BIŻUTERIA próba 925 - Netkobiety.pl

Witaj na Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone przez kobiety dla aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Porozmawiasz na takie tematy jak : miłość, związki, psychologia, edukacja, finanse, religia, zdrowie i uroda...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

#1 2011-05-04 18:01:39

women
Cioteczka Dobra Rada

BIŻUTERIA próba 925

Witam. Nie wiem w jakim dziale umieścić moje pytanie, więc daje tutaj.
Otóż czy warto kupować biżuterię z próbą 925? czytałam że jest to srebro z domieszką innych metali, czy taka biżuteria nie zczarneje zaraz? Nie jest też taka tania ta biżuteria, na allegro widzę prawie wszystkie srebrne o tej próbie.

Nie krzywdź, a nie będziesz krzywdzony..
Szanuj innych, jak siebie samego...

#2 2011-05-04 18:11:31

falka
100% Netkobieta

Re: BIŻUTERIA próba 925

O, ja nawet nie wiedziałam że są dostępne inne próby. Z ciekawości sprawdziłam swoje błyskotki - i wszystkie, zarówno te kupowane w różnych sklepikach, przez internet, czy z Apartu, Yes czy Kruka mają właśnie wybite 925.

Wydaje mi się że jeśli będziesz dbać o biżuterię - nie moczyć, nie psikać perfumami, przechowywać w ciemnym, suchym miejscu - to nie powinna szybko ciemnieć.

Ostatnio edytowany przez falka (2011-05-04 18:11:55)

#3 2011-05-04 18:50:45

women
Cioteczka Dobra Rada

Wcześniej jakoś uwagi nie zwracałam na próby, teraz gdy chcę kupić coś z allegro, zainteresowały mnie oznaczenia. Srebro ma chyba próbę 800 ileś. dzięki za zainteresowanie tematem smile

#4 2011-05-04 19:29:00

falka
100% Netkobieta

women napisał:

Srebro ma chyba próbę 800 ileś.

To wpisz sobie "srebro próby" w googlach. Pierwsza wyskakuje strona wikipedii, gdzie jest wytłumaczone że próby oznacza się w taki sposób, że 1000 - to 100% srebra. W takim wypadku srebro próby 925 to stop, w którym 92,5% to czyste srebro. To tzw. pierwsza próba, najczystsza.

Tak się zdziwiłam że renomowane sklepy jubilerskie sprzedawałyby jakieś kiepskie stopy - za niemałe przecież pieniądze, i dając na nie gwarancję smile

Ostatnio edytowany przez falka (2011-05-04 19:30:16)

#5 2011-05-04 19:56:57

women
Cioteczka Dobra Rada

To chyba jednak zdecyduje się na tą biżuterie, wygląda jak czyste srebro, a można kupić taniej, dzięki smile

#6 2011-05-05 10:41:54

nowa88
Dobry Duszek Forum

Patrzyłam na moją biżuterię i na każdej jest widoczna próba 925 o którą pytasz. Myślę, że to najbardziej popularna i najczęściej spotykana próba. Osobiście jestem zadowolona ze srebra tej jakości, nie czernieje a to chyba najważniejsze. Zgadzam się z poprzedniczkami, wszystko zależy od użytkowania. Ja osobiście staram się nie moczyć łańcuszka w wannie, nie pryskać perfumem itp.

#7 2011-09-03 19:51:48

scac
Niewinne początki

925 To jest najlepsza próba. Jesli srebro tej próby jest prawidłowo użytkowane długo powinno zachować niezmieniony wygląd

#8 2011-09-03 23:26:55

paula2707
Dobry Duszek Forum

... I czyszczone;] ja polecam bardzo łatwy i SKUTECZNY sposób, aby wyczyścić ją jak zczernieje:)

1. Wycinam z puszki po piwie, napoju kawałek aluminium
2. Kładę na spód miseczki
3. Układam na nim łańcuszek itp
4. Posypuję to solą
5. Zalewam wodą (nie wrzątkiem! CIEPŁĄ)
... Zostawiam na noc...
Jak wyciągam to jest zmatowione, więc dla połysku szoruję jeszcze miękką szczoteczką z dodatkiem pasty do zębów.

Naprawdę polecam, sposób świetny:)

Wszystko czego potrzebuję przychodzi we właściwym czasie.

#9 2011-09-04 10:38:17

Anemonne
Moderator

paula2707 napisał:

... I czyszczone;] ja polecam bardzo łatwy i SKUTECZNY sposób, aby wyczyścić ją jak zczernieje:)

1. Wycinam z puszki po piwie, napoju kawałek aluminium
2. Kładę na spód miseczki
3. Układam na nim łańcuszek itp
4. Posypuję to solą
5. Zalewam wodą (nie wrzątkiem! CIEPŁĄ)
... Zostawiam na noc...
Jak wyciągam to jest zmatowione, więc dla połysku szoruję jeszcze miękką szczoteczką z dodatkiem pasty do zębów.

Naprawdę polecam, sposób świetny:)

Ja srebro czyszczę tylko szczoteczką z odrobiną pasty, pomijając wszystkie poprzednie wymienione przez Ciebie punkty, i efekt jest zadowalający tongue Kiedyś próbowałam Twojego sposobu (z tym, że zamiast się męczyć z wycinaniem dna puszki po prostu położyłam kawałek folii aluminiowej) i efektu szczerze mówiąc nie było. Srebro może odrobinę się rozjaśniło, ale nadal było czarne.

#10 2011-09-04 10:55:41

flores18261
Przyjaciółka Forum

Też mam tej próby srebną biżuterię mi nic się z nią nie dzieje nawet biorę w niej kąpiel i chodzę na co dzień jest wszystko ok.

-Najgorzej być nikim dla kogoś kto dla Ciebie jest całym światem. ♥ -♥ -♥ "Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi."

#11 2014-07-02 04:08:23

Małpa69
Redaktor Działu Zdrowie i Domowe Ognisko

Odświeżam temat, bo może wyjaśnię nieco więcej z racji mojego zawodu.

Srebro w przeciwieństwie do złota jest bardzo miękkim metalem, dodaje się do niego miedź aby było twardsze, miedź utlenia się dlatego srebro czernieje, ale dzięki jej dodatkowi, srebro nie wygina się i nie rysuje tak łatwo.

Przy ręcznie robionej biżuterii używa się czasem czystego srebra, do carg (otoczka kamienia, ta musi być miękka), czasami również do zdobień aby te sprawiały wrażenie bardziej plastycznych i delikatnych, ale dzyndzelek zawsze robi się z dodatkiem miedzi, inaczej szybko uległby uszkodzeniu.

95% biżuterii kupowanej w sklepach typu apart, kruk, yes to odlewy, czyli tak naprawdę badziewie, wykonywane poprzez wpuszczenie srebra do gotowej formy, taka biżuteria jest mniej wytrzymała niż ta wykonana ręcznie, ponieważ przy ręcznie tworzonej biżuterii srebro odpuszcza się i kwasuje na kilku etapach produkcji co powoduje że usuwane są z niego tlenki i nie ma naprężeń które z czasem powodują pękanie, w przypadku odlewów tlenki pojawiają się jak i występują naprężenia co powoduje że biżuteria tychże "super" marek mimo ceny jest zwykłym odlewanym badziewiem które może pękać, rysować się i nie będzie tak wytrzymałe jak biżuteria wykonana ręcznie. Niestety jubilerstwo umiera, właściwie większość jubilerów z prawdziwego zdarzenia to starsi panowie, zawód i cała sztuka umiera i wypierana jest przez maszyny.

6-8.11.2013  serce mojego bąbelka przestało bić (10,5 t)

#12 2014-07-02 10:22:12

Markadia
Przyjaciółka Forum

Ja również mam trochę srebrnej biżuterii z próbą 925 i tylko z taką własnie próbą.
Większosc zakupiłam na allegro,jestem bardzo zadowolona.Do czyszczenia stosuję metode te z aluminium.
Wyczytalam ją na internecie.Efekt był zaskakujaco dobry,potem tylko wypolerowalam i biżuteria jak nowa.

Anemonne słyszalam,że bizuterii nie powinno sie szorowac pastą do zębów bo pasta ta zawiera skłaniki ścierne i bizuteria po czasie takiego szorowania moze nieco zmatowieć.

"Podziwiać należy wielkie czyny, a nie wielkie słowa"

#13 2014-07-02 10:33:26

le_miss
Zaglądam tu coraz częściej

Też coś wiem, 925 to najlepsza próba w wyrobach jubilerskich. Rzadko używa się czystego srebra, bo jest ciężkie do obróbki wink
Więc spokojnie można kupować! To oczywiście nie zmienia faktu, że o srebro trzeba dbać. Jak trochę zczarnieje, można przetrzeć zwykłą pastą do zębów albo dać do czyszczenia smile

"I'm starting with the man in the mirror
I'm asking him to change his ways"

#14 2014-07-02 14:40:50

Małpa69

le_miss napisał:

Też coś wiem, 925 to najlepsza próba w wyrobach jubilerskich. Rzadko używa się czystego srebra, bo jest ciężkie do obróbki wink
Więc spokojnie można kupować! To oczywiście nie zmienia faktu, że o srebro trzeba dbać. Jak trochę zczarnieje, można przetrzeć zwykłą pastą do zębów albo dać do czyszczenia smile

Przepraszam ale walnęłaś smuta ;p, czyste srebro jest łatwiejsze w obróbce bo jest miękkie i bardziej plastyczne, jedyny jego minus jest taki że jest przy tym mniej wytrzymałe i o ile można wykonać biżuterię z czystego srebra, o tyle elementy takie jak zawieszka muszą być z próby bo inaczej szybko uległy by zniszczeniu.

Czyste srebro jest cudowne do obrabiania, miękkie, plastyczne, cuda można z niego robić, ale i tak pewne elementy muszą być wykonane z próby, jednak często przy ręcznie robionej biżuterii robi się niektóre elementy z czystego srebra zwłaszcza przy tzw secesjach bo daje ładniejszy efekt. Jedyna trudność w obróbce czystego srebra to taka że łatwiej je niechcący stopić, ale cała reszta jest znacznie łatwiejsza, łatwiej się je formuje, wycina, szlifuje.

Ostatnio edytowany przez Małpa69 (2014-07-02 14:44:53)

#15 2014-07-02 15:25:02

femte
Przyjaciółka Forum

Małpa
zaciekawilas mnie ta twardoscia zlota. Zawsze myslalam ze czyste zloto jest miekkie. Pamietam z dziecinstwa obraczki ktore wyginaly sie w palcach. Przedwojenne, podobno najwyzsza proba. Mialam tez kilku dentystow w rodzinie, i tez twierdzili ze zloto jest miekkie. Robili nawet ze zlota dentystycznego bizuterie, jak byly ograniczenia w zakupie.

#16 2014-07-02 16:24:29

Małpa69

Femte to już bardziej skomplikowany temat niemalże na referat, czyste złoto jest bardziej miękkie niż srebro, ale rzadko kiedy tworzy się wyroby z czystego metalu, co w praktyce i obróbce wygląda różnie bo o ile do srebra dodajemy tylko miedź, to stopy złota są tak przeróżne że sama nie znam twardości wszystkich z nich bo w tej chwili robi się złoto z domieszką nie tylko miedzi, ale i srebra, aluminium,kobaltu, indu czy żelaza, każde z nich różni się w obróbce i powoduje zmiany właściwości stopu. Można kupić złoto nie tylko żółte czy białe, jest też czerwone, a nawet niebieskie, srebro pozostało srebrem a do złota dodaje się gro różnych metali i niestety nie miałam okazji pracować na każdym rodzaju jego stopów. Czyste złoto byłoby łatwiejsze w obróbce od srebra, ale jak wspomniałam nie robi się biżuterii z czystego złota czy srebra (zazwyczaj bo można taką biżuterię wykonać, ale raczej się tego nie robi ze względu na to że tak na prawdę oba metale nie są nadzwyczajnie twarde i same zapewne dobrze wiecie że nie trzeba się starać by się porysowały czy powyginały). Kwestia twardości to nie tylko kwestia stopu ale i późniejszej obróbki, jeżeli wyrób był hartowany to będzie on twardy trudniejszy w piłowaniu, jeżeli nie będzie miękki.

Ja osobiście zajmuje się biżuterią głównie z czystego srebra z którego wykonuje niektóre elementy, bo oczywiście zawieszki czy bigle nie mogą być z czystego srebra. Złotem za bardzo się nie bawiłam, obrabiałam stopy złota, czystego nie ruszałam i powiem że te z którymi miałam do czynienia były mniej sympatyczne w obróbce niż srebro. Co ciekawe mój Mistrz również nie lubił pracy ze złotem i twierdził że mimo iż jego twardość sama w sobie jest mniejsza i teoretycznie powinno być milsze w obróbce, to złoto tak na prawdę pod tym względem srebru do pięt nie dorasta.

W skali Mohs'a czyste pierwiastki mają odpowiednio srebro 2,5 i złoto 2,5 czyli tak samo W skali Brinella srebro jest nieco niżej, srebro ma sporo niższą gęstość od złota oraz niższą temperaturę topnienia. Srebro jest też lepszym przewodnikiem ciepła co prawdopodobnie wpływa na odczucia jubilerów, bo łatwiej jest zlutować metal który dobrze przewodzi ciepło.

I tak dalej i tak dalej, w każdym bądź razie najważniejsze jest to co dodano do złota, to dodatek wpływa na twardość stopu i w efekcie na to jak się go obrabia i jak bardzo jest wytrzymały. W skrócie czyste złoto jest miękkie i podatne na obróbkę, ale wyroby z czystego złota niszczeją, dochodzi też do tego kwestia finansowa, łatwo sobie policzyć ile jest złota w złocie wink

Stopka forum