wypadek samochodowy jak uzyskać odszkodowanie ? - Netkobiety.pl

Witaj na Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone przez kobiety dla aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Porozmawiasz na takie tematy jak : miłość, związki, psychologia, edukacja, finanse, religia, zdrowie i uroda...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

#1 2008-12-29 19:31:40

adia
Gość Netkobiet

wypadek samochodowy jak uzyskać odszkodowanie ?

Byłam uczestnikiem wypadku samochodowego zderzenie z innym pojazdem wina drugiego kierowcy jest bezsprzeczna ... Otrzymał mandat ja doznałam licznych obrażeń ciała obecnie przechodzę rehabilitacje i się leczę ....

Chciałabym się dowiedzieć czego mogę się od niego domagać i co to jest odszkodowanie z OC a co to jest odszkodowanie z NNW i jak się ma do tego zadośćuczynienie ? Do kogo wystąpić z roszczeniem ?

#2 2008-12-30 13:06:30

Kasia
Do zakochania jeden krok

Re: wypadek samochodowy jak uzyskać odszkodowanie ?

Witam,
Z tego co mi się wydaje, wygląda to wszystko mniej więcej tak:

1) Z tytułu ubezpieczenia OC sprawcy, poszkodowanemu przysługuje jednorazowe odszkodowanie.
Pierwsze co należy zrobić, to jak najszybciej zgłosić wypadek ubezpieczycielowi sprawcy oraz przedstawić wszystkie posiadane dowody (warto zbierać wszelkie dokumenty potwierdzające wizyty u lekarza, pobyt w szpitalu, rachunki z zakupu leków czy dojazdów) i wyjaśnić wszelkie okoliczności związane z wypadkiem. Na tej podstawie ubezpieczyciel przeprowadza własne postępowanie mające na celu ustalenie stanu faktyczny, zasadności roszczeń oraz wysokości świadczenia.
Warto natomiast uważać na propozycje ugody, bo często jest to bardzo niekorzystne.
Odszkodowanie powinno być wypłacone w ciągu 30 dni od zgłoszenia wypadku, w przypadku skomplikowanych spraw w ciągu 90 dni (ale w praktyce trwa to przeważnie znacznie dłużej).
Zakład ubezpieczeń wypłaca odszkodowanie lub świadczenie na podstawie uznania roszczenia uprawnionego z umowy ubezpieczenia w wyniku ustaleń dokonanych w postępowaniu, zawartej z nim ugody lub prawomocnego orzeczenia sądu.

Warto też wiedzieć, że z tytułu ubezpieczenia OC kierowcy poszkodowanemu może przysługiwać także:
- renta - gdy potrzeby życiowe poszkodowanego zwiększą się z powodu długiego występowania skutków powypadkowych
- renta uzupełniająca, należna gdy poszkodowany nie mógł w czasie leczenia i wykonywać pracy zarobkowej, i w związku z tym poniósł szkodę majątkową. Rentę taką przyznaje się w kwocie zależnej od stopnia poniesionego uszczerbku oraz jego trwałości.

2) Drugi sposób to dochodzenie zadośćuczynienia za doznaną krzywdę przed sądem w postępowaniu cywilnym. Instytucję tą reguluje kodeks cywilny stanowiąc, że osobie poszkodowanej, która doznała uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, sąd może przyznać odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznana krzywdę.
Sąd przyznając zadośćuczynienie kieruje się m.in. stopniem poniesionego uszczerbku na zdrowiu, długością leczenia i rehabilitacji, stopniem cierpienia, wiekiem poszkodowanego, brakiem możliwości dalszej pracy w dotychczasowym zawodzie lub też całkowitym brakiem możliwości podjęcia jakiejkolwiek pracy, stanem psychicznym, stopniem pogorszenia sytuacji życiowej po wypadku itp.
Najczęściej sądy przyznają wyższą kwotę niż zakłady ubezpieczeń, ale z drugiej strony postępowania sądowe są przeważnie bardzo przewlekłe.

2) Jeśli chodzi o odszkodowanie z ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków (NW), to jest ono wypłacane niezależne od innych przysługujących świadczeń.
Najpierw warto dokładnie przeczytać warunki ubezpieczenia. Następnie należy zgłosić szkodę w przewidzianym terminie i stawić się na komisję lekarską, którą wyznacza ubezpieczyciel. Wysokość odszkodowania uzależniona jest od procentu uszczerbku na zdrowiu doznanego w wyniku wypadku

A czy przeciwko sprawcy nie toczy się postępowanie karne? Dostał tylko mandat??
Dochodzenie odszkodowań to dosyć nieprzyjemne doświadczenie, więc jeśli będziesz dochodzić odszkodowania bezpośrednio od zakładu ubezpieczeń i będą jakieś problemy, to może warto pomyśleć o pomocy profesjonalisty.
Życzę powodzenia i szybkiego powrotu do zdrowia!!

kołysz mnie dźwiękiem, który koi ból.....

#3 2009-03-05 16:48:05

pinkiboy
Na razie czysta sympatia

W skrócie: jeżeli w wyniku czynu niedozwolonego, jakim było spowodowanie wypadku, ofiara wypadku umiera, jej bliskim przysługuje szereg roszczeń w stosunku do podmiotu, który był sprawcą wypadku. Roszczenia te można podzielić na trzy grupy: - renta - jednorazowe odszkodowanie - zwrot kosztów leczenia i pogrzebu.

Detektywi, pomoc prawna, poszukiwania.
www.resh.home.pl

#4 2009-04-01 15:40:52

anemisia
Niewinne początki

Cześ wszystkim. Mam pytanie i jeśli umie ktoś mi na te pytannie odpowiedzieć bądź byl może w takiej sytuacji jak ja proszę o odpowiedź. W zeszłym roku to jest 2008 w czerwcu miałam wypadek samochodowy jako pasażerka a mój kierowca byl jego sprawcą. Sprawa została umożona a kierowca dostał tylko mandat. po jakims miesiącu odezwał się u mnie ból kręgoslupa i po tomografii komputerowej okazało się że mam przepuklinę kręgosłupa. Problem polega na tym że choć wie iż takiego schorzenia nie ma się przez wypadek, to usłyszalam, że kolizja ta mogła się przyczynić do odezwania się i nasilenia bólu kręgosłupa, bo być może bez tego wypadku mogłabym dalej funkcjonować bez jakiegokolwiek bólu i wiedzy na temat mojej choroby. Dzisiaj jestem po trzech seriach rehabilitacji i niestety ból się nasila a choroba się pogłębia. W tej chwili oczekuję na zabieg operacyjny, bo jakikolwiek ruch sprawia mi ogromny dyskomfort. Dlatego mam pytanie czy w takiej sytuacji mogę się ubiegać o odszkodowanie od sprawcy wypadku i jeśli tak to z jakiego tytułu. I czy nie jest oczywiście już na to za późno

#5 2009-04-01 16:17:19

LANDA
Cioteczka Dobra Rada

Witaj. Roszczenia komunikacyjne o ile mi wiadomo ulegają przedawnienieniu po upływie 3 lat. Nigdy takiej sytuacji nie miałam ale myślę, że możesz zgłosić się do firmy które się tym zajmują, choćby z zapytaniem. Napewno uzyskasz odpowiedź. Moj znajomy miał wypadek i bardzo mu pomogli, oczywiście za uslugę zapłacił.

#6 2009-04-01 16:48:18

franiakimono
Na razie czysta sympatia

można wytoczyc sprawe z powódzstwa cywilnego..

#7 2009-04-01 17:01:00

nokia
Przyjaciółka Forum

Jeżeli kierowca dostał tylko mandat to jest to wykroczenie neutral

A tutaj mowa zbrodnie przewidzianą z KK,

#8 2009-04-02 09:39:05

anemisia
Niewinne początki

Był dany tylko mandat ponieważ kierowca drugiego samochodu czyli poszkodowany po zabraniu karetką nie przebywał w szpitalu dlużej niż 7 dni dlatego bylo to wzięte jako kolizja a nie wypadek.

franiakimono napisał:

można wytoczyc sprawe z powódzstwa cywilnego..

a z powództwa to raczej bym nie chciala ponieważ sprawca był moim znajomym więc raczej tego nie chciałabym mu robić. A jeśli wzięlabym odszkodowanie z jego NNW to on by na tym nie ucierpiał, a ja przynajmniej bym miała za co się leczyć

#9 2010-08-25 14:21:49

mila1401
Niewinne początki

Witam!
Chciałbym się dowiedzieć cos na temat wypadku i odszkodowania.

Chodzi mi o mojego brata. Będąc w pracy uległ wypadkowi komunikacyjnemu w skutek którego doznał urazu mózgowo-czaszkowego, stłuczenia pnia mózgu, złamania wyrostków poprzecznych L2-L3,stluczenia klatki piersiowej i płuca prawego z niewydolnością krążeniowo-oddechową. Brat nie ma uprawnień (prawa jazdy). W pracy niebyło dyscypliny. Był pod wpływem alkoholu miał 1,8 promila. Tydzień wcześniej brat brał ślub cywilny. Dzień w który miał wypadek był pierwszym dniem pracy po tygodniowym urlopie. Brata żona była w 5 miesiącu ciąży w chwili jego wypadku. Była to sobota dzień wolny od pracy ale jak to na budowie bywa trzebabyło skończyć zaczętą prace. Tata i brat pracowali w jednej firmie, dojeźdźali taty samochodem. Mieli pracować do 13. O godzinie 12 pracodawca wysłał  pracownika do mojego taty po kluczyki gdyż prawdopodobnie trzebabyło przestawić samochód. Klucze od samochodu jakimś cudem znalazły się w posiadaniu brata. Jak sie później dowiedzieliśmy pracownik, który wziął kluczyki od taty zwolnił się  z pracy tego samego dnia. Brat miał wypadek o 12:30. Pracodawca nigdzie nie zgłosił tego wypadku. Po zdażeniu policja niedopełniła obowiązku poprzez zaniechanie czynności wyjaśniających, pozostawiając sprawe po wykonaniu rutynowych dla zdażenia działań ( brat dojeżdżał do pracy 30 km. mieszka w wojewudztwie kujawsko-pomorskim wypadek miał miejsce w mazowieckim).
Brat jest prawie dwa lata po wypadku, niechodzi, niemówi jest upośledzony fizycznie. Przez 5 miesięcy był na zwolnieniu chorobowym, później przez rok miał zasiłek rehabilitacyjny, a teraz jest bez niczego. Nie było zgłoszone że wypadek powstał w pracy  i dlatego nic mu się nienależy. Składaliśmy na rętę ale 13 dni wcześniej skończył 21 lat i brakowało mu 1 miesiąc i 8 dni do lat pracy.
Gdzie możemy się zgłosić żeby policja zaczeła postępowanie i wyprostowała że tego dnia był w pracy.
Bardzo bym była wdzięczna z jakąkolwiek pomoc w tej sprawie!
POZDRAWIAM

#10 2010-09-08 16:50:45

DuzeOdszkodowania
Zbanowany

Dobre Argumenty, Duże ODSZKODOWANIA!

Zajmujemy się odzyskiwaniem odszkodowań i zadośćuczynień dla naszych klientów ponieważ uważamy, że milionowe czy kilkuset tysięczne rekompensaty należą się bliskim ofiar wypadków lub przestępstw by złagodzić ich ból po stracie osoby najbliższej, poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych lub cierpiącym w skutek błędów lekarskich.

Do każdej sprawy podchodzimy z pełnym zaangażowaniem. W odróżnieniu od konkurencyjnych firm zachowujemy najwyższe standardy etyczne i czynimy wszystko co uczynić należy by uzyskać maksymalne odszkodowanie.

Skontaktuj się już dziś i umów na bezpłatne spotkanie:

tel. 22 435 89 32

Więcej informacji na stronie www.duzeodszkodowania.com

Beneficium Mens Sp. z o.o.
ul. Koszykowa 59 lok. 10, Warszawa, Mazowieckie 00-660

Ostatnio edytowany przez DuzeOdszkodowania (2010-11-22 12:45:11)

Stopka forum