Objawy niedoczynności tarczycy - Netkobiety.pl

Witaj na Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone przez kobiety dla aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Porozmawiasz na takie tematy jak : miłość, związki, psychologia, edukacja, finanse, religia, zdrowie i uroda...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

#1 2011-02-09 22:40:33

Olinka
Redaktor Naczelna Forum

Objawy niedoczynności tarczycy

Niedoczynność tarczycy rozwija się powoli i w sposób dyskretny, a jej początkowe objawy są niecharakterystyczne, dlatego też nieprawidłowość nie zostaje zauważona przez osobę chorą, co oczywiście znacznie opóźnia zgłoszenie się do lekarza, prawidłowe zdiagnozowanie, a także rozpoczęcie leczenia.

W związku z powyższym poniżej wypiszę najbardziej właściwe dla tego schorzenia objawy:
*senność
* uczucie osłabienia
*uczucie zimna (nawet podczas upałów)
* obrzmienie twarzy, powiek i rąk związane z gromadzeniem się w przestrzeniach międzykomórkowych tkanek substancji podobnych do śluzu
*spowolnienie ruchowe
* zmiana barwy głosu na bardziej szorstką
* sztywność stawów i mięśni
* zaparcia
*apetyt ulega zmniejszeniu, ale chora osoba nie chudnie – wręcz przeciwnie – masa ciała ulega wzrostowi
*skóra staje się sucha, łuszcząca
*włosy często stają się rzadkie, suche, matowe i łamliwe.

Niedobór hormonów tarczycy odbija się także niekorzystnie na pracy serca, powodując zwolnienie akcji serca, a towarzyszące zaburzenia lipidowe wpływają na przyspieszenie rozwoju miażdżycy i wystąpienie objawów choroby wieńcowej.

Osoby z niedoczynnością tarczycy odczuwają również wyraźne zmniejszenie się zdolności do koncentracji oraz upośledzenie pamięci. Praca fizyczna lub intelektualna, która wcześniej nie sprawiała choremu żadnej trudności w wykonywaniu, teraz staje się zadaniem ponad jego możliwości  fizyczne i umysłowe (wskutek osłabienia koncentracji i pamięci). Kobiety zauważają, że miesiączki występują nieregularnie oraz ulegają wydłużeniu, u mężczyzn natomiast dochodzi do impotencji.

W przypadku stwierdzenia u siebie powyższych objawów warto natychmiast zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, a ten niewątpliwie zleci badanie poziomu właściwych hormonów, ewentualnie od razu skieruje do lekarza endokrynologa.

Regulamin Forum Netkobiety.pl - koniecznie przeczytaj, a będzie Ci z nami łatwiej smile

Mężczyzno, jesteś w świecie stworzonym przez kobiety i dla kobiet, prosimy, abyś nie deptał naszego azylu.

#2 2011-02-10 09:04:50

Natasza-Poznań
Cioteczka Dobra Rada

Re: Objawy niedoczynności tarczycy

Ja mam 22 lata i niestety wykryto u mnie ok roku temu niedoczynnośc tarczycy. Muszę brac tabletki do konca życia, a i tak nie widze prawie zadnej poprawy w wyglądzie czy też samopoczuciu. Czasami chce mi sie płakac... Czemu to własnie mnie spotkało, ale z drugiej strony są jeszcze gorsze choroby, które mogły mnie spotkac. Musze jakos nauczyc sie z tym zyc. Jest ciezko, ale moze kiedys sie przyzwyczaję.
Życzę silnej woli wszystkim kobietom, które dotkneła niedoczynnośc tarczycy!

// Życie poświęcone innym, jest warte przeżycia. //

#3 2011-02-10 10:18:33

Olinka
Redaktor Naczelna Forum

Natallio, piszesz, że pomimo przyjmowania leków nie widzisz żadnej zmiany w swoim wyglądzie, możesz opisać w czym się to głównie objawia? Jakie zmiany u Ciebie nastąpiły? Czy to właśnie one są dla Ciebie najbardziej dotkliwe? A jak jest z ogólnym samopoczuciem, wydolnością fizyczną, koncentracją?

Regulamin Forum Netkobiety.pl - koniecznie przeczytaj, a będzie Ci z nami łatwiej smile

Mężczyzno, jesteś w świecie stworzonym przez kobiety i dla kobiet, prosimy, abyś nie deptał naszego azylu.

#4 2011-02-10 14:42:23

Natasza-Poznań
Cioteczka Dobra Rada

Olino objawy moje są takie: cały czas strasznie marzną mi w domu stopy i ręce, a jak wyjdę za dwór gdzie muszę np. stac na mrozie to konczyny stracą czucie lub bardzo mocno bolą własnie od zimna. Oprócz tego jestem senna i nic mi sie nie chce. Musze zmuszac sie do obowiązków, do rzeczy które kiedys robilam z checia. Mam także strasznie suche kolana, łokcie i skóre na twarzy (mimo iz smaruje kremem te miejsca). Nie wiem czy to także jest objawem, ale libido spadło mi takż do 0. No i najgorsze: waga! Mimo, iże jem mało, przestrzegam diety itd. cały czas idzie w górę lub ewentualnie stoi w miejscu. Jestem juz tym zmeczona i załamana i nie wiem czy do z braku wiary, że moze byc lepiej czy to też skutek niedoczynności.

// Życie poświęcone innym, jest warte przeżycia. //

#5 2011-02-10 21:38:14

Juliette
Przyjaciółka Forum

Ja też mam niedoczynność. Leczę się niespełna pół roku,ale już widzę poprawę samopoczucia.
Jedynym minusem jest to,że przytyłam dużo od tabletek na tarczycę i teraz muszę się odchudzać.

''Bo wszystko czego chcę
Całe życie być przy Tobie
Niech nie zgaśnie nigdy ogień, który płonie w Tobie''

#6 2011-02-10 22:00:03

Olinka
Redaktor Naczelna Forum

Juliette napisał:

Ja też mam niedoczynność. Leczę się niespełna pół roku,ale już widzę poprawę samopoczucia.
Jedynym minusem jest to,że przytyłam dużo od tabletek na tarczycę i teraz muszę się odchudzać.

Widzisz, a ja byłam przekonana, że jeśli jednym ze skutków niedoczynności tarczycy jest zwiększenie masy ciała, to przy prawidłowym leczeniu powinna ona niejako samoistnie spadać, ale jak widzę wcale tak nie jest.

#7 2011-02-11 09:27:26

Juliette
Przyjaciółka Forum

Olina napisał:

Juliette napisał:

Widzisz, a ja byłam przekonana, że jeśli jednym ze skutków niedoczynności tarczycy jest zwiększenie masy ciała to przy prawidłowym leczeniu powinna ona niejako samoistnie spadać, ale jak widzę wcale tak nie jest.

nie zrozumiałaś mnie wink ZANIM zaczęłam leczenie,to ważyłam normalnie,ale to po lekach tak przytyłam.
Póki co to już śpię 8-7 godz. i jestem wyspana,a wcześniej po 12 i chodziłam senna, mam siłę i chęć do życia, mniej marznę ale i tak marznę wink I już wolniej się męczę,bo wtedy wejście na 3 piętro,a zadyszka co nie miara.

''Bo wszystko czego chcę
Całe życie być przy Tobie
Niech nie zgaśnie nigdy ogień, który płonie w Tobie''

#8 2011-02-11 11:20:36

wampirek5
Słodka Czarodziejka

Juliette napisał:

Olina napisał:

Juliette napisał:

Widzisz, a ja byłam przekonana, że jeśli jednym ze skutków niedoczynności tarczycy jest zwiększenie masy ciała to przy prawidłowym leczeniu powinna ona niejako samoistnie spadać, ale jak widzę wcale tak nie jest.

nie zrozumiałaś mnie wink ZANIM zaczęłam leczenie,to ważyłam normalnie,ale to po lekach tak przytyłam.
Póki co to już śpię 8-7 godz. i jestem wyspana,a wcześniej po 12 i chodziłam senna, mam siłę i chęć do życia, mniej marznę ale i tak marznę wink I już wolniej się męczę,bo wtedy wejście na 3 piętro,a zadyszka co nie miara.

ja już się leczę od 2lat a waga nadal stoi

#9 2011-03-18 17:12:08

Nemezys
Redaktor Działu Studentki

A czy miałyście jakies objawy oprócz senności i zlego samopoczucia?

„Nie bój się, uwierz w siebie, masz już wszystko, poczuj więc, że przed tobą cała przyszłość, przecież wiesz”
"Trzeba przecież kochać coś, by żyć. Mieć gdzieś jakiś własny ląd choćby o te dziesięć godzin stąd"

#10 2011-03-22 22:45:01

marlena1985
Niewinne początki

hej.
Ja przez tabletki antykoncepcyjne oraz zmiany wagi dostałam niedoczynnosc( +tata i dziadek mieli), na szczescie wczesnie wykryto u mnie, i musialam przyjmowac tylko jod w tabletkach. W chwili obecnej juz nie musze (po3latach), tylko zakaz hormonów do konca zycia!
włosy mi sie strasznie pokrusyzly, ale najgorsze to chyba to zimno i tycie, wygladalam jak spuchniety balonik:( pozniej niby sie to uregulowało, ale nadal jestem czesto ociężała, musze uwazac na wlosy i raz na jakis czas badam sobie TSH, T3 i 4;/
Zdrówka kochane:*

#11 2011-04-01 17:58:03

etna
Niewinne początki

..w grudniu dowiedzialam sie ze mam niedoczynnosc tarczycy...na poczatku bralam 25mg L-thyroxin teraz biore 100mg...w zeszlym tygodniu robilam badania krwi i okazalo sie ze nie potrzebuje wiecej...ale moje samopoczucie jest masakryczne ..sennosc..zmeczenie..podkrazone i spuchniete oczy..siedze calymi dniami w domu bo nic mi sie nie chce..dlaczego??przeciez poziom TSH jes dobry..wiec co jest grane..?i w dodatku podwyzszona waga;( POMOZCIE....blagam....;((((z gory dziekuje...

#12 2011-09-08 10:36:16

Catwoman
Redaktor Działu Kultura i Religia

Juliette napisał:

a jakie leki bierzesz?? bo czytalam, że takie jak Tyroksyna czy Euthyrox nie zwiększają masy ciała, wrecz przeciwnie, zaczyna sie tracic na wadze!

#13 2011-12-14 17:25:05

cherry89
Zbanowany

Niedoczynność tarczycy to przykra choroba hmm, przykra, bo zabiera to co bardzo cenne.
Problemy z koncentracją z pamięcią są normą, jednak jeśli ktoś przyjmuje leki te problemy znikają smile
Problemy z zimnem i sennością, te również znikają smile
Problemy z wagą, przykro mi ale te nie znikają sad
Problemy z wypadaniem włosów częściowo znikają hmm

Ja z niedoczynnością tarczycy borykam się od 8 lat, z różnymi skutkami.
Kiedy kobieta (bo głównie kobiety dotyka ta choroba ) jest młodsza nie odczuwa tak dyskomfortu, jednak kiedy ma lat 20 zaczyna go odczuwać, często okazuje się że nie może brać tabletek antykoncepcyjnych, co w XXI wieku jest sporym problemem.
Często też okazuje się, że ma bardzo opuchnięte oczy to też jest problematyczne.
Jednak największym problemem jest niepłodność.
To, że trzeba przyjmować tabletki do końca życia jest najmniejszym zamartwieniem, większym problemem jest coś innego.
Śmieszą mnie opinie tutaj, że innego kobiety "taczycówki" (na Boga, co to za słowo! ) jak sobie z tym radzą. Każda kobieta przechodzi inaczej tą chorobę jedne jej nie odczuwają a inne odczuwają i to bardzo.

natalia napisał:

Ja mam 22 lata i niestety wykryto u mnie ok roku temu niedoczynnośc tarczycy. Muszę brac tabletki do konca życia, a i tak nie widze prawie zadnej poprawy w wyglądzie czy też samopoczuciu. Czasami chce mi sie płakac... Czemu to własnie mnie spotkało, ale z drugiej strony są jeszcze gorsze choroby, które mogły mnie spotkac. Musze jakos nauczyc sie z tym zyc. Jest ciezko, ale moze kiedys sie przyzwyczaję.
Życzę silnej woli wszystkim kobietom, które dotkneła niedoczynnośc tarczycy!

Nie przeżywaj bo są większe problemy w życiu

marlena1985 napisał:

hej.
Ja przez tabletki antykoncepcyjne oraz zmiany wagi dostałam niedoczynnosc( +tata i dziadek mieli), na szczescie wczesnie wykryto u mnie, i musialam przyjmowac tylko jod w tabletkach. W chwili obecnej juz nie musze (po3latach), tylko zakaz hormonów do konca zycia!
włosy mi sie strasznie pokrusyzly, ale najgorsze to chyba to zimno i tycie, wygladalam jak spuchniety balonik:( pozniej niby sie to uregulowało, ale nadal jestem czesto ociężała, musze uwazac na wlosy i raz na jakis czas badam sobie TSH, T3 i 4;/
Zdrówka kochane:*

Raczej odwrotnie smile
Spędziłam masę czasu na oddziale i pierwsze słyszę, żeby ktoś na skutek tabletek anty dostał niedoczynności, to choroba w dużej mierze genetyczna, ma też związek z ciążą twojej mamy a nie z tabletkami smile Zmień lekarza dobrze Ci radzę, bo zakaz hormonów do końca życia, raczej jest niemożliwy bo ciekawe co Ci dadzą jak będziesz w ciąży

Ostatnie tematy :

Stopka forum