Agresja u 1,5 rocznego dziecka - Netkobiety.pl

Witaj na Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone przez kobiety dla aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Porozmawiasz na takie tematy jak : miłość, związki, psychologia, edukacja, finanse, religia, zdrowie i uroda...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

#1 2009-02-02 13:12:56

opika1978
Niewinne początki

Agresja u 1,5 rocznego dziecka

Witam
mam pytanie i bardzo proszę o pomoc bądż małe info
mam Synka 1,5 rocznego fajny i mądry smile
i wszystko jest ok do momentu gdy spotyka się z innymi dziećmi.
Podczas zabawy bije lub popycha inne dzieci
Zauważyłam ze robi to celowo
bo czasem to tak wygląda- uderzy dziecko
i patrzy co się będzie działo.
tłumaczenie ze nie wolno nie pomaga
czy to możliwe ze Syn próbuje sił swoich?
Nie wiem czy to nie początek "złego"
Pomóżcie mi jakos bo kazde spotkania
z innymi dziecmi to ostatnio
horror!!!!

Ostatnio edytowany przez opika1978 (2009-02-02 13:13:34)

#2 2009-02-02 14:58:04

MagdaZ
100% Netkobieta

Re: Agresja u 1,5 rocznego dziecka

Jakbym czytała o swoim bratanku. Gdy z nim przychodzili moje dzieci uciekały, szczególnie moja młodsza córcia -  jego prawie  rówieśniczka. Gdy widzieliśmy że się zbliża z wyciągniętą ręką gotową żeby uderzyć lub uszczypnąć czy popchnąć - przytrzymywaliśmy mu rękę mówiąc że nie wolno. Jeśli nie pomagało był zabierany od dzieci z zabawy i mógł tylko na nie patrzeć - tak przez minutę. Oczywiście nie siedział wtedy spokojnie ale jego mama albo go przytrzymywała albo wychodziła do drugiego pokoju. Skutkowało.
Efekty przynosiło również zwrócenie mu uwagi przez kogoś innego niż rodzice,  np: przez wujka - poważnym męskim tonem. Mały za 2 miesiące skończy 2 lata i te agresywne zachowania się w nim wyciszyły, tak jakby z nich wyrósł.
Myślę że ważnym jest aby zwracać mu uwagę tylko wtedy gdy jest taka konieczność a nie na zapas. Jak widzisz że już podnosi rączkę to dopiero wtedy wkraczaj. Jasnym jest że czasem możesz nie zdążyć, ale gdy zaczniesz na zapas akcentować jego zachowanie zadziała to jak wzmocnienie zachowań agresywnych. A zachowania wzmacniane nasilają się (możesz sobie o wzmocnieniach poczytać w literaturze z dziedziny psychologii małego dziecka).

Powodzenia i cierpliwości smile

"Szczęście jest jak motyl. Ścigaj je, a umknie ci. Usiądź spokojnie, a spłynie na twoje barki."
                                                                                                                     -Anthony de Mello

#3 2009-11-06 19:36:28

_TATRA_
Tajemnicza Lady

Ja mam tak samo, aż wstydzę się niekiedy za synka. ale muszę spróbować takich metod. Peszy się jak mu obca osoba zwróci uwagę, ale na krótko......

#4 2010-04-28 09:10:16

gggggaaaaa
Niewinne początki

Droga Opiko1978

Zachowanie Twojego dziecka może być przejawem chęci zwrócenia na siebie uwagi innych dzieci i Twojej. Zachowanie takie trzeba kontrolować, aby nie uległo ono pogorszeniu. Proponuję wprowadzenie systemu kar i nagród. Należy chwalić dziecko za każdym razem, gdy się dobrze zachowuje i nagrodzić go w jakiś sposób, np różnego rodzaju znaczkami - przykładowo: uśmiechnięte słoneczko. Gdy malec zachowa się źle, wtedy daj mu smutne słoneczko. Gdy zbierze ustaloną przez Ciebie ilość uśmiechniętych słoneczek, wtedy możesz podarować mu jakąś większą nagrodę, np zabierz go na lody. Pamiętaj przy tym, że każde smutne słoneczko eliminuje jedno wesołe. Pamiętaj również o konsekwencji, nie ulegaj dziecku, gdy to płacze i rzuca się po ziemi. Zawsze przed ukaraniem dziecka smutnym słoneczkiem wytłumacz mu, dlaczego na nie zasłużyło. Ważne są również szczere rozmowy z dzieckiem, żeby wiedziało ono, że sprawia ból innym. Mów też o swoich odczuciach co do problemu, powiedz dziecku, że sprawia Ci przykrość jego zachowanie i byłabyś szczęśliwa, gdyby się grzecznie bawiło. Życzę wytrwałości smile

Stopka forum