Kuchnie regionalne, czyli co się je w różnych częściach Polski - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!


Forum Kobiet » KUCHNIE ŚWIATA - PRZEPISY KULINARNE » Kuchnie regionalne, czyli co się je w różnych częściach Polski

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 8 ]

1

Temat: Kuchnie regionalne, czyli co się je w różnych częściach Polski

Do założenia wątku zainspirowała mnie dzisiejsza rozmowa z koleżanką. Pogoda za oknem iście jesienna, więc zastanawiałam się nad tym, jaką zupę mogłabym ugotować. Warunek: ma być gęsta, sycąca i tłusta. Pomyślałam więc o forszmaku. Pomysłem podzieliłam się ze znajomą, podzielenia entuzjazmu nie zauważyłam, usłyszałam za to pytanie: o czym ty mówisz, co to jest?
Zaczęłam więc tłumaczyć cierpliwie czym jest forszmak, przygotowywany u mnie w domu. Ni to leczo, ni boeuf strogonoff.
Kilka lat wcześniej, wracając z wakacji, zatrzymałam się na obiad w przydrożnym zajeździe. Spytałam czy mają forszmak - kelner zrobił minę jakbym właśnie wymyśliła sama potrawę, po czym poprosił mnie o przepis. Zdziwiło mnie, że tak mało osób jadło kiedyś tę zupę.

Z ciekawości zaczęłam czytać o tym w internecie.
Jedne źródło podaje, że to sos podawany do kaszy, drugie, że to zakąska, trzecie, że zupa. Raz dowiaduję się, że to danie wywodzące się z kuchni rosyjskiej, później, że żydowskiej, a jeszcze później, że niemieckiej. Wszystkie źródła podają jednak, że forszmak jest teraz najbardziej popularny na Lubelszczyźnie. Może gdzieś w Polsce, ktoś przygotowuje podobną zupę pod inną nazwą? smile

Na naszym forum udzielają się użytkowniczki z całej Polski, podzielcie się więc tradycyjnymi, regionalnymi przepisami na wypieki czy obiady smile smile

FORSZMAK LUBELSKI

- 70 dag schabu
- 20 dag boczku wędzonego
- 20 dag swojskiej kiełbasy
- 20 dag ogórków kiszonych
- koncentrat pomidorowy
- 1 cebula
- śmietana
- wino czerwone
- sól, papryka ostra i słodka, vegeta
- mąka
- masło
- bulion wołowy
- smalec
Przygotować esencjonalny bulion wołowy (z kostek wołowych). Schab pokroić w dość cienkie paski i podsmażyć na ostrym ogniu mieszając. Pokroić boczek i podsmażyć na tym samym tłuszczu. Pokroić kiełbasę i podsmażyć. Pokroić ogórki i podsmażyć. Uwaga - kolejność jest ważna! Wszystkie produkty po po podsmażeniu przełożyć do garnka z bulionem, który stoi cały czas na małym ogniu.

Przecier pomidorowy dodać bezpośrednio do zupy. Podobnie sól, paprykę, vegetę - uwaga: vegeta jest słona i łatwo potrawę przesolić, więc ostrożnie. Najlepiej nie dodawać soli w ogóle i regulować smak vegetą.

Z mąki i masła zrobić zasmażkę, dodać do zupy, na sam koniec dodać tylko lekko zeszkloną cebulę. Dodać śmietanę i czerwone wytrawne wino. Ważne jest żeby smażyć poszczególne produkty nie zlewając tłuszczu do zupy - wszystko smażyć na tym samym tłuszczu, ewentualnie uzupełniając jego ilość.

http://www.gotujmy.pl/ri/65698_forszmak_0_1.jpg

Zobacz podobne tematy :

2 Ostatnio edytowany przez busiu (2011-04-14 17:35:53)

Odp: Kuchnie regionalne, czyli co się je w różnych częściach Polski

Ulubioną potrawą pochodzącą z mojego regionu jest kugiel przedborski, zwany w mojej rodzinie kućmokiem. Szczerze mówiąc, odkryliśmy tę potrawę parę lat temu, z okazji obchodów 650-lecia Przedborza (stamtą też pochodzi kugiel). Był rozdawany przechodniom i pozytywnie mnie zaskoczył! Wklejam przepis, który znalazłam, działa, bo dokładnie tak to robimy w domu. Potrawa pracochłonna, ale bardzo sycąca, nieskomplikowana i smaczna!

Składniki:
- 3-4 kg ziemniaków,
- 2 kg karkówki lub żeberek,
- 2 cebule,
- 2 ząbki czosnku,
- sól 2 łyżeczki,
- pieprz (ile kto chce).

Jak przyrządzić?
Mięso pokroić w dużą kostkę, żeberka w paski po 2-3, obrać ziemniaki, zetrzeć ręcznie lub lepiej maszyną, bo jest ich dużo, cebulę i czosnek też zetrzeć. Wszystko należy wymieszać, czyli ziemniaki, cebulę, czosnek, dodać sól i pieprz, wrzucić do tego mięso, wymieszać i przełożyć do odpowiednio wielkiego naczynia (np. duża brytfanna) i do piekarnika na 3,5 godziny, temperatura 175, pierwsze 2 godziny z pokrywką, potem odkryć.

Potrzebne przybory:
Maszyna do mielenia ziemniaków lub tarka i chłop.

PS. Mięso możecie wrzucić jakie Wam pasuje, może być szynka, kurczak, czy co tam Wam wpadnie w ręce!

Co do innych dań, to mamy jeszcze super-tanią i ukochaną przez mojego brata zupę, zwaną zalewajką (zalewajka radomszczańska, znajduje się na liście produktów tradycyjnych woj. łódzkiego). Jest unikalna i spotykana tylko w centralnej Polsce, przepis znajdziecie na wikipedii. Z kromką dobrego chleba z masłem i pieprzem ziołowym wiele razy zapychała nam żołądki!

3

Odp: Kuchnie regionalne, czyli co się je w różnych częściach Polski

Busiu, kugiel brzmi bardzo smacznie, lubię takie jednogarnkowe dania smile. A o zalewajce teraz czytałam, nie wiedziałam, że jest coś takiego jak Ogólnopolski Festiwal Zalewajki big_smile

4

Odp: Kuchnie regionalne, czyli co się je w różnych częściach Polski

No to moja kolej smile
A, ze ja pochodze ze slaska, to typowo slaskie danie..

Ciapkapusta smile

Skladniki :
0,5 kg kapusty kiszonej,
0,5 kg ziemniaköw,
1 cebula
maslo do smazenia
pieprz, söl

Sposob przyrzadzenia smile

Ziemniaki obrac, ugotowac w osolonej wodzie. W osobnym garnku ugotowac kapuste. Odcedzic ziemniaki i kapuste(kapuste przez sito odcisnac, by nie zawierala wiele soköw).
Na patelni podsmazyc cebulke wczesniej pokrojonä w kostke.
Ziemniaki i kapuste utluc tluczkiem do ziemniaköw, podczas tluczenia dodac zawartosc patelni (cebulke wraz ze stopionym maslem- ja daje wiecej masla do smazenia, aby pozniej kapusta i ziemniaki dobrze sie zesklepily). Wszystko razem wymieszac, dosmaczyc pieprzem - posolic jesli taka potrzeba- kwestia indywidualna

Ciapkapuste, koniecznie podajemy ze smazonymi zeberkami.. mmm niebo w gebie smile


Przepis, sciagnelam z internetu, ale u nas od zawsze robi sie ciapkapuste w ten sam sposob smile

5

Odp: Kuchnie regionalne, czyli co się je w różnych częściach Polski

Przpisy charakterystyczne dla regionu świętokrzyskiego wg piękny wschód

Zalewajka świętokrzyska

Składniki: 1 litr żuru z mąki żytniej, 70 dag ziemniaków , 1 duża cebula, 2 dag suszonych grzybów
Ziemniaki kroimy w kostkę, a cebulę przecinamy na pół. Gotujemy ziemniaki, cebulę, i wcześniej namoczone grzyby, do chwili aż ziemniaki będą miękkie. Włożyć je do garnka, wrzucić cebulę i wcześniej namoczone grzyby. Do ugotowanych składników wlewamy żur, przyprawiamy solą i pieprzem i gotujemy jeszcze około 10 minut.

Przypkowska zupa cebulowa

Składniki: 4 duże cebule, 4 kromki razowego chleba , 2 litry rosołu, gałka muszkatołowa, imbir, goździki, pieprz i sól, pół kostki masła, kminek
Cebulę kroimy w półplasterki i smażymy na maśle na złoty kolor. Chleb kroimy w kostkę, smażymy na maśle tak aby był chrupiący. Podsmażoną cebulę i chleb wrzucić do rosołu i gotujemy do rozgotowania. Całość przecieramy przez sito i doprawiamy koniecznie kminkiem

Pokrzywianka

Składniki: 1 l bulionu, 2 garście pokrzyw - najlepiej samych wierzchołków, 1 cebula, serek topiony, masło do smażenia, sól i pieprz
Cebulę siekamy i podsmażamy na maśle na zloty kolor. Pokrzywy drobno siekamy i lekko przesmażamy z cebulą aż ściemnieją. Dodajemy bulionu i gotujemy jeszcze kilka minut. Zupę przecieramy przez sitko i na sam koniec dodajemy serka topionego. Lekko zagotowujemy i doprawiamy do smaku zupę.

Zmiocarz

Składniki: 2 kg ziemniaków, 3 cebule, 2 łyżki mąki ziemniaczanej i pszennej, 2 jajka, sól, pieprz, tłuszcz.
Ziemniaki obieramy i trzemy na tarce. Odcedzamy z nadmiaru wody dodajemy siekaną cebulę sol i pieprz. Wbijamy jajka i wszystko bardzo dokładnie mieszamy. Gotowe ziemniaki przełożyć na sitko w celu usunięcia nadmiaru wody. Dodać sól, pieprz oraz pokrojoną w kostkę cebulę. Wbić jajka i wszystko wymieszać. Tak przygotowaną masę wlewamy do wcześniej posmarowanej masłem brytfanki i pieczemy około 2 godzin. Danie najlepiej smakuje z dodatkiem sosu grzybowego lub mięsnego.

6

Odp: Kuchnie regionalne, czyli co się je w różnych częściach Polski

ten temat mocno mnie zaintrygował, chyba trzeba go śledzić na bieżąco...

7

Odp: Kuchnie regionalne, czyli co się je w różnych częściach Polski

W Poznaniu królują pyry z gzikiem czyli ziemniaki podawane z twarożkiem zmieszanym ze śmietaną i szczypiorkiem smile

Posty [ 8 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » KUCHNIE ŚWIATA - PRZEPISY KULINARNE » Kuchnie regionalne, czyli co się je w różnych częściach Polski

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności



© www.netkobiety.pl 2007-2024