usg przezpochwowe, badanie a ciąża - Netkobiety.pl

Witaj na Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone przez kobiety dla aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Porozmawiasz na takie tematy jak : miłość, związki, psychologia, edukacja, finanse, religia, zdrowie i uroda...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

#1 2012-09-18 22:52:34

cytrynka1985
Cioteczka Dobra Rada

usg przezpochwowe, badanie a ciąża

Kiedy najwcześniej ginekolog jest w stanie stwierdzić ciążę? Kiedy pojawia się pęcherzyk i jest widoczny przez usg? Słyszałam ze 2 tydzien juz widac...
A czy można stwierdzić coś po grubości endometrium? Czy jest jakieś minimum, w którym zarodek może się zagnieździć?

A zwykłe badanie ginekologiczne kiedy coś pokaże? I na jakiej podstawie? Powiększenie macicy? Coś jeszcze?

Z góry dziękuję za odpowiedzi bo naprawdę jestem "zielona" w temacie:)

#2 2012-09-19 08:16:12

sierpniowa
Przyjaciółka Forum

Re: usg przezpochwowe, badanie a ciąża

Przez usg dopochwowe można  ciążę stwierdzić w 5-6 tygodniu, czyli jakieś 3-4 tygodnie po zapłodnieniu. Zarodek zagnieżdża się jakieś 7-9 dni po zapłodnieniu, a enodmetrium musi mieć chyba jakieś 7 mm żeby się to udało.
Najłatwiej zrobić badanie z krwi i określić poziom hCG.

#3 2012-09-19 08:18:00

mm83
Przyjaciółka Forum

ja byłam na usg w 41 dniu cyklu (licząc od dnia rozpoczęcia ostatniej miesiączki) i wtedy było widać sam pęcherzyk ciążowy... ginekolog po wielkości pęcherzyka stwierdził że to jakiś koniec 4 początek 5 tygodnia ciązy, potem byłam 2 tygodnie później czyli na początku 7 tygodnia i było widać już zarodek i słuchać bijące serduszko... teraz zaczął mi się 9 tydzień i następne usg dopiero koło 12 tygodnia...

co do endometrium to nie wiem
co masz na myśli pisząć zwykłe badanie??

w tak wczesnym stadium to czasem i usg nie pokaże ciąży... a zwykłe badanie przez lekarza to w moim odczuciu już na pewno jej nie pokaże...

#4 2012-09-19 08:37:43

lena812
Przyjaciółka Forum

ja byłam w 8 tygodniu,było widać zarodek i bijące serduszko,nie powiem kiedy to najwcześniej widać bo w 2 ciażach pierwszy raz do lekarza poszłam ok.8 tygodnia

#5 2012-09-19 11:47:34

cytrynka1985
Cioteczka Dobra Rada

Zwykłe badanie - mam na mysli takie "reczne" ginekologiczne:) kiedy lekarz moze stwierdzić ze narzady sie powiekszyły... przeciez jakies zmiany chyba sa jak sie zajdzie:) tak mi sie wydaje:) nie wiem wiec pytam:)

moze lepiej dokładnie napisze o co chodzi... bedzie prosciej:)
a wiec chodzi o to ze ja jestem z tych panikar:) z ciążoschizą:) tylko moje pytanie jest raczej teoretyczne ... chciałabym wiedziec na przyszlosc jak to jest. Teoretycznie nie mam powodów do obaw (biore regularnie tabletki, krwawienie z odstawienia w terminie itd) ale jak czytam gdzies o kobiecie ktora to biorac zaszla i nie wiedziala, miala krwawienia normalnie i dowiedziala sie przypadkiem na wizycie... to dla mnie szok!

Jesli chodzi o moj przypadek:
Byłam ostatnio u lekarza na wizycie (badania ogolne takie jak zwykle i usg przezpochwowe) i zapytałam lekarza wprost czy mozna wykluczyc ciaze:) spojrzał sie na mnie dziwnie i powiedzial ze tak, przeciez ja biore tabletki (dla wszystkich lekarzy do ktorych chodze nowoczesne tabletki sa 100% pewne) i w usg nic nie widac.

A wiec - stosunek 6 tygodni przed wizyta (zakldajac ze jesli mialoby cos byc to owulacja musialaby mniej wiecej wtedy wystapic - bo biore tabletki i plemniki w sluzie zmienionym przez tabletki za dlugo nie pozyja), endometrium 6 mm, jajniki drobnopecherzykowe, nie powiekszaja sie czyli owulacji zadnej nie widac, brak ciazy i jakichkolwiek podejrzen lekarza. Czy moge miec pewnosc ze ok? Czy wtedy juz widac byloby jakis pecherzyk? Czy juz zarodek?

#6 2012-09-19 11:51:15

Marzena1
Przyjaciółka Forum

sierpniowa napisał:

Przez usg dopochwowe można  ciążę stwierdzić w 5-6 tygodniu, czyli jakieś 3-4 tygodnie po zapłodnieniu. Zarodek zagnieżdża się jakieś 7-9 dni po zapłodnieniu, a enodmetrium musi mieć chyba jakieś 7 mm żeby się to udało.

Tutaj koleżanka chyba wszystko napisała smile

U mnie przez "zwykłe" badanie (mam tutaj na myśli na fotelu ginekologicznym palcami i wziernikiem) pani ginekolog stwierdziła powiększoną nadżerkę, co wskazało na ciąże w pewnym sensie...
I zrobiła mi usg był to piąty tydzień i było widać pęcherzyk . smile
Pozdrawiam smile

"Najtrudniej przeżywa się żałobę, gdy nie ma możliwości zobaczenia ciała zmarłego". -22.09.2012 r. Kruszynka sad

21 marzec 2014 r . urodziła sie Julia :*
CC , 2525 g , 52 cm , 10 punktów Apgar big_smile

#7 2012-09-19 11:54:42

Marzena1
Przyjaciółka Forum

cytrynka1985 napisał:

Zwykłe badanie - mam na mysli takie "reczne" ginekologiczne:) kiedy lekarz moze stwierdzić ze narzady sie powiekszyły... przeciez jakies zmiany chyba sa jak sie zajdzie:) tak mi sie wydaje:) nie wiem wiec pytam:)

moze lepiej dokładnie napisze o co chodzi... bedzie prosciej:)
a wiec chodzi o to ze ja jestem z tych panikar:) z ciążoschizą:) tylko moje pytanie jest raczej teoretyczne ... chciałabym wiedziec na przyszlosc jak to jest. Teoretycznie nie mam powodów do obaw (biore regularnie tabletki, krwawienie z odstawienia w terminie itd) ale jak czytam gdzies o kobiecie ktora to biorac zaszla i nie wiedziala, miala krwawienia normalnie i dowiedziala sie przypadkiem na wizycie... to dla mnie szok!

Jesli chodzi o moj przypadek:
Byłam ostatnio u lekarza na wizycie (badania ogolne takie jak zwykle i usg przezpochwowe) i zapytałam lekarza wprost czy mozna wykluczyc ciaze:) spojrzał sie na mnie dziwnie i powiedzial ze tak, przeciez ja biore tabletki (dla wszystkich lekarzy do ktorych chodze nowoczesne tabletki sa 100% pewne) i w usg nic nie widac.

A wiec - stosunek 6 tygodni przed wizyta (zakldajac ze jesli mialoby cos byc to owulacja musialaby mniej wiecej wtedy wystapic - bo biore tabletki i plemniki w sluzie zmienionym przez tabletki za dlugo nie pozyja), endometrium 6 mm, jajniki drobnopecherzykowe, nie powiekszaja sie czyli owulacji zadnej nie widac, brak ciazy i jakichkolwiek podejrzen lekarza. Czy moge miec pewnosc ze ok? Czy wtedy juz widac byloby jakis pecherzyk? Czy juz zarodek?

Jeśli bierzesz tabletki anty to chyba nie ma problemu jak jesteś pod stałym nadzorem lekarza...
Robi on badania i na pewno wie co robi..
A ta kobieta, która zaszła w ciąże jak brała tabsy, to moze brała w tym czasie antybiotyki, które osłabiły działanie anty , lub zapomniała kilku tabletek, nie była pod stałą opieką lekarza...

Internetowi do końca się nie wierzy...

"Najtrudniej przeżywa się żałobę, gdy nie ma możliwości zobaczenia ciała zmarłego". -22.09.2012 r. Kruszynka sad

#8 2012-09-19 12:05:01

cytrynka1985
Cioteczka Dobra Rada

Marzena1 napisał:

sierpniowa napisał:

Tutaj koleżanka chyba wszystko napisała smile

U mnie przez "zwykłe" badanie (mam tutaj na myśli na fotelu ginekologicznym palcami i wziernikiem) pani ginekolog stwierdziła powiększoną nadżerkę, co wskazało na ciąże w pewnym sensie...
I zrobiła mi usg był to piąty tydzień i było widać pęcherzyk . smile
Pozdrawiam smile

dzieki:) rzeczywiscie sierpniowa napisała ale ja nie za bardzo wiem jak sie liczy ktory to tydzien ciazy;/ ja moge tylko powiedziec ile minelo od stosunku:) naprawde nie jestem obeznana w temacie;/ dopiero sie ucze:)

jestem pod stalym nadzorem lekarza i slyszac takie historie jak dziewczyna nie wiedziala ze jest w ciazy i brala tabsy dalej to stwierdzilam ze do lekarza musze chodzic czesciej;/ stad moje pytania:)
masz racje - internetowi sie nie wierzy do konca:)

#9 2012-09-19 12:35:48

Marzena1
Przyjaciółka Forum

cytrynko, tydzień ciąży liczy się od ostatniej miesiączki, jak idziesz do ginekologa, on dokładnie Ci mówi który to tydzień .
A jeśli pamiętasz dokładną datę przytulanka, to liczy się tydzień od tego momentu smile

Tak jak już wyżej napisałam działanie tabletek antykoncepcyjnych może osłabić antybiotyk, jakaś choroba, lub nie stosowanie się do zalecen lekarza i nie  chodzenie co jakiś czas do niego na obserwacje.. .

#10 2012-09-19 12:43:36

sierpniowa
Przyjaciółka Forum

cytrynka1985 napisał:

dzieki:) rzeczywiscie sierpniowa napisała ale ja nie za bardzo wiem jak sie liczy ktory to tydzien ciazy;/ ja moge tylko powiedziec ile minelo od stosunku:) naprawde nie jestem obeznana w temacie;/ dopiero sie ucze:)

Zobacz jakie to proste ;-)

Informację o tym, w którym tygodniu ciąży jesteś, liczy się od pierwszego dnia ostatniej menstruacji (według teorii Naegelego). Należy pamiętać, że wiek ciążowy, którym posługują się lekarze różni się od wieku zapłodnieniowego i jest zwykle około 2 tygodnie dłuższy. Dlatego, jeżeli lekarz mówi, że jesteś w 8 tygodniu ciąży, to do zapłodnienia doszło prawdopodobnie 6 tygodni temu.

#11 2012-09-19 12:47:33

cytrynka1985
Cioteczka Dobra Rada

Dobrze, juz rozumiem:) dzieki!

Czyli 5 tydzien jest widoczny, i wtedy jest pecherzyk czy zarodek?

#12 2012-09-19 12:51:52

cytrynka1985
Cioteczka Dobra Rada

sierpniowa napisał:

cytrynka1985 napisał:

Zobacz jakie to proste ;-)

Informację o tym, w którym tygodniu ciąży jesteś, liczy się od pierwszego dnia ostatniej menstruacji (według teorii Naegelego). Należy pamiętać, że wiek ciążowy, którym posługują się lekarze różni się od wieku zapłodnieniowego i jest zwykle około 2 tygodnie dłuższy. Dlatego, jeżeli lekarz mówi, że jesteś w 8 tygodniu ciąży, to do zapłodnienia doszło prawdopodobnie 6 tygodni temu.

hehe dla mnie to i tak skomplikowane:) ale dziekuje, przestudiuje:)

tylko ze ja biore pod uwage ewentualna wpadke podczas brania tabsów:) wiec nie mam miesiaczki wtedy... w moim przypadku krwawienie z odstawienia dostałam na czas - dokladnie 3 tygodnie od stosunku... ale to sztucznie wywolanie krwawienie niemajace nic wspolnego z ciaza

Jeszcze jedno pytanie:) co oznacza opis w usg: w zatoce Douglasa wolnego plynu nie stwierdzono. Wiem ze to jest cos z owulacja... chodzi o to ze w tym cyklu owulacji nie bylo czy ze w ostatnim czasie nie bylo (kilka cykli wstecz)?

Ostatnio edytowany przez cytrynka1985 (2012-09-19 13:20:11)

#13 2012-09-19 13:27:11

Marzena1
Przyjaciółka Forum

cytrynka1985 napisał:

Dobrze, juz rozumiem:) dzieki!

Czyli 5 tydzien jest widoczny, i wtedy jest pecherzyk czy zarodek?

Jeśli jest równy 5 tydzień to jest widoczny pęcherzyk, zarodek i serduszko średnio widać w 6 tygodniu, ale zdarzają się wyjątki.

#14 2012-09-19 14:41:07

cytrynka1985
Cioteczka Dobra Rada

a czy na podstawie endometrium mozna stwierdzic lub wykluczyc ciaze?

o czym swiadczy endometrium 6mm?

#15 2012-09-19 19:33:21

Marzena1
Przyjaciółka Forum

tego niestety nie wiem wink
Zapytaj swojego ginekologa na najbliższej wizycie smile

#16 2012-09-19 19:38:29

mm83
Przyjaciółka Forum

ja tylko wiem że endometrium może przepowiedzieć czy była owulacja... bo pamiętam że ja kiedyś w okresie około owulacyjnym miałam bardzo małe endo jakies 3-4mm i ginekolog mi powiedział że na owulację się nie zanosi bo za małe endo...potem dostałam jakieś leki na to i  innym razem miałam endo 7mm i owulacja była i się udało bo zaszłam w ciążę:)

#17 2012-09-19 20:12:10

cytrynka1985
Cioteczka Dobra Rada

ja biore tabletki anty a endometrium 6mm mialam w 22 dc... myslalam ze moze powinnam miec jeszcze mniejsze:)

#18 2012-09-19 20:15:24

cytrynka1985
Cioteczka Dobra Rada

cytrynka1985 napisał:

ja biore tabletki anty a endometrium 6mm mialam w 22 dc... myslalam ze moze powinnam miec jeszcze mniejsze:)

jakby nie było... ginekolog wykluczyl ciąże po dokładnym zbadaniu (normalne ginekologiczne plus usg) 6 tygodni po stosunku... moge byc spokojna?smile

#19 2012-09-19 20:25:59

mm83
Przyjaciółka Forum

jak dla mnie na pewno możesz być spokojna:)
a dostałaś już kolejne krwawienie z odstawienia??

powiem Ci że 6 tygodni od stosunku to na pewno byłby już widać pęcherzyk ciążowy... więc na pewno w ciąży nie jesteś:)
ale swoją drogą niezła z Ciebie panikara:)

#20 2012-09-19 20:33:22

cytrynka1985
Cioteczka Dobra Rada

Krwawienie z odstawienia jedno juz dostałam własnie w terminie a drugie ma byc za tydzien:)

wiem ze jestem panikara ale to przez to ze sie naczytam na forum o dziewczynie co brała regularnie, wpadla i nie wiedziala itd. Dlatego bede chyba chodzic na wizyty co 2 miesiace:)

a kiedy macica sie powieksza?

Stopka forum