Rozwód z orzeczeniem o winie małżonka - co z majątkiem przekazanym - Netkobiety.pl

Witaj na Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone przez kobiety dla aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Porozmawiasz na takie tematy jak : miłość, związki, psychologia, edukacja, finanse, religia, zdrowie i uroda...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

#1 2011-09-20 15:12:29

mlag
Niewinne początki

Rozwód z orzeczeniem o winie małżonka - co z majątkiem przekazanym

Witam,

Mam taką sytuację mąż pije, robi awantury, znęca się psychicznie nade mną. Chcę się  jak najszybciej wyprowadzić. Ale co się stanie z gruntami i nieruchomościami jeżeli wystąpię do sądu o rozwód z orzeczeniem o winie męża. Ale muszę zaznaczyć, że majątek ten został w całości przepisany po ślubie przez teściów na mnie i męża. Czy mam jakieś prawo do tego majątku???

i drugie pytanie:

Co w przypadku gdy zmarł ojciec męża a cały majątek został przepisany na nas i teraz rodzeństwo męża wspomina coś o zachowku?? Czy mają do tego prawo, chcę podkreślić, że nie ma nic na piśmie, że rodzeństwo męża zrzeka się majątku. A co z naszymi dziećmi czy mogą w związku z tym nie otrzymać nic??

#2 2011-09-20 15:34:48

Ojciecpiotr
Wróżka Zębuszka

Re: Rozwód z orzeczeniem o winie małżonka - co z majątkiem przekazanym

Bez względu na to z czyjej winy sąd orzecze rozwód to masz prawo do sprawiedliwego podziału majątku. Wszystko co zostało nabyte w czasie trwania małżeństwa lub darowane wam obojgu stanowi majątek wspólny do podziału. Podziału majątku można dokonać jednak dopiero po rozwodzie.
Czy majątek został przepisany za życia ojca? O ile wiem to do zachowku mają prawo osoby z rodziny pominięte w testamencie. Wasze dzieci nie są spadkobiercami ustawowymi po dziadkach chyba, że są wymienieni w testamencie.

Ostatnio edytowany przez Ojciecpiotr (2011-09-20 15:47:40)

#3 2011-09-20 15:56:54

mlag
Niewinne początki

Tak za życia, bo rodzeństwo męża nie chciało tego majątku, ale nie ma nic na piśmie. A jeżeli część majątku została już przepisana na dzieci to ta cześć podlega przekazaniu jako zachowek??

#4 2011-09-20 16:28:44

Ojciecpiotr
Wróżka Zębuszka

Obowiązek zachowku powstaje w chwili śmierci. Jeżeli w tym momencie ojciec nie miał majątku bo go wcześniej przepisał na kogoś innegoi to zachowek się nie należy. Zachowek należy się tylko najbliższej rodzinie pominiętej w testamencie.

#5 2011-09-20 17:51:49

mlag
Niewinne początki

Jeszcze raz czy dobrze zrozumiałam. Jeżeli mój teściu przepisał cale gospodarstwo na mnie i męża i w chwili jego śmierci wszystko bylo juz przepisana na nas to rodzeństwo męża nie ma już do tego prawa tak??

#6 2011-09-20 18:24:25

Ojciecpiotr
Wróżka Zębuszka

Wydaje mi się że dokładnie tak jest bo w chwili śmierci nie miał majątku. Zachowek dotyczy tylko majątku po zmarłym.
Nie jestem prawnikiem więc dokładnie to sprawdzę. Daj mi dzień czasu.

#7 2011-09-20 18:34:40

mlag
Niewinne początki

Ok to czekam

#8 2011-09-20 18:36:59

Ojciecpiotr
Wróżka Zębuszka

Napisz mi kiedy i w jaki sposób ojciec przepisał dom na Was. Ile lat upłynęłpo od przepisania do jego śmierci. Ile jest osób do dziedziczenia (jego żona i dzieci). Czy był testament? Jeżeli tak to czy ktoś był wydziedziczony? Czy wśród spadkobierców są osoby niepełnosprawne lub małoletnie?

#9 2011-09-21 13:50:58

mlag
Niewinne początki

Mąż mówił, że pytał rodzeństwo i nikt tego nie chciał więc teściu pojechał ze mężem załatwił a ja z teściową tylko podpisałyśmy, mieliśmy im tylko zapewnić dożywotnio godziwe warunki do życia. Jest żona i razem z mężem 5 dzieci, nie ma niepełnosprawnych i nieletnich. Nie było testamentu.

#10 2011-09-22 09:52:12

Ojciecpiotr
Wróżka Zębuszka

Czyli teściowa żyje. Czy będzie w stanie zeznać, że pozostałe rodzeństwo nic nie chciało? Nie wiem czy dobrze zrozumiałem że Twój brat ma 4 rodzeństwa? W jakiej formie nastąpiło przekazanie i kiedy? Jeżeli to był akt notarialny to dobrze byłoby znać jego treść.
Pisz na priva polspat@wp.pl

P.S. Obecnie zajmuję się podobną sprawą swoich teściów więc jestem na bieżąco.

Ostatnio edytowany przez Ojciecpiotr (2011-09-22 09:53:28)

Stopka forum