Nowa praca - ciąża - zus - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!


Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 6 ]

Temat: Nowa praca - ciąża - zus

Witam!
Szukam odpowiedzi na zagadnienie związane z zatrudnieniem się ciężarnej kobiety. Mianowicie osoba ta jest obecnie w 12 tyg. ciąży. Gdy brała udział w rekrutacji do pracy nie wiedziała jeszcze o tym fakcie. Gdy dostała odpowiedź, że zostanie zatrudniona, do momentu podpisania umowy minęło trochę czasu i podpisując ją wiedziała już o swoim stanie. Poinformowanie o tym pracodawcy nie jest obowiązkowe, przy czym nie mogła ona również być przez niego zapytana o plany macierzyńskie, w związku z tym oprócz jej samej o ciąży nikt więcej nic nie wie. Proces rekrutacji przechodziła zgodnie z kodeksem (mam na myśli, że nie można tu mówić o jakimkolwiek zatrudnieniu "po znajomości"). Poza tym pracę tę podjęła ze zwykłej chęci do pracy i okoliczności nie mają tu nic do rzeczy. Zastanawia mnie jedna kwestia jak na to spojrzy w przyszłości ZUS, np. w momencie gdy jednak będzie musiała iść na zwolnienie (gdyż wiadomo, że obecnie nieliczne kobiety pracują do końca ciąży)? Dodam, że jest to umowa na okres próbny 3 miesięcy, a stanowisko pracy nie jest zbyt wyczerpujące fizycznie i psychicznie, co potwierdzają badania lekarskie dopuszczające tę kobietę do pracy.

Reklama
Zobacz podobne tematy :

2 Ostatnio edytowany przez smutna123 (2011-05-20 17:07:43)

Odp: Nowa praca - ciąża - zus

Z kodeksu pracy wynika, że umowa na czas określony lub umowa na czas wykonania jakiejś pracy lub na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która ulega rozwiązaniu po upływie 3 miesiąca ciąży ulega przedłużeniu do dnia porodu. Jeżeli chodzi o chorobowe to w przypadku obowiązkowego (umowa o pracę) trzeba przepracować 30 dni, a w przypadku dobrowolnego 90 dni. Po tym, czasie można iść na chorobowe.

USTAWA z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

Art. 4. 1. Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego:

1) po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego ? jeżeli podlega obowiązkowo temu ubezpieczeniu;

2) po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego ? jeżeli jest ubezpieczony dobrowolnie.

2. Do okresów ubezpieczenia chorobowego, o których mowa w ust. 1, wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.

3. Od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego prawo do zasiłku chorobowego przysługuje:

1) absolwentom szkół lub szkół wyższych, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych;

2) jeżeli niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy;

3) ubezpieczonym obowiązkowo, którzy mają wcześniejszy co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego;

4) posłom i senatorom, którzy przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji.

Z kodeksu pracy to nie wiem, który art. i nie mogę znaleźć.

Dopisze jeszcze, że do tak do końca, nie wiem o co, Ci chodzi. Jeżeli spełni wszystkie przesłanki ustawowe to ZUS, jak ma na nią patrzeć? Należy się jej i koniec, bo to zagwarantował jej ustawodawca. Już pomijając kobiety, które mogłyby pracować, a idą na L4, a potem szok, że pracodawca jak tylko może to dziękuje takiej osobie. Jeżeli jest to ciąża problemowa to nie ma w tym nic dziwnego, pomijając w tym wypadku fakt, kto co robi. Jeżeli według lekarza ma leżeć to nie będzie narażać życia dziecka, nawet wtedy gdy jej praca jest lekka.

Znam tylko te przepisy. Wiadomo, że przed pracą trzeba uzyskać badania dopuszczające do pracy i się tak zastanawiam w tej kwestii. Popytam u siebie w pracy i jak coś się dowiem to napisze Ci w poniedziałek. Pozdrawiam

Nie palę od 02.05.2014 i jestem z tego dumna smile

3

Odp: Nowa praca - ciąża - zus

Zus nijak to popatrzy- bo jej się należny zgodnie z literą prawa. Gorzej z pracodawcą- pewnie po skończeniu okresu macierzyństwa wypowie umowę.

Reklama

4

Odp: Nowa praca - ciąża - zus

witam. ja mam podobny problem tylko że mam umowę zlecenie (od 4m-ęcy) i co prawda nie jestem w ciąży bo mój mąż twierdzi że do zasiłku chorobowego z powodu ciąży muszę mieć umowę o pracę. ale skoro mój pracodawca odprowadza wszystkie składki to chyba mam prawo do zasiłku?

5

Odp: Nowa praca - ciąża - zus
kasias196 napisał/a:

witam. ja mam podobny problem tylko że mam umowę zlecenie (od 4m-ęcy) i co prawda nie jestem w ciąży bo mój mąż twierdzi że do zasiłku chorobowego z powodu ciąży muszę mieć umowę o pracę. ale skoro mój pracodawca odprowadza wszystkie składki to chyba mam prawo do zasiłku?

Opłacając składkę chorobową będziesz miała prawo do zasiłku chorobowego i macierzyńskiego.
Nie będziesz miała prawa do urlopu macierzyńskiego i wychowawczego.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.
Reklama

Posty [ 6 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin
© www.netkobiety.pl 2007-2018