zwolnienie lekarskie, wyplata a ciąża - Netkobiety.pl

Witaj na Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone przez kobiety dla aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Porozmawiasz na takie tematy jak : miłość, związki, psychologia, edukacja, finanse, religia, zdrowie i uroda...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

#1 2009-04-02 10:06:58

czarna
Dobry Duszek Forum

zwolnienie lekarskie, wyplata a ciąża

Od poczatku ciazy-przez problemy z nia zwiazane- jestem na zwolnieniu lekarskim.Niestety nigdzie nie moge sie doczytac, jak bede miala wyplacaną place..jak do tej pory dostaje od firmy-jednak zastanawia mnie, czy w ktoryms momencie nie wyplaca je  ZUS?

samaosobie

#2 2009-04-02 10:25:25

Jeanne
Zbanowany

Re: zwolnienie lekarskie, wyplata a ciąża

Skoro pracujesz i jesteś na zwolnieniu lekarskim , powinnas poprosić lekarza o zwolnienie L-4 , które składasz u pracodawcy.Wypłaty chorobowego należa do pracodawcy lub ZUS-u , to zależy   od liczby ubezpieczonych zgłaszanych do ubezpieczenia chorobowego przez płatnika składek. Gdy przedsiębiorca zgłasza do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych, wówczas to on nalicza i wypłaca zasiłki chorobowe swoim pracownikom. W sytuacji, gdy pracodawca zgłasza do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 osób, wówczas ZUS ustala prawo i wypłaca świadczenia chorobowe ubezpieczonym zatrudnionym u tego płatnika.Niezależnie od tego ile  osób jest zgłaszonych do ubezpieczenia chorobowego przez pracodawcę, to on  zobowiązany jest do wypłaty wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego.Wysokość chorobowego w przypadku ciąży wynosi 100 % wymiaru.

#3 2009-04-02 10:30:13

brysia
Zbanowany

ile czasy jesteś na tym zwolnieniu?ja byłam 1,5 roku temu przez 9 miesiecy(cała ciąża) na zwolnieniu i mam chyba najświeższe doświadczenie

#4 2009-04-02 10:34:00

czarna
Dobry Duszek Forum

teraz zaczynam 3 miesiac i bede do konca ciazy-tak mi zapowiedzial lekarz.

samaosobie

#5 2009-04-02 10:35:01

brysia
Zbanowany

no dokładnie-chyba że jest tak jak było z moim pracodawcą,że wiecznie był problem żeby zgłosiła na czas moje zwolnienie,wreszcie je zgubiła i musiałam sama wszystko załatwiać w ZUS ale ponieważ byłam na zwolnieniu całą ciążę dostawałam co miesiąc pieniążki tak jak pisze Jeanne 100% wypłaty,potem przeszłam po urodzeniu na macierzyński pani w ZUS poinformowała mnie że należy mi się jednorazowy zasiłek rehabilitacyjny ponieważ byłam na zwolnieniu powyżej stu paru dni.

a ile osób zatrudnia twój pracodawca?
A i jeszcze dobra rada!!!kseruj każde zwolnienie które dostarczasz pracodawcy,różnie w życiu bywa a jak się zagubi gdzieś to wtedy jest problem.

#6 2009-04-02 10:41:17

czarna
Dobry Duszek Forum

o kurcze nie pomyslalam..chociaz wiem ze firma jest poukladana..ale bede miala to na uwadze od teraz..firma zatrudnia ok 200 osob..a co z tym zasilkiem jednorazowym rehabilitacyjnym ??pierwsze slysze:)

samaosobie

#7 2009-04-02 10:51:09

brysia
Zbanowany

No to wygląda tak że jak poszłam do ZUS-u złożyć wniosek o zasiłek macierzyński pani powiedziała mi że byłam na zwolnieniu powyżej okresu przewidywanego i dlatego musze przedłożyć dokumenty o zdolności do pracy i dostajesz takie trzy papierki:jeden wypełniasz ty,drugi pracodawca trzeci lekarz który wystawiał zwolnienia,wszystko to składasz w ZUS-ie,oni przed komisją orzekaja w jakim jesteś obecnie stanie i czy jesteś zdolna podjąć pracę,oraz za jaki okres.W moi przypadku było tak że moje dolegliwości były typowe dla ciąży(bardzo bolał mnie kręgosłup)lekarz postanowił żebym nie chodziła do pracy ale podpisał papier że po ciąży po okresie ochronnym będę mogła podjąć pracę dlatego zasiłek rehabilitacyjny dostałam za dwa misiące ale wypłacają go do 12miesiecy to zależy od twojego lekarza.

na moim paierku doczytałam się tak:Świadczenie rehabilitacyjne jest przyznawane na wniosek ubezpieczonego.Ubezpieczony który ubiega się o przyznanie wypłate takiego świadczenia powinien złożyć wniosek na druku ZUS Np-7.Wniosek wraz z kompletna dokumentacją powinien zostać złożony w ZUS co najmniej na 6 tygodni przed zakończeniem okresu zasiłkowego(w tym przypadku macierzyński).

#8 2009-04-02 11:01:54

czarna
Dobry Duszek Forum

dzieki bardzo:)wlasnie tak jest..jak sie nie wie-to sie nie ma:)

samaosobie

#9 2009-04-02 11:12:45

brysia
Zbanowany

ja trafiłam na fajną babeczkę w ZUS-ie bo tak bym nie wiedziała.Napisałam ci o tym żebyś kserowała te zwolnienia bo np.moja szefowa zgubiła moje zwolnienia,wysłała je gdzieś do innego ZUS-u i musiałam czekać na pieniądze przez trzy miesiące.Co prawda dostałam zwrot całości ale przez trzy miesiące nie pobierałam żadnych świadczeń.Potem miałam problem bo do macierzyńskiego zakład pracy musi wystawić papiery do ZUS-u po tym jak ty przedstawisz kartę ze szpitala i akt urodzenia dziecka,ponieważ ona się spóźniała to też czekałam prawie cztery miesiące i dostałam prawie cały zasiłek na raz zamiast co miesiąc.Dlatego trzeba tego wszystkiego bardzo pilnować.Tak samo jest z "becikowym" bo 1000zł dostajesz na podstawie sktu urodzenia dziecka ale jest jeszcze zasiłek jednorazowy 1000zł który należy się jeśli przedstawisz dochody z Urzędu skarbowego oraz swoje dochody za ostatnie trzy miesiące.Jeśli spełniasz minimum socjalne to masz prawo sie o taki zasiłek ubiegać ale nie mówią o tym urzędnicy-niestety.

#10 2009-04-02 11:16:54

czarna
Dobry Duszek Forum

dzieki bardzo raz jeszcze:)

samaosobie

#11 2009-04-02 11:23:31

brysia
Zbanowany

Spoko ja nie miałam do kogo się zwrócić dlatego to wszystko tak długo trwało.Pozdrawiam,miłego dnia i dużo zdrowia tobie oraz maluszkowi!.

#12 2009-04-02 21:57:59

beatkam63
Netbabeczka

brysia napisał:

no dokładnie-chyba że jest tak jak było z moim pracodawcą,że wiecznie był problem żeby zgłosiła na czas moje zwolnienie,wreszcie je zgubiła i musiałam sama wszystko załatwiać w ZUS ale ponieważ byłam na zwolnieniu całą ciążę dostawałam co miesiąc pieniążki tak jak pisze Jeanne 100% wypłaty,potem przeszłam po urodzeniu na macierzyński pani w ZUS poinformowała mnie że należy mi się jednorazowy zasiłek rehabilitacyjny ponieważ byłam na zwolnieniu powyżej stu paru dni.

a ile osób zatrudnia twój pracodawca?
A i jeszcze dobra rada!!!kseruj każde zwolnienie które dostarczasz pracodawcy,różnie w życiu bywa a jak się zagubi gdzieś to wtedy jest problem.

Piszcie tylko to co wiecie na pewno.
Brysia okres zasiłkowy wynosi 180 dni , tj 6 miesięcy tyle możesz w naszym kraju chorować i pobierać zasiłek chorobowy . Po tym okresie   trzeba wystąpić z wnioskiem o rentę lub właśnie zasiłek rehabilitacyjny.  Ponieważ rokowałaś powrót do zdrowia po porodzie , lekarz orzecznik ZUS przyznał  zasiłek rehabilitacyjny do dnia porodu. Nie jednorazowy tylko na określony okres czasu.

Al chiaro di luna-w swietle ksiezyca

#13 2009-04-03 08:06:00

brysia
Zbanowany

nie,beatkam,nie do dnia porodu-przecież mając dokumenty przed sobą wiem co piszę,poza tym dostałam zasiłek rehabilitacyjny 1,5 miesiąca po porodzie a kobieta z ZUS-U powiedziała że wniosek o ten zasiłek mogę złożyć do końca terminu zasiłku macierzyńskiego.A zasiłek chorobowy pobierałam całe 9 miesięcy za pierwszy miesiąc zapłaciła za zwolnienie moja szefowa a za 8 kolejnych miesięcy płacił ZUS.

#14 2009-04-03 08:49:56

Jeanne
Zbanowany

beatkam63 nie wiem czy wiesz , ale przepisy się zmieniły smile

Gofin.pl napisał:

Od 1 stycznia 2009 r. okres zasiłkowy dla kobiet chorujących w okresie ciąży wynosi 270 dni. Tak wynika z art. 8 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 z późn. zm.), dalej ustawy zasiłkowej w brzmieniu wprowadzonym ustawą z dnia 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z powołanym przepisem, zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2 ustawy zasiłkowej - nie dłużej jednak niż przez 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży - nie dłużej niż przez 270 dni. Jak wyjaśnił ZUS na swojej stronie internetowej www.zus.pl, prawo do nowego, dłuższego okresu zasiłkowego przysługuje, jeżeli dotychczasowy, 182-dniowy okres zasiłkowy przysługujący ubezpieczonej w okresie ciąży, upłynął 31 grudnia 2008 r. lub po tej dacie. Ubezpieczona ma prawo do zasiłku chorobowego na podstawie zaświadczeń lekarskich na druku ZUS ZLA.

#15 2009-04-03 09:00:28

Jeanne
Zbanowany

brysia napisał:

nie,beatkam,nie do dnia porodu-przecież mając dokumenty przed sobą wiem co piszę,poza tym dostałam zasiłek rehabilitacyjny 1,5 miesiąca po porodzie a kobieta z ZUS-U powiedziała że wniosek o ten zasiłek mogę złożyć do końca terminu zasiłku macierzyńskiego.A zasiłek chorobowy pobierałam całe 9 miesięcy za pierwszy miesiąc zapłaciła za zwolnienie moja szefowa a za 8 kolejnych miesięcy płacił ZUS.

beatkam63 napisał:

Piszcie tylko to co wiecie na pewno.
Brysia okres zasiłkowy wynosi 180 dni , tj 6 miesięcy tyle możesz w naszym kraju chorować i pobierać zasiłek chorobowy . Po tym okresie   trzeba wystąpić z wnioskiem o rentę lub właśnie zasiłek rehabilitacyjny.  Ponieważ rokowałaś powrót do zdrowia po porodzie , lekarz orzecznik ZUS przyznał  zasiłek rehabilitacyjny do dnia porodu. Nie jednorazowy tylko na określony okres czasu.

e-podatnik.pl napisał:

KIEDY PRACOWNIK NABYWA PRAWO DO ZASIŁKU REHABILITACYJNEGO
Po wykorzystaniu przez pracownika limitu 182 dni kalendarzowych (nie dotyczy gruźlicy), kiedy w związku z niezdolnością do pracy spowodowaną chorobą jest mu wypłacane wynagrodzenie za czas choroby – przez pierwsze 33 dni, a następnie zasiłek chorobowy – przez 149 dni, pracownik w określonych przypadkach nabywa prawo do świadczenia rehabilitacyjnego. Do okresu zasiłkowego wlicza się także okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa między ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni.
Świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia chorobowego przysługuje, jeśli ubezpieczony po wykorzystaniu okresu zasiłkowego:
- jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy,
- został skierowany na badanie przez lekarza orzecznika ZUS w sprawie przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy, a lekarz orzekł, że jego stan rokuje odzyskanie zdolności do pracy,
- jest w ciąży.

Ostatnio edytowany przez Jeanne (2009-04-03 09:04:10)

#16 2009-04-03 13:58:39

beatkam63
Netbabeczka

Jeanne napisał:

beatkam63 nie wiem czy wiesz , ale przepisy się zmieniły smile

Gofin.pl napisał:

Od 1 stycznia 2009 r. okres zasiłkowy dla kobiet chorujących w okresie ciąży wynosi 270 dni. Tak wynika z art. 8 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 z późn. zm.), dalej ustawy zasiłkowej w brzmieniu wprowadzonym ustawą z dnia 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z powołanym przepisem, zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2 ustawy zasiłkowej - nie dłużej jednak niż przez 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży - nie dłużej niż przez 270 dni. Jak wyjaśnił ZUS na swojej stronie internetowej www.zus.pl, prawo do nowego, dłuższego okresu zasiłkowego przysługuje, jeżeli dotychczasowy, 182-dniowy okres zasiłkowy przysługujący ubezpieczonej w okresie ciąży, upłynął 31 grudnia 2008 r. lub po tej dacie. Ubezpieczona ma prawo do zasiłku chorobowego na podstawie zaświadczeń lekarskich na druku ZUS ZLA.

Dzięki Jeanne . To wyjaśnia problem dla kobiet w ciąży , dla nich okresem zasiłkowym jest okres 9 mcy.

#17 2009-04-03 14:08:26

beatkam63
Netbabeczka

brysia napisał:

Wiesz brysia widać bardzo się to wszystko pozmieniało.
Pracowałam w Zusie 15 lat do 11/2007 , i pierwszy raz słyszę o takim czymś, jak zasiłek rehabilitacyjny przyznany  po porodzie ( oczywiście nie związany z inną przyczyną niż urodzenie dziecka).To znaczy masz zasiłek rehabilitacyjny i zasiłek macierzyński w jednym okresie? A może mówisz o  tzw. porodowym ? . Ale nie będę się spierać bo zakładam ,że wiesz co mówisz.

#18 2009-04-16 09:20:31

czarna
Dobry Duszek Forum

a teraz siwe okaazlo ze wracam do pracy_niestety..moje zwolnienie trwa od 24lutego  do 4 maja czyli 70 dni
czy w zwiazku z tym bede miala prawo do jakiegokolwiek zasilku??

samaosobie

#19 2009-04-16 09:41:33

brysia
Zbanowany

Nie wiem beatkam jak oni to naliczyli ja napisałam co dostałam i za co a dlaczego obydwa na raz tego nie wiem i nie będę się zagłębiać to ich sprawa.

Czarna wejdź na stronkę ZUS-u i sprawdź tam wszystko jest napisane co ci sie należy za jaki okres i dlaczego.

#20 2010-05-11 22:10:07

madziamm83
Niewinne początki

Witam!!!Chciałabym się dowiedzieć jak jest naliczana pensja na zwolnieniu w ciąży.Moja wypłata sklada się z płacy zasadniczej, premii miesięcznej oraz dodatku funkcyjnego.Większość mojej pensji to premia wraz z dodatkiem.Jak to będzie liczone na l4 w ciąży. Czy 100 % od samej podstawy czy 100% wraz z premią i dodatkiem???
Proszę o dpowiedź, bo przeczytałam już chyba wszystko i nadal nie  ma jednoznacznej odpowiedzi.

#21 2010-05-14 19:04:23

czarna
Dobry Duszek Forum

tez sie tego obawialam, a napisze jak to jest u mnie.
Podstawa wynosi 1300 zl brutto(3 zmiany-generalnie firma prosperuje 24h na dobe)
do tego dochodzila premia od szefa-w zaleznosci od jego widzimisie:P
czyli ogolem na reke dostawalam po przepracowaniu ok 185-200h 1300-1500 zl w zaleznosci od miesiaca.
Obawialam sie ze jak bede na zwolnieniu to dostane rencinke, ale jak sie okazalo dostaje czasem wiecej niz jak pracowalam.
Odpoczywam w domu, nie musze trecic pieniedzy na paliwo..ogolnie jest dobrze.

samaosobie

#22 2010-05-27 16:37:37

smfelner
Niewinne początki

Witam!
Jestem na zwolnieniu od poczatku maja,rodze na poczatku wrzesnia. Chcialabym wiedziec jaka bede dostawala wyplate na tym zwolnieniu. Jestem zatrudniona na caly etat ale na dwie umowy;/ jedna jest umowa o prace (najnizsza krajowa) druga umowa zlecenie ok 1 tys.zl Ta umowa zlecenie odpada teraz jak jestem na zwolnieniu,tak??  I jak bedzie liczony zasilek maciezynski i umowa zlecenie bedzie w niego wliczona czy tylko umowa o prace???

#23 2010-07-08 18:31:55

Gwiazdka26
Niewinne początki

Witam, jestem tu nowa. OD sierpnia szef zmieni mi w umowie pół etatu na etat. Okazalo sie ze jestem w ciazy.Umowe o prace mam na czas nie okreslony. Orientuje sie moze ktos jak dlugo musze pracowac na etacie zeby otrzymywac z tego tytułu jakies wynagrodzenie od zus i w jakiej wysokosci ono by bylo, co z macieżynskim-czy płatnne? i z wychowawczym-czy płatne?

#24 2010-11-30 09:27:01

arpka
Na razie czysta sympatia

Ja też jako "ciążówka" ostatnio interesuje się swoimi prawami - szczególnie że mój szef do milusich nie należy :-( Wyszukałam w necie fajna stronkę www.federa.org.pl/ Jest to stronka Federacji na rzecz kobiet i planowania rodziny. Ostatnio własnie ruszyli z kampanią która ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat  przysługujących nam praw.Porozmawiałam sobie z przemiłą Panią Kasią - telefon do konsultantów jest na stronce - popsioczyłam na szefuncia i np. dowiedziałam się że wielu ciekawych informacji. Zadzwoń bo mając wiedzę łatwiej zawalczyć o swoje prawa :-)

#25 2010-11-30 11:55:13

lukrecja7777
Tajemnicza Lady

Można i też tam pisać na forum zapytania (FederaForum). Bo Twoja odpowiedź jest chyba uzależniona od jeszcze innych informacji i może jest kilka rozwiązań tego. Spróbuj.

#26 2011-01-17 15:20:45

qwerty544
Niewinne początki

Witam w pracowałam od października w firmie produkcyjnej z tym że przez firmę pośrednicząca.. od stycznia dostałam umowę na czas określony do końca marca przez zakład, kilka dni temu dowiedziałam się ze jestem w ciąży czy przysługuje mi teraz zwolnienie?? czy muszę odczekać aż przepracuje miesiąc??

#27 2011-01-17 22:31:24

Lena
Moderator

qwerty pytasz o to czy przysługuje Ci w tym momencie płatny urlop wypoczynkowy czy też chodzi Ci o płatne chorobowe?

Bo jeśli o urlopie mowa to pytanie co zrobił poprzedni pracodawca - firma pośrednicząca. Czy wykorzystałaś u niego urlop wypoczynkowy - podejrzewam jednak, że o to zadbali. Zatem tutaj będziesz go nabywać proporcjonalnie do czasu pracy.

Płatne chorobowe - wg informacji, które udało mi się znaleźć, po 30 dniach pracy chyba, że między ostatnim stosunkiem pracy, a nową umową nie
minęło 30 dni, wtedy od razu. Albo jeżeli masz min. 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego - czyt. umowę o pracę.

"Przeszłość i teraźniejszość są naszymi środkami. Tylko przyszłość jest celem."

#28 2013-07-22 09:31:41

Martyna8787
Niewinne początki

U mnie wystapil taki problem, od miesiaca jestem na chorobowym z powodu ciazy. Niestety umowa ktora zawarlam z moim praodawca jest na czas okreslony i konczy sie 30 sierpnia. Co wtedy? Pracodawca pewnie nie ma obowiazku odnowienia tej umowy mimo ze jestem na chorobowym z powodu ciazy? Czyli zostane generalnie na lodzie? Bez zadnych swiadczen pienieznych? Mam pewne komplikacje w ciazy dlatego ginekolog powiedzial ze na chorobowym bede az do samego porodu. Jezeli pracodawca nie odnowi mi umowy to pewnie nie bebdostawac takze nic pieniazkow ktore normalnie przyslugiwalyby mi na macierzynskim?
Chce tylko podkreslic, ze umowa z praodawca na pewno bylaby przedluzana, ale po co on ma chciec ja przedluzyc skoro zdaje sobie sprawe ze i tak od razu po jej przedluzeniu nie bedzie mnie w pracy.

#29 2013-07-22 10:00:43

nocnalampka
Redaktor Działu Miłość

Martyno,  Jeśli Twoja umowa jest umową o pracę zawartą na czas określony dłuższy niż 3 miesiące, a Ty w momencie rozwiązania jej będziesz miała skończony trzeci miesiąc ciąży (12t.c.), to umowa zostaje z mocy prawa przedłużona do dnia porodu. Potem przysługuje Ci zasiłek macierzyński wypłacany przez ZUS (zgodnie z nowymi zasadami do 52 tygodni). Jeśli ciąża jest zagrożona lub istnieją inne wskazania lekarskie uniemożliwiające Ci pracę, to do dnia porodu możesz przebywać na chorobowym płatnym 100%. Po ustaniu czynników zdrowotnych powodujących niezdolonść do pracy, do pracy możesz wrócić, bo do dnia porodu będziesz pracownicą.

Chciałby nad poziomy człek - a tu ciągle niż.
Nie uciągnie pusty łeb ciężkiej dupy wzwyż.

#30 2014-04-04 13:39:08

paoline
Niewinne początki

Witam, bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu mojej sytuacji, bo pytam różnych ludzi i każdy informuje mnie w inny sposób. Zostałam zatrudniona na umowę o pracę na okres zastępstwa za dziewczynę, która również była w okresie macierzyńskiego. W umowie nie ma określonej daty umowy jest tylko zapiska "Do momentu powrotu zastępowanego pracowanika". Obecnie jestem w ciąży, na zwolnieniu lekarskim ze względu na zagrożenie ciąży. Dziewczyna którą zastępuje wraca za parę dni do pracy, ja natomiast jestem na zasiłku chorobowym z ZUSu, którego 182 dni kończy mi się w maju. Zostałam poinformowana ,że zasiłek macierzyński mi się nie należy, ale mogę się starać o zasiłek rehabilitacyjny po tych właśnie 182 dniach chorobowego. Jednak, z tego co wyczytałam w przepisach istnieje ustawa z 1999r o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa i czy dotyczy mnie ona również? Jeśli tak, to należy mi się 270 dni zasiłku chorobowego a następnie rehabilitacyjny? Czy zasiłek rehabilitacyjny należy się również po porodzie? Termin porodu mam na początek lipca.

Z góry dziękuję za pomoc.

Stopka forum