Niedokrwistość (anemia), a dieta bogata w żelazo - Netkobiety.pl

Witaj na Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone przez kobiety dla aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Porozmawiasz na takie tematy jak : miłość, związki, psychologia, edukacja, finanse, religia, zdrowie i uroda...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

#1 2011-03-14 15:18:20

Olinka
Redaktor Naczelna Forum

Niedokrwistość (anemia), a dieta bogata w żelazo

Dieta przy niedokrwistości polega na stosowaniu pełnowartościowego pożywienia, które zawiera wszystkie potrzebne organizmowi składniki odżywcze, powinna być zatem bogata w żelazo, kwas foliowy, witaminę B12, jak również w białko zwierzęce i witaminy, szczególnie ważna jest witamina C. Białko i żelazo są składnikami budulcowymi krwi, a witamina C ułatwia przyswajanie żelaza.

Cierpiąc na anemię należy spożywać więcej chudego mięsa, wątroby i chudych gatunków wędlin, które są źródłem dobrze przyswajanego przez organizm żelaza. Ponadto powinniśmy pamiętać o dużej ilości pełnowartościowego białka, które znajdziemy twarogu, serach, jajach, mięsie. W żywieniu przy niedokrwistości duże znaczenie ma też podawanie surowych owoców i warzyw, będących dobrym źródłem witamin i składników mineralnych. Należy natomiast odstawić herbatę, gdyż zawarta w niej tanina powoduje gorsze wchłanianie żelaza w przewodzie pokarmowym i unikać wszelkich produktów bogatych w szczawiany (szczaw, kawa, czekolada, rabarbar). Na liście niezalecanych produktów umieszczamy też  wędliny o wysokim stopniu przetworzenia, produkty instant, napoje typu cola, gdyż znajdujące się w nich fosforany wpływają na zmniejszenie przyswajalności żelaza.

Posiłki powinny być urozmaicone, a ich smak wyraźny, ostry lub kwaskowy. Zupy powinny być przygotowywane na rosołach z kości, mięsa, ryb i jarzyn, a mięso najlepiej podawać z rusztu lub duszone z niewielką ilością tłuszczu. Potrawy gotowane i smażone są niewskazane. Osoby cierpiące na anemię nie powinny jeść makaronów, kasz i wszelkich tłustych potraw.

Musimy jednak koniecznie pamiętać, że leczenie dietetyczne niedokrwistości ma znaczenie głównie wspomagające, nie zastąpi ono konsultacji z lekarzem.

Poszczególne składniki mineralne znajdziemy następujących produktach:

żelazo - wątróbka, nerki, serce, kaszanka, krwiste befsztyki, drób, ryby, produkty pełnoziarniste, kakao, orzechy
kwas foliowy - sałata, szpinak, brokuły, groszek zielony, suche nasiona roślin strączkowych, cytrusy
witamina B12 - wątróbka, mięso, żółtko, mleko

Regulamin Forum Netkobiety.pl - koniecznie przeczytaj, a będzie Ci z nami łatwiej smile

Nie czyń samego siebie przedmiotem kompromisu, bo jesteś wszystkim, co masz.

#2 2011-09-15 21:09:05

Ida_20
Na razie czysta sympatia

Re: Niedokrwistość (anemia), a dieta bogata w żelazo

Olinka podała doskonałe przykłady potraw jakie powinny być spożywane w przypadku problemów z niedokrwistością. Ze swojej strony chciałabym tylko uczulić kobiety: jeśli zaobserwujecie u siebie częste zmęczenie, zawroty głowy, omdlenia czy duszności nie powinnyście bagatelizować problemu lecz udać się do lekarza, bo mogą to być objawy anemii. Jeśli przypuszczenie się potwierdzi nie ma co panikować: stosujcie się do zaleceń lekarza oraz wprowadźcie w życie wszystko to o czym pisze Olinka, a będzie dobrze smile

#3 2011-09-23 20:56:02

mandarynka21
Wkręcam się coraz bardziej

a czy zelazo w postacji np suplementu diety jest w skazane w przypadku poczatkow anemii?
Zastanawiałam sie czy własnie nie mam anemii bo mam typowe objawy. Czesto leci mi krew z nosa, ciagle jestem senna, szybko sie mecze...eh chyba czas do elkarza sie tez wybrac

#4 2011-09-24 15:03:02

Juliette
Przyjaciółka Forum

mandarynka21 napisał:

a czy zelazo w postacji np suplementu diety jest w skazane w przypadku poczatkow anemii?
Zastanawiałam sie czy własnie nie mam anemii bo mam typowe objawy. Czesto leci mi krew z nosa, ciagle jestem senna, szybko sie mecze...eh chyba czas do elkarza sie tez wybrac

Żelazo strasznie niszczy zęby dlatego lepiej jeść je w naturalnej postaci.
Wybierz się do lekarza, zrobi badanie krwi i już.

''Bo wszystko czego chcę
Całe życie być przy Tobie
Niech nie zgaśnie nigdy ogień, który płonie w Tobie''

#5 2011-09-25 14:41:28

kobietka289
Niewinne początki

mandarynka21 napisał:

Jasne że musisz iść do lekarza. A na pierwsze pytanie polecam chelatowe żelazo, łatwo przyswajalne i z dodatkiem innych witamin.

#6 2011-09-26 20:16:21

rutinkaa
Zbanowany

Ostatnio słyszałam jakąś reklamę w  radiu i nie do końca rozumiem czym to żelazo różni się od innych, co to są te chelaty ? Jaką nosi dokładnie nazwę, o co pytać w aptece??

#7 2011-09-28 10:32:50

mandarynka21
Wkręcam się coraz bardziej

Pewnie chodzi o ten produkt Olimpa, tez cos mi sie obiło o uszy.
Co do naturalnej postacji zelaza to chyba tylko moge żurawinę suszona i natke jesc bo za wątróbka i wołowina nie przepadam...

#8 2012-05-23 18:31:26

polinka22
Niewinne początki

Nie wiem czy słyszeliście o takim preparacie o nazwie Młody jęczmień (sproszkowany ekstrakt z aktywnymi enzymami,minerałami i witaminami), moja siostra ma anemię, używa go już dość długo i bardzo sobie chwali, mówi, że bardzo się jej poprawiło w porównaniu z samą dietą i lekami smile

#9 2014-04-16 21:18:46

bronka
Niewinne początki

Juliette napisał:

mandarynka21 napisał:

Żelazo strasznie niszczy zęby dlatego lepiej jeść je w naturalnej postaci.
Wybierz się do lekarza, zrobi badanie krwi i już.

Jak się bierze żelazo w postaci tabletek do łykania i w mniejszej dawce, to tak strasznie zębów nie niszczy. To trochę wyolbrzymiony problem.  Jak się boisz i chcesz brać mniejsze dawki, które jednak będą skuteczne, to kup sobie żelazo hemowe w tabletkach.

Stopka forum