Jakie zabawy z 1,5 rocznym dzieckiem? - Netkobiety.pl

Witaj na Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone przez kobiety dla aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Porozmawiasz na takie tematy jak : miłość, związki, psychologia, edukacja, finanse, religia, zdrowie i uroda...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

#1 2012-01-14 16:02:04

antypodystka
Do zakochania jeden krok

Jakie zabawy z 1,5 rocznym dzieckiem?

Opiekuję się dziewczynką która ma 1,5 roczku. Czy znacie jakieś zabawy, które sprawiają radość? Przeczytałam, że dzieci lubią takie zabawy dotykowe, z łaskotkami i pukaniem palcami to w plecy, to w rączkę. Co więcej można robić? Dziewczynka nie mówi za wiele (podstawowe słowa), próbowałyśmy rysować, ale zdecydowanie bardziej ją fascynują kredki same w sobie niż kolory czy kształty. Lubi wkładać różne rzeczy np. do pudełka i wyciągać. Oglądać książeczki- dużo jej opowiadam co jest na obrazkach. Ale nie mam pomysłów. Może znacie, drogie Mamy, jakieś fajne zajęcia dla niani i dzieciaczka? Mogłyby być też takie, przy których ja nie będę potrzebna. Mamie dziewczynki zależy na tym, żeby potrafiła bawić się sama. Ja mogę z boku obserwować albo pomagać. Ale fajnie by było, żebym to nie ja ją zabawiała tylko to co robi.

I nagle całkiem nieoczekiwanie następuje wzruszenie, na zasadzie:
-Przyjechałeś do mnie z siekierą. Znaczy że ja też nie jestem Ci obojętny.

#2 2012-01-14 21:29:18

beatka1002
Niewinne początki

Re: Jakie zabawy z 1,5 rocznym dzieckiem?

hej smile mam synka prawie 2-letniego polecam drewniane klocki do układania z sorterem czyli np. w wiaderku z otworkami danego kształtu klocków mojego synka zajmuje to na dosyc długo, poza tym lubi malowac kreda na tablicy takiej stojacej ale może byc tez taka mała na mazaki ścieralne, polecam tez memory z jakimis postaciami- mój uwielbia z kubusiem rozkładam mu karty na ziemi a on znajduje pary- wiadomo pomagam mu ale już ma wprawe smile to tak na szybko co mi do głowy przyszło,pozdrawiam

#3 2012-01-15 11:08:37

Rylreth
Niewinne początki

Mój półtora roczny synek uwielbia bawić się w "a-kuku".
A poza tym zaczęło go interesować rysowanie ;-)

HTC 7 Surround
LG Quantum C900
LG VS750 Fathom

#4 2012-01-15 22:48:19

semiramida
Przyjaciółka Forum

antypodystka napisał:

Mamie dziewczynki zależy na tym, żeby potrafiła bawić się sama.

w tym wieku dziecko potrzebuje jeszcze przewodnika do zabaw, bo nie potrafi samo skupić się na jednej czynności przez dłuższy czas...trzeba mu podsuwać pomysły...ja na początek otwierałam wielką skrzynie z zabawkami...dzięki temu miałam pół godziny dla siebie, w ciągu której najczęściej czytałam albo pracowałam, mając cały czas oko na małą..

kiedy już samodzielna zabawa się skończyła, robiłyśmy różne rzeczy:
- czytanie książeczek, (najciekawsze zajęcie jakie można sobie wyobrazić smile mała chciała, żeby "citać" jej na okrągło),
- łaskotki,
- rysowanie,
- malowanie,
- zabawy ciastoliną,
- budowanie domku z klocków,
- tańczenie, śpiewanie, zabawa w kaczuszki,
- robienie zwierzątek z masy solnej,
- malowanie nieugotowanego makaronu, kamieni,
- rzucanie piłkami,
- wyliczanki,
- jeżdżenie autkiem,
- wyciąganie i wkładanie do miseczek/pudełeczek/skrzyneczek różnych rzeczy, które były w domu,
- przelewanie wody z kubeczków (czasami dodawałam barwnik spożywczy i mała mieszała różne kolory ze sobą),
- robienie stempelków z pomalowanych ziemniaków, odcisków z pomalowanych rączek i stópek,
- robienie baniek mydlanych,
- zdmuchiwanie ze stołu różnych rzeczy: piórka, koralika, kartki papieru itp.,
- zabawę w "a-kuku" też mała bardzo lubiła.

Mała uwielbiała zwierzęta, więc przygotowałam jej pokaz slajdów z jej ulubionymi zwierzakami...potrafiła oglądać go kilka razy z rzędu..teraz mała ma trzy lata, a pokaz nadal jest hiciorem...oczywiście musiał być odpowiedni podkład muzyczny i zawsze ten sam smile założyłam jej tez zeszyt, w którym wklejałyśmy wycięte z gazet zwierzaczki, kwiatuszki, buzie dzieci, bajkowe postaci i różne ilustracje z gazet, które mała uważała za godne uwagi smile bardzo lubiła zabawę z tunelem...na początku robiłam z koca rozłożonego na krzesłach, potem kupiłam w ikei..konieczny był buziak na końcu tunelu...poza tym bardzo lubiła puzzle piankowe...broń Boże cyfry, bo były fuj smile tylko puzzle literkowe...

#5 2012-01-16 12:48:03

antypodystka
Do zakochania jeden krok

Dziękuję bardzo za dużo podpowiedzi. smile

I nagle całkiem nieoczekiwanie następuje wzruszenie, na zasadzie:
-Przyjechałeś do mnie z siekierą. Znaczy że ja też nie jestem Ci obojętny.

#6 2012-01-18 11:45:06

czarna-kotka
Dobry Duszek Forum

rysowanie, zabawa w chowanego, wspólne ćwiczenia na podłodze, tańczenie smile
a tutaj garść inspiracji - pomysły na zabawę z dzieckiem:

link usunięty

#7 2012-05-17 18:59:56

mimikra
Zaglądam tu coraz częściej

Z dzieckiem w wieku 1,5 roku możesz dużo bawić się klockami, np lego duplo są super dla takich maluchów. Są przeznaczone dla dzieci już w tym wieku. Duże elementy z literami, kształtami itp. są bezpieczne dla dziecka ale też maluch sam się bawiąc uczy się. Poza tym dzieci rozwiają się bardzo kreatywnie poznając kształty, zwierzątka itd., co jest istotne na tym etapie rozwoju big_smile

#8 2012-05-18 08:16:38

Artka
Zbanowany

Jak się ma dziecko na oku to ta ciastolina to fajna sprawa smile

semiramida > możesz coś podrzucić nt. tej masy solnej?

#9 2012-05-20 00:16:14

semiramida
Przyjaciółka Forum

Artka, ja wyrabiałam masę solną według przepisu: 1 szklanka soli, 1 szklanka mąki, 1/2 szklanki wody...wyrabia się do 10 minut..czasami dodawałam kakao, paprykę czy curry..masa nabierała wtedy odpowiedniego koloru..oczywiście można też malować na samym końcu farbkami...można taką masę solną nakłuwać, przeciskać przez np. szprycę cukierniczą albo wyciskacz do czosnku, nadać jej jakąś fakturę odbijając materiał...czasami  po wysuszeniu smarowałam klejem i sypałam kolorowymi cukierkami na tort..można sypać czymkolwiek, byleby drobne było..

co do suszenia, podobno najlepiej suszyć na powietrzu, ale trwa to dość długo...ja wkładałam w srebrnej brytfance i na folii aluminiowej do piekarnika na małą temperaturę i tak z godzinkę suszyłam..

#10 2012-05-20 19:56:37

truskaweczka19
100% Netkobieta

Ja jak mój brat był w podobnym wieku, to bawiłam się klockami, pluszakami jakieś zabawy, rysowaliśmy, bawiliśmy się w chowanego itp. To niby proste, ale potrafi naprawdę fajnie zająć czas smile. Naprawdę nie trzeba wymyślać nic hiper kreatywnego smile. No, ale ogólnie trzeba też wyczuć co dziecko lubi najbardziej. Jak wspomniano masa solna też fajny pomysł. Tak samo jakaś ciastolina czy modelina. Ja jednak tu pewnie bym wiele dziecka nie nauczyła, bo nie mam za nic zdolności manualnych big_smile. Ale czy zrobi się coś ładnego czy nie, to na pewno fajna zabawa dla dziecka smile.
Można też poudawać, że jedzie się samochodzikiem albo porobić wycinanki z papieru.

Ostatnio edytowany przez truskaweczka19 (2012-05-20 20:01:33)

"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła"

Wisława Szymborska

#11 2012-05-24 08:47:37

Artka
Zbanowany

semiramida napisał:

Artka, ja wyrabiałam masę solną według przepisu: 1 szklanka soli, 1 szklanka mąki, 1/2 szklanki wody...wyrabia się do 10 minut..czasami dodawałam kakao, paprykę czy curry..masa nabierała wtedy odpowiedniego koloru..oczywiście można też malować na samym końcu farbkami...można taką masę solną nakłuwać, przeciskać przez np. szprycę cukierniczą albo wyciskacz do czosnku, nadać jej jakąś fakturę odbijając materiał...czasami  po wysuszeniu smarowałam klejem i sypałam kolorowymi cukierkami na tort..można sypać czymkolwiek, byleby drobne było..

Dzięki! smile Proste jak "budowa cepa", muszę swojej znajomej też to podrzucić bo jej dzieciaki za zabawami takimi różnymi "masami" wręcz przepadają, ale te kupne niektóre są kosztowne, a to byłoby idealne rozwiązanie big_smile

#12 2012-05-28 16:27:12

magdalena123x
Dobry Duszek Forum

Najlepsze są zabawy na świeżym powietrzu. smile

#13 2012-06-13 15:52:11

majster
Net-facet

Wiem, że nie powinny dzieci zbyt długo siedzieć przed kompem, ale ostatnio jak do nas przyszli znajomi z dziećmi odpaliliśmy im strefę dziecka

do nie komputerowych to na pewno jakieś klocki itp. Są też takie zestawy kreatywne do kąpieli.

#14 2012-06-14 03:30:33

krystnao

Z takim to się jeszcze wiele da robić ot tak.. Pamiętam jak z wnuczkiem 4 lata temu każda kolorowanka to wyło wydarzenie... Teraz ma 6 lat i wypełnił kolorowankę, tylko dlatego, że tlewizja N obiecała nagrody, ech... No dobrze, takie czasy...

#15 2012-06-14 13:42:35

loveaellie
Przyjaciółka Forum

Ja sie zajmuje dziewczynka, ktora ma 2,5 ale zaczynalam rok temu.. i nie wiem, czy mialam szczescie czy ona taka wyjatkowa, ale naprawde w wiekszosci to ona nam wymyslala zabawy. Ja sie dostosowywalam do tego, co ona robila. Najczesciej pluszaki albo klocki. I powtarzanie tej samej czynnosci x razy tongue jakby sie zaciela. Potem zmiana i cos nowego, znowu przez milion godzin. Ale fakt, tanczenie chyba sprawialo nam obu najwiecej milosci. Pusc jej jakas ulubiona CD z piosenkami dla dzieci.. i szalejcie big_smile

Life is hard. After all it kills you.

#16 2012-06-14 16:36:21

LukierkA

Krystynao, bo w tym wieku to już aż tak nie fascynuje chłopca smile Ale konkurs swoją drogą bardzo fajny, aż zajrzałm na stronę i dałam już małej nowe zadanie smile
ja z maluchami uwielbiam jakieś zabawy dźwiękowe, w naśladowanie dźwięków, rytmu smile Zawsze można też zobaczyć, czy jakiś mały talent się nie rozwija, prawda?

#17 2012-06-29 15:18:16

pasja
Zbanowany

Malowanie mamy smile akwarelami ;p zawsze jest zabawnie, albo rysowanie kredą po specjalnych nawierzchniach, podrzucanie lekkich piłeczek, strącanie nimi innych kulek - we Włoszech popularna zabawa. A poza tym dobrze jest od czasu do czasu zrobić testy dziecka. Rzowój dziecka można kontrolować od najmłodszych lat, a nie chce mi się non stop biegać do psychologów dziecięcych, żeby doradzili co i jak. Stosuję skala rozwoju dziecka i nawet niezłe moje maleństwo ma wyniki, czyli nie będzie mieć problemów z nauką w dorosłym życiu. A wy macie jeszcze pomysł na inne metody sprawdzana rozwoju dzieci i zabawy z nimi?

#18 2012-06-30 15:49:49

gojka102
Przyjaciółka Forum

Pasja w jednym poście piszesz,że sama jesteś psychologiem, w innym,że rozmawiasz i podpytujesz psychologów i za ich sugestią robisz testy.I w sumie o tych testach jest każdy Twój post.
Nie wiem o co Ci chodzi

Ostatnio edytowany przez gojka102 (2012-06-30 15:54:21)

Z każdym dniem jestem piękniejsza ale dziś to już przesadziłam tongue

#19 2012-10-26 23:24:03

MamaLili
Niewinne początki

Moja córeczka ma 2.5 roku i kompletnie nie chce się bawić sama. Lubi natomiast bardzo wycinać, kleić, malować farbkami (ale nie każda mama to  lubi, niestety jest brudno), lepić ciastolinę, modelinę, glinę czy masę solną.

mamalili.pl Kreatywne zabawy z dzieckiem

Stopka forum