jak uniknąć wypłaty zachowku - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!


Forum Kobiet » PRAWO , ODSZKODOWANIA , FINANSE , UBEZPIECZENIA » jak uniknąć wypłaty zachowku

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 8 ]

Temat: jak uniknąć wypłaty zachowku

Mam skomplikowaną sytuację rodzinną. Tata ma dorosłą córkę  (myślę, że ona ma z kolei , chyba jeszcze niepełnoletnie, dzieci). Nigdy jej nie poznałem , a ona odmawia jakiegokolwiek kontaktu z moim ojcem, pomimo wielu prób, które czynił mój ojciec. Rozwodząc się ze swoją pierwszą żoną, tata nie dokonał tam podziału majątku, choć był człowiekiem majętnym , a jego żona nie pracowała. Po prostu zostawił wszystko, wiedząc, że  jego córce niczego  nie powinno zabraknąć. Były to głównie walory w złocie. Alimenty na córkę płacił do ukończenia przez nią 26 lat. Początkowo wspomagał również finansowo jej matkę. Mieszkam z rodzicami w mieszkaniu, które było majątkiem odrębnym mojego ojca. Tata chcąc mnie zabezpieczyć przed jej ewentualnymi roszczeniami o spadek i zachowek wiele lat temu darował mi to mieszkanie aktem darowizny. Byłem wtedy jeszcze niepełnoletni. Rodzicom wydawało się, że to najlepsze rozwiązanie. Z tego jednak co teraz czytam, okazuje się, że w razie śmierci taty musiałbym zapłacić zachowek córce taty z 1 małżeństwa. To byłaby prawdziwa tragedia , bo wtedy musielibyśmy sprzedać mieszkanie i znaleźlibyśmy się z mamą na ulicy. Byłoby to głęboko niesprawiedliwe. Rodzice są załamani. Tata jest bardzo chory, może liczyć na opiekę i wszelkie wsparcie tylko ode mnie i mojej mamy, chciałby to jakoś naprawić i zabezpieczyć mnie skutecznie przed wypłatą zachowku. Tylko nikt nie wie jak to zrobić. Czy istnieje możliwość obecnie, po kilku latach od sporządzenia darowizny na moją rzecz, zawarcie u notariusza umowy dożywocia z rodzicami (od kilku lat jestem już pełnoletni i pracuję) ?  - i  czy taka umowa uchroniłaby nas od wypłaty zachowku ? . Bardzo uprzejmie proszę o poradę. Nie ukrywam, że z powodu pogarszającego się stanu zdrowia taty, musimy problem rozwiązać jak najszybciej. Dziękuję za wszelką pomoc.

Zobacz podobne tematy :

2 Ostatnio edytowany przez dayzi (2012-01-15 14:28:49)

Odp: jak uniknąć wypłaty zachowku
passport napisał/a:

... Tata ma dorosłą córkę  (myślę, że ona ma z kolei , chyba jeszcze niepełnoletnie, dzieci). Nigdy jej nie poznałem , a ona odmawia jakiegokolwiek kontaktu z moim ojcem, pomimo wielu prób, które czynił mój ojciec.

Wydziedziczyć córkę i jej zstępnych /nie interesuje się starym chorym ojcem itp. /rażąca niewdzięczność
Wydziedziczony nie ma prawa do zachowku.

passport napisał/a:

Rozwodząc się ze swoją pierwszą żoną, tata nie dokonał tam podziału majątku, choć był człowiekiem majętnym , a jego żona nie pracowała. Po prostu zostawił wszystko, wiedząc, że  jego córce niczego  nie powinno zabraknąć. Były to głównie walory w złocie.

Przeprowadzić podział majątku. Prawo do podziału nie przedawnia się.

3

Odp: jak uniknąć wypłaty zachowku

Przecież to córka mojego taty nie interesuje się chorym ojcem. Trudno byłoby podać powód wydziedziczenia jej zstępnych. Samo wydziedziczenie córki mogłoby chyba nawet pogorszyć sprawę, bo jej dzieci są zapewne niepełnoletnie.
Jeśli chodzi o wsteczny podział majątku , to musiałby o to wnosić mój tata, a on jest bardzo chory i z pewnością nie jest w stanie podjąc się tego zadania. A ponadto dotyczyłoby to stanu rzeczy sprzed ok. 40 lat , sprawa niezwykle trudna.
Doprawdy nie wiem co mógłbym zrobić. Czy istnieje możliwość zawarcia z tatą w jakiejś formie umowy cywilno-prawnej (jakiej?), która zabezpieczyłaby mnie i mamę przed wypłatą zachowku, bo to byłoby głęboko niesprawiedliwe, nie tylko w moim odczuciu, ale też wszystkich naszych znajomych, którzy znają naszą skomplikowaną sytuację. Tata po to dał mi mieszkanie, żeby mnie zabezpieczyć, a okazuje się, że ta darowizna liczy się do zachowku.
Może jednak coś można z tym zrobić ???
Dzięki za wszelkie porady

4

Odp: jak uniknąć wypłaty zachowku

czy ojciec darował coś o zbliżonej wartości pierwszemu dziecku?

Coś co ew. można by zaliczyć jako rozliczenie zachowku.

5

Odp: jak uniknąć wypłaty zachowku

Konkretnej darowizny nie uczynił , córka była wtedy dzieckiem - miała wtedy 7 lat. Z jej matką nie dokonał przy rozwodzie podziału majątku . Jak pisałem wszystko czego dorobił się w tamtym małżeństwie zostawił, przecież nie ze względu na swoją byłą żonę, lecz ze względu na dziecko (czyli tę córkę).

6

Odp: jak uniknąć wypłaty zachowku

co znaczy zostawił? konkretne dokumenty!
nie dokonywał żadnego zapisu córce? darowizny?
Passport, używasz zwrotu "wszystko zostawił", tylko czy to w ogóle było jego, czy jest na to jakiś papier?

7

Odp: jak uniknąć wypłaty zachowku

Passport masz niemal identyczną sytuację do mojej. Ciekawa jestem jak Ci się sprawy potoczyły. Odezwij się.

Posty [ 8 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » PRAWO , ODSZKODOWANIA , FINANSE , UBEZPIECZENIA » jak uniknąć wypłaty zachowku

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności



© www.netkobiety.pl 2007-2024