koszty przepisania działki - Netkobiety.pl

Witaj na Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone przez kobiety dla aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Porozmawiasz na takie tematy jak : miłość, związki, psychologia, edukacja, finanse, religia, zdrowie i uroda...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

#1 2011-05-21 23:11:40

Juliette
Przyjaciółka Forum

koszty przepisania działki

Jaki jest koszt przepisania działki z rodzica na córkę? I w jaki sposób to przepisać ( podobno nie ma już darowizn?).
I czy lepiej, jeżeli przepisze działkę tylko na mnie (teraz) czy za rok, jak będę mężatką?
Jaki podatek muszę od tego zapłacić?
Jestem zielona w takich sprawach, a chciałabym jak najmniejszym kosztem mieć przepisaną działkę.
Proszę o pomoc wink

''Bo wszystko czego chcę
Całe życie być przy Tobie
Niech nie zgaśnie nigdy ogień, który płonie w Tobie''

#2 2011-05-21 23:30:16

smutna123
Przyjaciółka Forum

Re: koszty przepisania działki

Juliette napisał:

Jaki jest koszt przepisania działki z rodzica na córkę? I w jaki sposób to przepisać ( podobno nie ma już darowizn?).
I czy lepiej, jeżeli przepisze działkę tylko na mnie (teraz) czy za rok, jak będę mężatką?
Jestem zielona w takich sprawach, a chciałabym jak najmniejszym kosztem mieć przepisaną działkę.
Proszę o pomoc wink

Aż z ciekawości zajrzałyśmy z mamą do Kodeksu cywilnego, bo kupiłyśmy nowy i regulacje odnośnie darowizny są [art. 888 i kolejne]. Jeśli chodzi o koszty to: kwota jaką zażyczy sobie notariusz za sporządzenie aktu notarialnego, no i podatek od spadków i darowizn. Z tym podatkiem to pewna nie jestem, bo kiedyś coś było o zwolnieniu z tego podatku, ale co i jak to nie wiem. Dobranoc;)

Ostatnio edytowany przez smutna123 (2011-05-21 23:31:09)

Akcja: "karmimy psiaki"

#3 2011-05-22 15:48:01

dayzi
Przyjaciółka Forum

Juliette napisał:

Proszę o pomoc wink

Darowizna/najlepiej przed ślubem( choć nie koniecznie)/opłata za notariusza( w tym PCC, i koszt wpisu do księgi wieczystej)
----------------------------------------
Ustawa o podatku od spadków i darowizn
art. 4a ...  są zwolnione darowizny dokonane w gronie najbliższej rodziny, bez względu na ich wartość.

Przez najbliższych rozumie się: małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki itd.), wstępnych (rodzice, dziadkowie), pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę.

Warunkiem zastosowania zwolnienia jest zgłoszenie do urzędu skarbowego w terminie sześciu miesięcy zawarcia umowy darowizny. Termin jest liczony od złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w przypadku braku takiego oświadczenia – od chwili spełnienia przyrzeczonego świadczenia.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.

#4 2011-05-23 14:20:26

Juliette
Przyjaciółka Forum

czyli jednak nie będę musiała płacić podatku? Świetnie!
A mógłby mi ktoś przybliżyć koszt? Tak 'mniej więcej'???

Dziękuję bardzo za pomoc wink

''Bo wszystko czego chcę

#5 2011-05-23 19:29:25

dayzi
Przyjaciółka Forum

Wpisz-TAKSY NOTARIALNE

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.

#6 2011-07-03 17:24:37

Juliette
Przyjaciółka Forum

Chciałam jeszcze o coś zapytać.
Jakie dokumenty są potrzebne, aby przepisać działkę z rodziców na mnie?
I do jakich instytucji udać się po to?
Ile mniej więcej trwa takie przepisanie działki i formalności z tym związane?

''Bo wszystko czego chcę

#7 2011-07-06 16:50:15

dayzi
Przyjaciółka Forum

Juliette napisał:

Chciałam jeszcze o coś zapytać.
Jakie dokumenty są potrzebne, aby przepisać działkę z rodziców na mnie?
I do jakich instytucji udać się po to?
Ile mniej więcej trwa takie przepisanie działki i formalności z tym związane?

-wypis z księgi wieczystej -- Sąd Rejonowy-Wydział Ksiąg Wieczystych/ lub Elektroniczne KW (niektóre miasta)
-Dow. osobiste zaiteresowanych
O terminy pytaj w sekretariacie notariusza( indywidualny terminarz)

#8 2011-07-08 23:22:47

Juliette
Przyjaciółka Forum

Dayzi dziękuję bardzo wink

''Bo wszystko czego chcę

#9 2012-06-04 19:18:40

ewelinkaczer
Niewinne początki

Juliette, mam podobną sytuację...napisz proszę ile kosztowało przepisanie działki u notariusza?? czy zależne jest to od wielkości działki, czy jej przeznaczeniu? działka o którą mi chodzi jest to działka budowlana z fundamentami pod dom..należy ona teraz do brata ojca i ojciec jest jej także współwłaścicielem..a chciałabym żeby została przepisana na mnie.. czy może to nastąpić od razu na mnie, czy na początku trzeba by było przepisać na ojca a potem na mnie..??

Stopka forum