Wykreślenie informacji z BIK - Netkobiety.pl

Witaj na Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone przez kobiety dla aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Porozmawiasz na takie tematy jak : miłość, związki, psychologia, edukacja, finanse, religia, zdrowie i uroda...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

#1 2011-02-08 14:12:16

Olinka
Redaktor Naczelna Forum

Wykreślenie informacji z BIK

W związku z tym, że naprawdę ogromna ilość osób boryka się z problemami wynikającymi z faktu istnienia zapisów w BIK (Biuro Informacji Kredytowej) o zadłużeniach przeterminowanych, czyli wynikających z opóźnień w spłacie kolejnych rat pożyczki lub kredytu, postanowiłam przybliżyć kilka informacji, które być może pomogą Wam w pozbyciu się kłopotu.

Mało kto tak naprawdę wie, że istnieje możliwość wykreślenia z BIK informacji o spłaconym w całości zobowiązaniu, nawet tym przeterminowanym. Aby dokonać tej czynności należy spełnić podstawowy warunek, czyli spłacić w całości zobowiązanie i zamknąć kredyt.

Uwaga! Bardzo ważne jest (zawsze!), aby otrzymać dokument potwierdzający zamknięcie długu, często bowiem powstają jakieś drobne różnice niedomykające saldo do zera, w związku z czym kredyt wciąż widnieje na liście naszych zobowiązań, a my, zupełnie nieświadomi problemu, znajdujemy się na liście dłużników, niejednokrotnie trafiając również na tzw. czarną listę, czyli nierzetelnych klientów.

Kiedy dokonamy tej czynności, należy udać się do banku (najlepiej placówki, która udzielała zobowiązania, ale nie jest to konieczne), w którym nastąpiło przeterminowane zadłużenie wraz z pismem, w którym najzwyczajniej w świecie prosimy, czy wręcz żądamy, o wykreślenie tego kredytu z BIK. Oczywiście pismo powinno zawierać nasze dane plus ewentualnie dane pozostałych kredytobiorców, numer kredytu, termin całkowitej spłaty (najlepiej podpiąć kopię zaświadczenia potwierdzającego ten fakt). Chodzi o to, że w ogromnej większości przypadkuów bank ma obowiązek wykonać tę prośbę, co zresztą wynika wprost z ustawy Prawo Bankowe (Art.105a ust2 i wyrok WSA), a jest bezpośrednio powiązane z Ustawą o Ochronie Danych Osobowych.

Klienci banków wciąż niestety nie wiedząc, że mają takie prawo, nie występują do kredytodawców z żądaniem o usunięcie kłoptliwych informacji, przez lata walcząc z przeciwnościami jakie te wpisy ze sobą niosą. Proszę wierzyć, pracowałam w banku (głównie przy kredytach hipotecznych) i udzielając wspomnianych informacji udało mi się pomóc wielu osobom, choć ich własna sytuacja wydawała im się wówczas albo beznadziejna, albo musieli starać się o kredyty na zdecydowanie gorszych warunkach.

Proszę zwrócić uwagę, że nie występuję tu w roli eksperta, nie czuję się nawet kompetentna, niemniej informacje, które przekazuję wynikają wprost z mojego doświadczenia.

Dodatkowe uwagi:

Wspomniane wyżej pismo można skierować bezpośrednio do centrali banku, czyli tam, gdzie zobowiązania są administrowane po zamknięciu, niemniej w placówce mamy możliwość poprosić o potwierdzenie przyjęcia dokumentu (proponuję także zapytać o nazwisko pracownika dokonującego tej czynności, gdyż jak znam życie wówczas taka osoba czuje się bardziej zobligowana do sprawnego załatwienia sprawy.

Obecnie jest tak, że podczas podpisywania umowy wyrażamy zgodę (lub nie - to nie jest obowiązkowe, ale często wynikają z tego problemy związane z samą możliwością udzielenia pożyczki czy kredytu) na przetwarzanie danych osobowych przez 5 lat po wygaśnięciu zobowiązania, tzn. - historia kredytu widnieje w BIK przez 5 lat po spłacie. Jeśli był płacony terminowo - to dla nas jest na plus, bo winduje nam punktację i wiarygodność, ale jeśli nie - to najlepiej czym prędzej złożyć oświadczenie do banku o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania, a jak wspomniałam bank musi niezwłocznie taki wpis wykreślić. Cofnięcia zgody można dokonać w każdym momencie, także w trakcie spłacania należności, jeśli np. przytrafiły nam się jakieś spóźnienia w spłatach, które mogą wpłynąć później na naszą wiarygodność. Jednak rzecz jasna, nie ma możliwości ubiegania się o wykreślenie wpisu do momentu spłaty całości zobowiązania.

Jedyną okolicznością, kiedy bank nadal może przetwarzać dane klienta bez zgody, jest zaistnienie zwłoki powyżej 60 dni w spłacie danego zobowiązania, a upłynęło co najmniej 30 dni od poinformowania kredytobiorcy przez bank o zamiarze przetwarzania bez jego zgody dotyczących go informacji stanowiących tajemnicę bankową.   

------------------------------------------
Wyciąg z ustawy Prawo Bankowe:

Art. 105a. 1. Przetwarzanie przez banki, inne instytucje ustawowo upoważnione do udzielania kredytów oraz instytucje utworzone na podstawie art. 105 ust. 4, informacji stanowiących tajemnicę bankową w zakresie dotyczącym osób fizycznych może być wykonywane, z zastrzeżeniem art. 104, art. 105 i art. 106-106c, w celu oceny zdolności kredytowej i analizy ryzyka kredytowego.
2. Instytucje, o których mowa w ust. 1, mogą, z zastrzeżeniem ust. 3, przetwarzać informacje stanowiące tajemnicę bankową w zakresie dotyczącym osób fizycznych po wygaśnięciu zobowiązania wynikającego z umowy zawartej z bankiem lub inną instytucją ustawowo upoważnioną do udzielania kredytów, pod warunkiem uzyskania pisemnej zgody osoby, której informacje te dotyczą. Zgoda ta może być w każdym czasie odwołana.
3. Instytucje, o których mowa w ust. 1, mogą przetwarzać informacje stanowiące tajemnicę bankową dotyczące osób fizycznych po wygaśnięciu zobowiązania wynikającego z umowy zawartej z bankiem lub inną instytucją ustawowo upoważnioną do udzielania kredytów, bez zgody osoby, której informacje dotyczą, gdy osoba ta nie wykonała zobowiązania lub dopuściła się zwłoki powyżej 60 dni w spełnieniu świadczenia wynikającego z umowy zawartej z bankiem lub inną instytucją ustawowo upoważnioną do udzielania kredytów, a po zaistnieniu tych okoliczności upłynęło co najmniej 30 dni od poinformowania tej osoby przez bank lub inną instytucję ustawowo upoważnioną do udzielania kredytów o zamiarze przetwarzania dotyczących jej informacji stanowiących tajemnicę bankową, bez jej zgody.

Regulamin Forum Netkobiety.pl - koniecznie przeczytaj, a będzie Ci z nami łatwiej smile 

Nie czyń samego siebie przedmiotem kompromisu, bo jesteś wszystkim, co masz.

#2 2011-02-09 23:57:09

cari
Niewinne początki

Re: Wykreślenie informacji z BIK

ta informacja jest bardzo przydatna poinformuje znajomych o takiej mozliwosci ,szczerze powiedziawszy nawet nie wiedzialam ze cos takiego jest mozliwe smile.

#3 2012-03-05 11:54:03

ewa020108
Niewinne początki

Chciałabym spytać Olinki co z wycofaniem danych z bik w momencie kiedy została wypowiedziana umowa na kartę kredytową. karta została juz spłacona i zamknięta. Chciałabym wiedzieć czy mogę się o takie wykreślnie starać??? dodam tylko że jest to mbank.

#4 2012-03-05 13:05:38

Olinka
Redaktor Naczelna Forum

Wiele osób mailowo zadaje mi pytania dotyczące możliwości wykreślenia informacji z BIK, chciałabym zatem pewne kwestie wyjaśnić.

Proszę zwrócić uwagę, że nie występuję na forum w charakterze eksperta, nie czuję się więc kompetentna, aby kogoś w tym względzie pouczać, informacje zawarte w wątku służą głównie dyskusji, a moja wiedza w tym zakresie wynika wprost z praktyki, proszę zatem nie traktować jej jak 100% pewnik, a wyłącznie podpowiedź, że nie jesteśmy w takiej sytuacji zupełnie bezradni.

Ewa020108, w pracy nie miałam co prawda do czynienia z kartami kredytowymi, wiem jednak, że w BIK przeterminowane zadłużenie na kartach jest traktowane podobnie jak wszelkie inne, spodziewam się zatem, że procedura dokonywania usunięcia danych jest w tym przypadku taka sama.

Regulamin Forum Netkobiety.pl - koniecznie przeczytaj, a będzie Ci z nami łatwiej smile 

#5 2012-03-13 10:53:19

ewa020108
Niewinne początki

Wczoraj wysłałam takie podanie do banku. Zobaczymy jaka będzie odpowiedź. Nie ukrywam że oczekuje na pozytywną odpowiedź bo chciałabym się starać z mężem o kredyt pod hipotekę. Jak tylko dostanę odpowiedź napiszę jak się temat zakończył. Pozdrawiam.

#6 2012-03-13 11:26:16

Olinka
Redaktor Naczelna Forum

ewa020108 napisał:

Wczoraj wysłałam takie podanie do banku. Zobaczymy jaka będzie odpowiedź. Nie ukrywam że oczekuje na pozytywną odpowiedź bo chciałabym się starać z mężem o kredyt pod hipotekę. Jak tylko dostanę odpowiedź napiszę jak się temat zakończył. Pozdrawiam.

W takim razie życzę powodzenia i nie ukrywam, że z niecierpliwością czekam na wynik tej sprawy - mam nadzieję pozytywny.

#7 2012-03-13 13:51:23

ewa020108
Niewinne początki

Też chciałabym żeby było pozytywnie. smile Jeżeli komuś się to udało niech napisze będę miała większą nadzieje na pozytywne załatwienie problemu.

#8 2012-03-13 13:59:56

Olinka
Redaktor Naczelna Forum

Kilka razy moim klientom udało się - jestem świadkiem smile. Osobiście pomagałam im pisać stosowne pisma, których efektem było usunięcie felernych danych z BIK-u. Potem od tych samych klientów przyjmowałam wnioski do kredytu (hipoteka), po decyzji analityków widać było czarno na białym, że ich BIK był ,,czysty", natomiast radość i wdzięczność tych osób była po prostu bezcenna smile.

#9 2012-03-21 11:40:51

ewa020108
Niewinne początki

Witam
Dostałam dzisiaj taką informacje z mBanku.

Szanowna Pani

Odpowiadając na Pani pismo, które zostało zarejestrowane jako
reklamacja. Uprzejmie informuję, że mBank prześle do BIK S.A.
informację o wycofaniu przez Panią zgody na przetwarzanie danych w BIK
S.A. po spłacie karty kredytowej.
Pragnę podkreślić, że zaprzestanie przekazywania do raportu BIK S.A.
danych dotyczących wyżej wymienionego zobowiązania może nastąpić z
zastrzeżeniem art. 105 a ust. 3 Ustawy Prawo Bankowe.
Ufam, że powyższe okażą się dla Pani satysfakcjonujące, a dalsza
współpraca z mBankiem będzie przebiegała zgodnie z Pani oczekiwaniami.

Proszę napisać czy to załatwi mój problem ???

#10 2012-03-21 12:08:33

Olinka
Redaktor Naczelna Forum

Z tego co rozumiem w tej chwili mBank przekaże do BIK S.A. Twoje wycofanie zgody na przetwarzanie danych, niemniej BIK ma jeszcze możliwość zweryfikowania informacji zawartych w przytoczonym art.105 a ust. 3, który mówi:

,,Instytucje, o których mowa w ust. 1, mogą przetwarzać informacje stanowiące tajemnicę bankową dotyczące osób fizycznych po wygaśnięciu zobowiązania wynikającego z umowy zawartej z bankiem lub inną instytucją ustawowo upoważnioną do udzielania kredytów, bez zgody osoby, której informacje dotyczą, gdy osoba ta nie wykonała zobowiązania lub dopuściła się zwłoki powyżej 60 dni w spełnieniu świadczenia wynikającego z umowy zawartej z bankiem lub inną instytucją ustawowo upoważnioną do udzielania kredytów, a po zaistnieniu tych okoliczności upłynęło co najmniej 30 dni od poinformowania tej osoby przez bank lub inną instytucję ustawowo upoważnioną do udzielania kredytów o zamiarze przetwarzania dotyczących jej informacji stanowiących tajemnicę bankową, bez jej zgody."

I tu moje pytanie - czy opóźnienie spłacie zadłużenia na felernej karcie przekroczyło 60 dni? Czy otrzymałaś informację powołującą się na zapis w ustawie o zamiarze przetwarzania Twoich danych osobowych bez Twojej zgody (jak wytłuszczona przeze mnie powyżej)?

Jeżeli nic takiego nie miało miejsca, to moim zdaniem sprawę można już uznać za załatwioną.

#11 2012-03-21 12:36:49

ewa020108
Niewinne początki

Jeżeli chodzi o opóźnienie to było dłuższe niż 60 dni a jeżeli chodzi o taka informację to nic takiego nie dostałam a trzymam całą korespondencje z mbankiem.

Proszę napisać co to wogóle znaczy co będzie widoczne w biku???

Nie pisz, proszę, posta pod postem, a jeżeli chcesz coś dopisać użyj opcji "edytuj", o czym mówi 12 punkt Regulaminu Forum.
Dziękuję za dostosowanie się do prośby i pozdrawiam, Moderatorka Olinka

Ostatnio edytowany przez Olinka (2012-03-21 19:45:34)

#12 2012-03-21 19:24:14

sylka25
Niewinne początki

Witam serdecznie:)
Trafiłam tu przypadkowo, szukając informacji na temat usunięcia danych osobowych z BIK.
Staram się o kredyt ale tzw. "błędy młodości" bardzo mi w tym przeszkadzają, tzn. kredyt który zaciągnęłam 5 lat temu nie był dość rzetelnie spłacany. Na obecną chwilę nie mam kredytów  ale zły wpis w BIK widnieje. Z raportu który otrzymałam wygląda to tak: OWWWWWW3322211000010 dodam, że ten kredyt został spłacony i zamknięty 27-01-2011r. Czy mam szansę starać się o usunięcie danych osobowych z BIK czy raczej nie próbować bo marne szanse??
Z góry dziękuję za info:)
Pozdrawiam
Sylka

smile

#13 2012-03-21 19:39:50

Olinka
Redaktor Naczelna Forum

Sylka25, wszystkie najistotniejsze informacje masz powyżej, nie jestem w stanie dokładniej powiedzieć czy sprawa ma lub nie ma szansy na pozytywne rozwiązanie, za mało danych, nie widzę nawet dokumentów. W każdym razie jeśli w spłacie zobowiązania nastąpiły opóźnienia, ale nie przekraczały one 60 dni, a tym samym bank nie wystosował pisma, z którego wynikałoby, że wypowiada umowę, to nie powinno być najmniejszego problemu.

Jedno jest pewne - jeśli nie spróbujesz, to się nie dowiesz smile, a to przecież kosztuje tylko tyle co Twój czas poświęcony na napisanie pisma i ewentualnie znaczek na kopertę. Powodzenia!

ewa020108 napisał:

Proszę napisać co to wogóle znaczy co będzie widoczne w biku???

Przepraszam, ale chyba nie rozumiem pytania. W miarę swoich możliwości chętnie odpowiem, ale bardzo proszę o precyzyjniejsze wyjaśnienie o co dokładnie pytasz.

#14 2012-03-22 07:23:25

ewa020108
Niewinne początki

Olinka chciałam się dowiedzieć co będzie widoczne w biku jeżeli będzie zastrzeżony art 105 ust 3 ustawy prawo bankowe.
Przyznaje opóźnienie było dłuższe niż 60 dni.

#15 2012-03-22 20:02:03

Olinka
Redaktor Naczelna Forum

Ewa020108, to nie artykuł będzie zastrzeżony, to w artykule jest zastrzeżenie.

W BIK-u zapisy nie ulegają zmianie, czyli - o ile nie zostaną usunięte - będą dokładnie takie same jak przed wycofaniem zgody, niemniej z ustawy wynika, że jeżeli opóźnienie w spłacie przekroczyło 60 dni, a bank poinformował o zamiarze przetwarzania danych bez zgody kredytobiorcy (to jest właśnie to wspomniane zastrzeżenie) i od tej chwili upłynęło co najmniej 30 dni, to pomimo wycofania zgody dane mogą być nadal przetwarzane. 

Jednym słowem nawet kiedy kredytobiorca już takie pismo otrzyma, to nadal ma 30 dni na wycofanie zgody, bowiem dopiero po tym czasie jego dane mogą być przetwarzane bez zgody.

Tak więc pomimo opóźnień ponad 60 dni byłabym dobrej myśli, bo jeśli nie otrzymałaś wspomnianego powyżej, stosownego pisma informacyjnego, a BIK nie wykreśli Twoich danych z rejestru, to zawsze można się odwołać powołując się właśnie na zapisy w/w ustawy.

#16 2012-03-27 11:42:54

ewikgeo
Niewinne początki

Mam podobną sytuację jak poprzednicy. Żyrowałam pożyczkę w banku PKO S.A.. Oczywiście kredytobiorca zalegał z płatnościami i nie dogadał się z bankiem. Jakieś 8 miesięcy temu bank odsprzedał kredyt do KRUKA, ale mnie jako żyranta nie poinformował o tym fakcie. Moje dane do KRUKA nie zostały przekazane, wobec tego rozumiem że przestałam by żyrantem. Ale oczywiście mam zła historię w BIK. Mam pytanie czy wycofanie zgody na przetwarzanie moich danych osobowych coś pomoże? Starałam się o kredyt w różnych bankach ale tylko w w SKOK Stefczyka podeszli do sprawy indywidualnie. Poinformowano mnie, że jeśli dostanę od Banku PKO pismo, że przestałam by dla nich żyrantem, to mogę ubiega się o taki kredyt. Proszę o pomoc czy w ogóle zwraca się o takie pismo do banku PKO czy jest jakieś inne wyjście z tej sytuacji?

#17 2012-03-31 11:27:42

kama98
Niewinne początki

Witam.Moj problem polega na tym ze w 2008 roku dokonalam zakupu ratalnego-napoczatku splacalam systematycznie-okres kredytowania by lna 12 miesiecy-cztery miesiace byly systematyczne pozniej zaczely sie schody.popelnilam blad bo zamiast przeliczyc raty ja zasugerowalam sie kwota kredytu i wplacaja ostatnia(tak myslałam)zaleglosc sadzilam ze kredyt splacilam,w miedzy zasie zmienilam miejse zamieszkania i nie wiem czy dostawalam jakies pisma z banku.w tym roku z mezem zlozylismy wniosek na kredyt hipoteczny i tu zaskoczenie-raport bik zamknal nam drzwi.kwota jaka zalegalam to 280 zl oczywiscie od razu ja splacilam,ale oczywiscie zaleglosc wyniosla duzo wiecej niz 60 dni prosze podpowiedziec czy jest jakies wyjscie z tej sytuacji?

#18 2012-03-31 19:34:52

Olinka
Redaktor Naczelna Forum

ewikgeo napisał:

Mam podobną sytuację jak poprzednicy. Żyrowałam pożyczkę w banku PKO S.A.. Oczywiście kredytobiorca zalegał z płatnościami i nie dogadał się z bankiem. Jakieś 8 miesięcy temu bank odsprzedał kredyt do KRUKA, ale mnie jako żyranta nie poinformował o tym fakcie. Moje dane do KRUKA nie zostały przekazane, wobec tego rozumiem że przestałam być żyrantem. Ale oczywiście mam zła historię w BIK. Mam pytanie czy wycofanie zgody na przetwarzanie moich danych osobowych coś pomoże? Starałam się o kredyt w różnych bankach ale tylko w w SKOK Stefczyka podeszli do sprawy indywidualnie. Poinformowano mnie, że jeśli dostanę od Banku PKO pismo, że przestałam by dla nich żyrantem, to mogę ubiegać się o taki kredyt. Proszę o pomoc czy w ogóle zwracać się o takie pismo do banku PKO czy jest jakieś inne wyjście z tej sytuacji?

Z chwilą wykreślenia przez BIK informacji o żyrowanym kredycie nie będzie po nim śladu, trudno mi jednak powiedzieć jak Bank PKO podejdzie do tematu i czy wystawi stosowne zaświadczenie, na podstawie którego wycofanie zgody w ogóle będzie możliwe. Zatem w pierwszej kolejności radziłabym jednak udać się do placówki banku i wystąpić z wnioskiem o wydanie dokumentu potwierdzającego, że przestałaś (i na jakiej podstawie) być żyrantem, bowiem podstawowym warunkiem wycofania przez BIK danych o zadłużeniu przeterminowanym jest całkowite zamknięcie zobowiązania. Uzyskawszy ten dokument po pierwsze - jak wynika z opisanej wyżej sytuacji - SKOK Stefczyka powinien udzielić wspomnianego kredytu, a po drugie można próbować ,,wyczyścić" dane w BIK-u i w ten sposób uzyskać na przyszłość czystą kartę.

kama98 napisał:

Witam.Moj problem polega na tym ze w 2008 roku dokonalam zakupu ratalnego-napoczatku splacalam systematycznie-okres kredytowania by lna 12 miesiecy-cztery miesiace byly systematyczne pozniej zaczely sie schody.popelnilam blad bo zamiast przeliczyc raty ja zasugerowalam sie kwota kredytu i wplacaja ostatnia(tak myslałam)zaleglosc sadzilam ze kredyt splacilam,w miedzy zasie zmienilam miejse zamieszkania i nie wiem czy dostawalam jakies pisma z banku.w tym roku z mezem zlozylismy wniosek na kredyt hipoteczny i tu zaskoczenie-raport bik zamknal nam drzwi.kwota jaka zalegalam to 280 zl oczywiscie od razu ja splacilam,ale oczywiscie zaleglosc wyniosla duzo wiecej niz 60 dni prosze podpowiedziec czy jest jakies wyjscie z tej sytuacji?

Kama98, popełniłaś błąd, gdyż absolutnie ZAWSZE po całkowitej spłacie jakiegokolwiek kredytu należy poprosić o zaświadczenie o jego zamknięciu, w przeciwnym razie nawet 1 zł niedopłaty może spowodować problemy. Tym razem niestety mleko już się rozlało, zatem trzeba spróbować jakoś rozwiązać zaistniałą sytuację. Przyznaję, że nie posiadając informacji czy bank przesyłał jakieś pisma i jeśli tak, to jaki miały one charakter, ciężko jest ocenić szanse na usunięcie danych z BIK-u, niemniej na pewno warto pójść do banku, złożyć stosowne (zgodne z zawartymi w tym wątku radami) pismo i zaczekać na odpowiedź. Bank (ewentualnie BIK) będzie musiał do pisma się ustosunkować, a na podstawie zawartych w odpowiedzi informacji będzie można wywnioskować czy są jakieś przeszkody, a jeśli tak, to jakie i jaka jest realna szansa na pomyślne załatwienie sprawy. Oczywiście można już teraz zadzwonić na infolinię i spróbować dowiedzieć się jakichś szczegółów, które mogą okazać się bardzo pomocne.

#19 2012-04-12 23:13:15

paja
Niewinne początki

Pani Olinko,
doradca w Getinbanku powiedział mi, że aby usunąć złą historię w Bik mam pobrać wyciąg z KRD i na jego podstawie napisać pisma do wszystkich banków w których miałam przeboje ze spłatą o wycofanie zgody na przetwarzanie danych. Doradca ten wiedział, że miałam dwie egzekucje komornicze i mimo to tak mi poradził. Nie napisałam jeszcze żadnego pisma bo z tego co czytam tu na forum nie mam na to szans ze względu na te egzekucje. Równo rok temu zakończyłam ten koszmar i obecnie spłacam jedyny kredyt wzorowo. Czy nie dla mnie juz żadnego wyjścia i muszę czekać aż 5 lat żeby starać się o kredyt?
Pozdrawiam
paja

#20 2012-04-26 09:04:57

ewa020108
Niewinne początki

Nic nie stracisz jak napiszesz pisma z prośbą o wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych. Ja tak zrobiłam. Nie miałam co prawda komornika, ale mam nadzieje na pozytywną odpowiedź.

#21 2012-05-15 16:54:05

czarownica_tea
Niewinne początki

Witam,

ja z takim pytaniem. Zamknęłam w banku konto z debetem. Otrzymałam dokument o spłacie i zamknięciu. Przy braniu innego kredytu okazało się, że na tym zamkniętym koncie "wisi" niespłacone 4 PLN. Spłaciłam, ponownie otrzymałam dokument o spłacie. Minął miesiąc a w BIKu nadal widnieje nie spłacone 4 PLN, które blokuje pożyczkę z innego banku. Proszę o radę co dalej, bardzo mi zależy na tym kredycie konsolidacyjnym.

Pozdrawiam
Wiedźma

#22 2012-07-10 21:43:53

rob2000
Niewinne początki

Witam,mam problem z wykreśleniem historii z BIK , wszystko spłacone , wnioski i pisma pisze od dobrych paru miesięcy i nic  , zawszę jest to samo. Szukam wzoru pisma , porady , może źle  pisze  pismo? nie wiem ? Zwracam się z prośbą , jak napisać wniosek , dodam że korzystałem  z wzorów jakie udało mi się znaleźć w internecie .Proszę o Pomoc . Pozdrawiam.

#23 2012-07-24 07:01:33

livtyler
Niewinne początki

Bank po spłacie ostatniego zobowiązania ma zwyczajowo 30 dni na przesłanie nowych danych do BIK'u. Najważniejsze jest, że to obowiązek banku, w którym spłacamy kredyt. I jeszcze ważniejsze -nie piszemy wniosku tylko piszemy rządanie ponieważ bank ma obowiązek przesłania danych o spłacie do bik -jeśli tego nie robi działa na niekorzyść naszą i możemy z pełną pewnością wygranej pozwać bank o odszkodowanie  z tytułu niemożliwości uzyskania kredytu z winy danego banku. Powtarzam -po spłacie zobowiązania bank MA OBOWIĄZEK przesłania nowych danych do BIKu. Zobacz:
niedozwolony link
oraz
niedozwolony link

Ostatnio edytowany przez Olinka (2014-03-23 17:03:57)

#24 2012-10-23 02:29:52

elf1234
Niewinne początki

Witam serdecznie!!Pisze z wielka prosba o pomoc.Znalazlam sie na liscie biku przez usługodawce internetu.Opłacałam regularnie internet bez zadnych spóznien.Usługodawca internetu zgłosił mnie do biku z powodu anteny internetowej za ktora zapłaciłam przy podłaczeniu.dostałam pismo z biku ze jestem w krajowym rejestrze długów.Dowiedziałam sie ze wczesniej wysłal bik listem poleconym zawiadomienie ze zostane prawdopodobnie zgłoszona do rejestru ale listu niestety nie odebrałam bo obecnie od nie calego roku przebywam za granica.o zaistniałej sytulacji dowiedziałam sie od znajomych którzy kolo mnie mieszkaja.dodam ze przed wyjazdem uprzedziłam uslugodawce miesiac wczesniej ze wyjezdzam za granice i jak tylko wroce bede chciała wznowic puszczenie sygnału internetu.nie wiem co mam teraz zrobic???Nigdy nie miałam problemów z długami i wszystko płace na czas,a znalazłam sie w spisie dłużników przez przypadek.Dodam ze osoba nie kontaktowała sie ze mna w tej sprawie.Nie wiem jak wybrnac z tej sytuacji.Na dodatek nie wiem czy można bedzie to zgłoszenie usunac w biku  z moimi danymi i czy nie bede miałam wiekszych problemów gdy bede chciała wziasc przysłowiowy telefon na raty lub kredyt na dom?Prosze o rade jak mam załatwić ta sprawe.

#25 2013-03-14 15:24:39

marwie92
Niewinne początki

witam was mam pytanie na którego  nie mogłam znaleźć odp..a sprawa jest taka mój chłopak widnieje w BIK ponieważ ponad 5 lat temu wziął karte kredytową i ją nie spłacił i czy teraz może pisać wniosek do banku w którym nie spłacił kredytu chodź kredyt jest już przedawniony a nadal widnieje w BIK  O zaprzestanie przetwarzania danych oraz usunięcia ich z bazy BIK S.A. i czy ten bank musi go usunąć z bazy BIK?????????????????

Ostatnio edytowany przez marwie92 (2013-03-14 15:28:37)

#26 2014-03-23 16:36:07

fioona
Niewinne początki

Witam, co w przypadku gdy zostałam poinformowana o przetwarzaniu danych bez moje zgody? Czy jest możliwość po mimo tego usunąć historię w BIK?

#27 2014-03-23 16:51:33

Olinka
Redaktor Naczelna Forum

Fioona, jakie dane masz na myśli? Jesteś pewna, że nie wyrażałaś zgody na ich przetwarzanie? Skoro informacje na Twój temat znalazły się w BIK, to znaczy, że przynajmniej występowałaś z wnioskiem o przyznanie kredytu/karty kredytowej, a to jest zwykle warunkowane wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych choćby w celu sprawdzenia Twojej historii kredytowej.
Jeśli jednak takiej zgody nie wyrażałaś, to żaden bank nie miał prawa umieścić w BIK żadnych informacji na Twój temat.
Pytasz czy istnieje możliwość wykreślenia historii. Tak, poza szczególnymi przypadkami, o których wspomniałam wyżej, istnieje - pod warunkiem spłaty całości zobowiązania i wyzerowania salda.

livtyler napisał:

Bank po spłacie ostatniego zobowiązania ma zwyczajowo 30 dni na przesłanie nowych danych do BIK'u. Najważniejsze jest, że to obowiązek banku, w którym spłacamy kredyt. I jeszcze ważniejsze -nie piszemy wniosku tylko piszemy rządanie ponieważ bank ma obowiązek przesłania danych o spłacie do bik -jeśli tego nie robi działa na niekorzyść naszą i możemy z pełną pewnością wygranej pozwać bank o odszkodowanie  z tytułu niemożliwości uzyskania kredytu z winy danego banku. Powtarzam -po spłacie zobowiązania bank MA OBOWIĄZEK przesłania nowych danych do BIKu.  .

Nie mylmy pojęć. Wysłanie nowych danych do BIK to nie jest to samo, co ich wykreślenie. Jeśli zobowiązanie spłacamy regularnie i terminowo, to historia zapisana w BIK działa na naszą korzyść. Wyłącznie w interesie kredytobiorcy nierzetelnego jest, aby dane ukazujące historię pokazującą go w negatywnym świetle, stamtąd jak najszybciej zniknęły.

#28 2014-03-23 17:37:14

fioona
Niewinne początki

napisałam do SKOK Kopernik o wykreślenie informacji na temat mojego kredytu, zamkniętego  i spłaconego w lipcu 2013r. oraz innych kredytów w SKOK Kopernik.  Dostałam odpowiedź że:
- wszystkie kredyty będa wycofane
- ale jeden tam gdzie miałam zaległości ponad 60 dni i  zgodnie z art 105a ust 3, zostałam poinformowana o przekazaniu/przetwarzaniu  danych bez mojej zgody, nie wykreślą. Kredyt spłaciłam w lipcu 2013r. i został zamknięty.

#29 2014-03-23 23:30:11

Olinka
Redaktor Naczelna Forum

Informacje, które teraz podałaś, są kluczowe i właściwie od nich powinnaś zacząć.

Teraz już wiem, że pierwotnie wyraziłaś zgodę na przetwarzanie danych, ale potem, kiedy stało się to niewygodne, usiłowałaś ją wycofać - jest to dla mnie zrozumiałe i bardzo logiczne. Niestety w tym przypadku SKOK postępuje zgodnie z zapisami ustawy i ma prawo nadal Twoje dane przetwarzać. Tę sytuację opisałam wyżej, ale pokrótce do niej wrócę.

Z ustawy wynika, że jeżeli opóźnienie w spłacie przekroczyło 60 dni, a bank poinformował o zamiarze przetwarzania danych bez zgody kredytobiorcy i od tej chwili upłynęło co najmniej 30 dni, to pomimo wycofania zgody dane mogą być nadal przetwarzane. Jeśli więc wycofanie zgody na przetwarzanie danych nastąpiło później, to SKOK Kopernik miał prawo odmówić wykreślenia drażliwych informacji, jakie widnieją w BIK. Tak stanowi prawo.

Art.105 a ust. 3 Ustawy Prawo Bankowe wyraźnie mówi:
,,Instytucje, o których mowa w ust. 1, mogą przetwarzać informacje stanowiące tajemnicę bankową dotyczące osób fizycznych po wygaśnięciu zobowiązania wynikającego z umowy zawartej z bankiem lub inną instytucją ustawowo upoważnioną do udzielania kredytów, bez zgody osoby, której informacje dotyczą, gdy osoba ta nie wykonała zobowiązania lub dopuściła się zwłoki powyżej 60 dni w spełnieniu świadczenia wynikającego z umowy zawartej z bankiem lub inną instytucją ustawowo upoważnioną do udzielania kredytów, a po zaistnieniu tych okoliczności upłynęło co najmniej 30 dni od poinformowania tej osoby przez bank lub inną instytucję ustawowo upoważnioną do udzielania kredytów o zamiarze przetwarzania dotyczących jej informacji stanowiących tajemnicę bankową, bez jej zgody."

#30 2014-03-24 22:00:30

fioona
Niewinne początki

dziękuję za informację smile czyli nie mam innego wyjścia jak cierpliwie odczekać 5 lat sad

#31 2014-04-09 19:26:02

sami3889
Niewinne początki

Witam mam pytanie..Mąż  w 2008 r wzioł kredyt gotówkowy dla swojej matki która nie płaciła rat jak się okazało ...bank(wbk)wypowiedział kredyt oddał zadłużenie do corpus juris czy jakoś tak potem komornik siadł mężowi na wypłate teraz już nie zabiera wypłaty a mąż płaci po 100-150zł żeby nie weszli na wypłate.Chcieliśmy wziąść kredyt gotówkowy na działkę ale jak się okazało mąż jest podany do BIK-u i dostaliśmy odmowe sad I teraz moje pytanie czy jak spłacimy całe zadłużenie w tej kancelarii Korpus Juris mąż zostanie wypisany i po jakim czasie? żebyśmy mogli wziąść pożyczkę na działkę.

#32 2014-04-09 21:12:20

A-xamit
Dobry Duszek Forum

sami, spłata całego zobowiązania będzie odnotowana w BIKu, ale niestety będzie widoczna zła historia kredytowa. Po spłacie można starać się o usunięcie z BIKu informacji o tym zobowiązniu, ale nie zawsze jest to możliwe. Automatycznie mąż nie zostanie wypisany z BIKu. W poście powyżej Twojego jest artykuł przytoczony przez Olinke, który to wyjaśnia.
O pożyczkę starać możecie się zawsze, ale zła historia kredytowa drastycznie zmniejsza szansę na uzyskanie takiej pożyczki.

Jeśli myślisz "Wydaje mi się, że jestem lepszym człowiekiem niż inni.", to masz rację. Wydaje ci się.

#33 2014-04-09 22:11:48

Olinka
Redaktor Naczelna Forum

Najdłuższe zobowiązanie przeterminowane, jakie udało mi się wykreślić w imieniu mojego klienta z bazy BIK, przekraczało 60 dni (klient ogólnie bardzo rzetelny, ale w tym czasie miał jakieś życiowe zawirowania), przy czym bank nie wystosował pisma informującego o tym, że zamierza przetwarzać dane bez jego zgody. Probować można zawsze, należy jednak mieć świadomość, że bank ma prawo odmówić.

#34 2014-05-13 22:27:13

fioona
Niewinne początki

Olinka napisał:

Informacje, które teraz podałaś, są kluczowe i właściwie od nich powinnaś zacząć.

Teraz już wiem, że pierwotnie wyraziłaś zgodę na przetwarzanie danych, ale potem, kiedy stało się to niewygodne, usiłowałaś ją wycofać - jest to dla mnie zrozumiałe i bardzo logiczne. Niestety w tym przypadku SKOK postępuje zgodnie z zapisami ustawy i ma prawo nadal Twoje dane przetwarzać. Tę sytuację opisałam wyżej, ale pokrótce do niej wrócę.

Z ustawy wynika, że jeżeli opóźnienie w spłacie przekroczyło 60 dni, a bank poinformował o zamiarze przetwarzania danych bez zgody kredytobiorcy i od tej chwili upłynęło co najmniej 30 dni, to pomimo wycofania zgody dane mogą być nadal przetwarzane. Jeśli więc wycofanie zgody na przetwarzanie danych nastąpiło później, to SKOK Kopernik miał prawo odmówić wykreślenia drażliwych informacji, jakie widnieją w BIK. Tak stanowi prawo.

Art.105 a ust. 3 Ustawy Prawo Bankowe wyraźnie mówi:

Witam, ponownie. Udało mi się doprowadzić do wykreślenia z BIK, pomimo powyższych przepisów. Zażądałam od banku potwierdzenia dostarczenia do mnie, pisma z informacją o zamieszczeniu moich danych bez mojej zgody. Przedstawili dokument TYLKO nadania pisma gdyż wysłali pismo zwykłym listem. Nie mieli potwierdzenie odebrania przeze mnie tego pisma, więc nie mieli potwierdzenia dostarczenia informacji.  Podsumowując: jeżeli nie mają mojego podpisu odebrania takiego pisma, nie maja prawa umieścić info. w BIK gdyż NIE spełnili przesłanek wg. ww. przepisów.

#35 2014-05-13 22:56:08

Olinka
Redaktor Naczelna Forum

Fioono, gratuluję! wink Twoja sprawa jest doskonałym przykładem, że warto powalczyć, a przede wszystkim, że... się da wink.

#36 2014-05-14 06:40:36

fioona
Niewinne początki

Olinka napisał:

Fioono, gratuluję! wink Twoja sprawa jest doskonałym przykładem, że warto powalczyć, a przede wszystkim, że... się da wink.

smile Życzę powodzenia innym.

Stopka forum