W jakich produktach i warzywach znajduje się żelazo ? - Netkobiety.pl

Witaj na Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone przez kobiety dla aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Porozmawiasz na takie tematy jak : miłość, związki, psychologia, edukacja, finanse, religia, zdrowie i uroda...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

#1 2007-08-14 12:19:58

netia30
Niewinne początki

W jakich produktach i warzywach znajduje się żelazo ?

Mam anemię  powinnam uzupełnić niedobory  żelaza, ale chciałąbym głównie postawić na zdrowe odżywianie,nie tylko same tabletki?Gdzie mogę znaleźć ten i z czym najlepiej łączyć żelazo by było lepiej przyswajalne? Niestety nia mam pojęcia o tym , a te tabletki wychodzą mi już bokiem. Zresztą wcale nie sądzę, żeby zawarte akurat w nich żelazo było tak wspaniale przyswajalne jak to reklamują.

#2 2007-08-25 20:33:41

nagietka
Niewinne początki

Re: W jakich produktach i warzywach znajduje się żelazo ?

Najlepiej tu wątroba, mięso, fasola, krewetki ,płatki śniadaniowe ,kasza gryczana, ryż, brokuły,groch, szpinak , soje, suszone morele,suszone śliwki, żółtka jaj, owoce jak brzoskwinie, porzeczki, pestki dyni, daktyle.
Organizm potrzebuje witaminy C do prawidłowego wchłaniania żelaza a np. kawa, herbata, pokarmy bogate w błonniki, sole fosforu powoduję zahamowanie wchłaniania żelaza.

#3 2007-09-27 16:38:32

adasso
Gość Netkobiet

Ja polecam warzywa i owoce - najlepiej cytrusy, np. grejpfruty, pomarańcze. Ja zjadam je w ilościach niemal hurtowych smile Albo piję owocowe soczki (również cytrusowe smile ) najlepiej świeżo wyciskane. pozdro

#4 2007-09-28 23:10:25

ariel558
Gość Netkobiet

Ja też jestem za owocami i warzywami. Cytrusy być może... chyba też buraki i marchew? Pij dużo soków, ale unikaj tych słodzonych, więc najlepiej sama wyciskaj, jak mówi adaso albo chyba możesz kupić takie świeże, ale to sobie sprawdź jeszcze. Na pewno tabletki też warto przyjmować, ale uzupełniaj warzywami. Z tego, co pamiętam dużo jest też żelaza we wszystkich zielonych warzywach, ale nie jestem tego w 100% pewna.

#5 2011-03-31 14:43:22

Alusia
Administrator

Generalnie z tego co się orientuje to w produktach spożywczych pochodzenia roślinnego żelazo jest w postaci trudno przyswajalnej dla organizmu tzw postaci niehemowej i jego przyswajanie dochodzi maksymalnie do 5%. Niemniej, przyswajanie żelaza niehemowego poprawia się bardzo przy udziale kwasu askorbinowego lub/ i białka zwierzęcego. Dlatego doskonale łączyć np. szpinak z mięskiem lub witaminą c bo np. taki szpinak zjadany samodzielnie nie wiele nam da żelaza, a w potrawach z mięsem czy witmainą c zwiększa się jego przyswajalność niemal 5 krotnie.  Warto o tym pamiętać.

Stopka forum