Problem z nerwowym i histeryzującym 3-latkiem - Netkobiety.pl

Witaj na Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone przez kobiety dla aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Porozmawiasz na takie tematy jak : miłość, związki, psychologia, edukacja, finanse, religia, zdrowie i uroda...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

#1 2010-11-28 22:21:30

lola1988lola
Na razie czysta sympatia

Problem z nerwowym i histeryzującym 3-latkiem

Mój synek ma 3 latka i 4mies. jest okropnie uparty i nerwowy! Jak postawi coś na swoim to tak musi być! Od małego tak naprawdę wszyscy go wychowywali ja z mężem i teście(to był błąd), był bardzo rozpieszczony! Jak miał 2 latka urodziłam córcię i jest jeszcze gorzej, choć naprawdę jemu dalej poświęcałam bardzo dużo czasu i nie było tak że go zaniedbałam!
Problem jest w tym jak mu czegoś nie dam to strasznie płacze, krzyczy!
Jak idziemy spać o 21 to histeryzuje kupa, siku, piciu w butelce, a zaraz mówi że chce w kubeczku jest jedna bajka, druga, trzecia... kiedy mówię że idziemy spać to piszczy płacze i budzi młodzą chodź nie śpią w jednym pokoju!
A przy obiedzie wymyśla a to dziś nie lubi ziemniaczków, a lubi mięsko. Następny dzień będzie jadł tylko skórę z kurczaka bo mięsa nie lubi, w inny znów same ziemniaki z sosem! Zupy żadnej nie lubi i na karzdą ciągnie go na wymioty(więc odpuszczamy). Nie zje żadnej jarzyny, w żadnej postaci!
I wogóle nie słucha jak mówię np. nie skacz po łóżku! Ignoruje to jakbym mówiła do ściany, jak krzyknę stroi miny wkurzenia i zaraz znów to samo!

Proszę jeśli ktoś ma rady na te problemy proszę o pomoc! Może miał ktoś podobne problemy...

#2 2010-11-28 22:35:50

caameron
Przyjaciółka Forum

Re: Problem z nerwowym i histeryzującym 3-latkiem

Podejrzewam, że rad będzie wiele. Ja nie mam dzieci ale często oglądam Super Nianię i uważam, że wielu mądrych rzeczy można dowiedzieć się z tego programu. Bardzo polecam!!

Ja zapytam o jedno: dajesz dziecku słodycze? Widać, że jest nazbyt pobudzony, a słodycze są tego najczęstszą przyczyną.

Myślę, że dziecko nie ma w Tobie autorytetu i dlatego nie słucha się Ciebie. Najprawdopodobniej popełniłaś jakiś błąd na samym początku, a teraz dziecko przejęło kontrolę nad rodzicami. Moim zdaniem przydałaby się tu konsekwencja. Jeśli kładziesz dziecko np o 20 to nie ma innej opcji. Przed snem powinien być odbywany codziennie wieczorem ten sam rytuał np zaczynacie zabawę - taką która go zmęczy, kąpiel, potem czytanie bajek (telewizja nie jest dobra dla takiego malucha - ona też może być przyczyną nadpobudliwości dziecka). W domu powinno być cicho podczas tych rytuałów ponieważ to je uspokaja. Ważne jest by dziecko było wtedy w swoim łóżku. Choćby płakał i krzyczał, że chce wyjść, tłumacz mu że nie może bo to jest czas na spanie. spokojnie, delikatnie, nie krzykiem ale konsekwentnie! z pewnością gdy będziesz konsekwentna dziecko samo zauważy, że coś się zmieniło i że nie ono rządzi ale Ty. Jak odpuścisz to wrócisz do punktu wyjścia
Konsekwencja jest ważna nie tylko w sprawie spania ale w każdej innej. ustal zasady, których trzeba przestrzegać. Nie mam na myśli jakiegoś rygoru, nakazów, zakazów itd. Po prostu jeśli jest pora obiadu to nie możesz ustąpić tylko dlatego, że on płacze, że chce oglądać bajkę. I dużo rozmowy. Tłumacz synkowi czego nie wolno i mów dlaczego. Dzieci są bardzo mądre smile

Jeśli chodzi o jedzenie to pamiętam radę Super Niani żeby podawać dziecku jedzenie w formie zabawy. niech uczestniczy w jego przygotowywaniu (w miarę możliwości), niech będzie ładnie podane np kanapki z warzywami ułożonymi w wesołe minki. i pozwól pobawić mu się jedzeniem, niech umaże się w ziemniaczkach. ważne by jedzenie kojarzyło mu się z czymś miłym, a nie z przymusem smile

Ostatnio edytowany przez caameron (2010-11-28 22:50:24)

Nasz Skarb Krystianek  ur.27.07.2011r.  g.13:45  3490g, 54cm  smile

#3 2010-11-28 22:48:50

maddlen
Netbabeczka

caameron ma rację. KONSEKWENCJA!! sama nad tym pracuję, tyle że z 6-latkiem smile
najlepiej ok. godz 17:30 do 18:30  bawcie się razem, ale niech to będzie zabawa wyciszająca, nie by się zmęczył, takie zabawy należy stosować wcześniej, w ciągu dnia smile po tym o 18:30 kolacja, 19:00 dobranocka, 19:30 kąpiel, po kąpieli przygotowanie do snu, 20:00 czytanie bajek, przytulanie i 20:30 sen tak wygląda nasze popołudnie smile
jeśli chodzi o konsekwencje w krzykach, owszem na początku ze dwa razy wytłumacz, że płacz w niczym mu nie pomoże, jeżeli krzyczy i wstaje z łóżka, już więcej nie tłumacz, a jedynie kładź go z powrotem do łóżeczka, bez kontaktu wzrokowego i nie rozmawiając z nim, nie odzywaj się w ogóle, byś nie dała wciągnąć się w dyskusję... smile wiem, często to boli, ale trzeba byś to Ty rządziła, póki czas, na razie to Ty ustalasz reguły...  i tak do skutku, bez słowa, w końcu zaśnie. musisz być cierpliwa i konsekwentna, jedynie to pomoże, nawet jeden raz nie możesz ustąpić, bo dziecko będzie wiedziało, że kiedyś łagodniej go potraktujesz, więc będzie próbowało wymusić coś na Tobie aż samo osiągnie cel... dzieci są sprytne, dlatego musimy być twarde i się nie dać, w końcu to Tylko dzieci wink
masz mały problem, bo masz drugie dziecko, z tym jest ciężej, ale może spróbuj, kłaść ich razem, czytać książkę, w łóżku młodszej, potem ją przytulić, i ułożyć do snu a potem wyjść z synem do jego pokoiku i powtórzyć rytuał...? a może spróbuj np. wysłać męża z małą na późny spacer, jeśli jeszcze może nie spać, a wtedy położyć starszego spać... kilka dni będziesz potrzebowała na to, by rzeczywiście krzykiem i próbami nie wojował snu młodszej... musisz próbować i twardo trzymać się zasad, a będzie dobrze smile
powodzenia!

CHWILA PRZYJEMNOŚCI W USTACH, CAŁE ŻYCIE W BIODRACH. smile

CEL: 68 kg      początkowa (05.11.2010): 98 kg       obecnie (28.01.2011): 83,5 kg
                    wcześniej<wrzesień `10>: 103,9 kg i więcej...i duuuużo więcej....115 - 120 KG??!!! NIGDY WIĘCEJ POTWOREM BYĆ!!!!

#4 2010-11-28 22:55:49

caameron
Przyjaciółka Forum

maddlen napisał:

masz mały problem, bo masz drugie dziecko, z tym jest ciężej, ale może spróbuj, kłaść ich razem, czytać książkę, w łóżku młodszej, potem ją przytulić, i ułożyć do snu a potem wyjść z synem do jego pokoiku i powtórzyć rytuał...? a może spróbuj np. wysłać męża z małą na późny spacer, jeśli jeszcze może nie spać, a wtedy położyć starszego spać...

Moim zdaniem dzieci powinny chodzić spać o tych samych godzinach bo starszy synek może zacząć się buntować, że on musi a rodzeństwo nie. Jeśli to możliwe to niech mąż kładzie jedno dziecko, a Ty drugie w tym samym czasie. Macie ten komfort, że dzieci mają oddzielne pokoje. w ten sposób, gdy już oboje będziecie mieli dzieci "z głowy" zyskacie czas dla siebie smile

#5 2010-11-28 23:05:12

Aguśka20
Wróżka Bajuszka

Ja też od razu pomyślałam o programie "Super niania". Przedstawiają tam sytuacje z różnymi problemami wychowawczymi, na prawdę można się wiele nauczyć.

Moja znajoma stosowała metodę nagradzania i karania. Jej synek był mniej więcej w takim samym wieku jak twój. Wywiesiła wtedy na lodówce tabelę: po jednej stronie było napisane :ADAŚ ANIOŁEK, a po drugiej ADAŚ DIABEŁEK. Gdy dziecko zrobiło coś dobrze, posłuchało w czymś starszego, pomogło w małej błahej sprawie- dostawało wesołą naklejkę smile, jednak gdy było niegrzeczne, rozrabiało i nie słuchało nikogo- dostawało smutną naklejkę sad. Gdy w ciągu dnia zdobył więcej wesołych czekała go nagroda, gdy więcej złych zabraniano mu czegoś. Ważne przy tym było to, aby wykazać się konsekwencją.

Życie jest łatwiejsze niż się wydaje.
Wystarczy godzić się z tym, co jest nie do przyjęcia,
obywać się bez tego, co niezbędne
i znosić rzeczy nie do zniesienia.

#6 2010-11-30 21:11:13

lola1988lola
Na razie czysta sympatia

Dzięki wam za rady napewno je wykorzystam! Konsekwencja!!

Tylko jest problem mąż chodzi do pracy na same nocki, tylko soboty ma wolne( caameron chciałabym tak--gdy już oboje będziecie mieli dzieci "z głowy" zyskacie czas dla siebie ) heh

Mała idzie spać o 19-19:30 i zasypia raczej bez problemu!

Tak słodycze jadł był pierwszym wnukiem z jednej i drugiej strony każdy przywoził słodyczę, ale od jakiegoś czasu zapowiedziałam żeby lepiej kupili mu owoce!

Dziś był wieczór dość spokojny- obejrzał dobranocke, kolacja, kąpiel, 2 bajki na dobranoc i 20:30 mój synuś spał:)
To było dobrze!
Ale obiadku nie zjadł sad i w dzień pokazywał nerwy,kopał po stole i nawet mnie uderzył w rękę kara była taka że nie dostał lizaka z czekolady, które przywiozła mu ciocia:P pewnie pomyśli że mama mu zjadła:D
A jakie np. kary dajecie kiedy dziecko jest nie posłuszne??
I chyba będzie dobra opcja z lodówką, tablicą i naklejkami- a można takie tablice kupić??

#7 2010-11-30 21:29:13

caameron
Przyjaciółka Forum

kochana ale poinformowałaś synka o tym, że nie dostanie lizaka jeśli nie zje? powiedziałaś mu, że nie dostanie lizaka dlatego bo nie zjadł obiadu?
co do tablic to sama zrób taką z synkiem smile będzie frajda smile
co do kar. mój wujek na swoim 3-latku stosuje stanie w kącie ale mały niewiele z tego rozumie i ma zabawę wink
wydaje mi się, że nie ma właściwej kary dla takiego brzdąca (chyba, że doświadczone matki znają jakieś to chętnie się o nich dowiem na przyszłość wink ). Moim zdaniem karą będzie dla niego jak nie dostanie tego czego chce.
Nie mam pojęcia jak rozwiązać problem niejedzenia obiadków. Hmmm kiedyś Super Niania poleciła by nie latać z łyżeczką za dzieckiem po całym domu i nie zmuszać go do jedzenia. Nie wolno dziecku dawać przekąsek przed jedzeniem, a już przede wszystkim słodyczy i słodkich napoi typu cola. Może spróbuj postawić jedzenie na stół i jak dziecko zgłodnieje to samo podejdzie w trakcie zabawy i zje.
co do usypiania to może zaproponuj synkowi, żeby pomagał Ci usypiać jego siostrę? wytłumacz mu, że musi być wtedy cicho, żeby mała mogła zasnąć. możliwe, że poczuje się wtedy duży jak tatuś wink w ten sposób się wyciszy i szybciej sam zaśnie smile

Mam nadzieję, że choć trochę mogę pomóc mimo, że nie mam doświadczenia jako mama wink

#8 2010-12-01 16:40:47

Bardolka
Przyjaciółka Forum

Najlepszą karą dla dziecka w tym wieku będzie chwilowe odosobnienie - krzesełko w kąciku - jest niegrzeczny to musi tam odsiedzieć 3 minuty (bo tyle ma lat). Kup minutnik do jajek i nastawiaj - jak zadzwoni to może wstać. Wyciszy się w tym czasie, uspokoi. Na początku na pewno bedzie sie 100 razy zrywać z krzesełka - twoja w tym rola, żeby go posadzić i żeby te pełne 3 minuty odsiedział - on musi wiedzieć, że choćby nie wiem co robił to ty mu tej kary nie darujesz.
Inną formą jest nie zwracanie uwagi na niegrzeczne dziecko. Masz dwójkę - jak synek niedobry to udawaj że go nie widzisz w pokoju, zajmij się córką. On musi wiedzieć, że tylko grzeczne dziecko zasługuje na uwagę mamy. (teraz kiedy rzuca się po łóu, ty krzyczysz - on się jeszcze bardziej nakręca - olej to, na łóżku może sobie krzywdy nie zrobi ale w lot pojmie, że to mu nie pomoże skupić na sobie całej twojej uwagi).

A co do jedzenia: nie chce jeść, to niech nie je obiadu. Ale do kolacji NIC! nic mu nie daj, przecież w 1 dzień z głodu nie umrze (no logiczne przecież!). A na kolację kanapki z pomidorem, ogórkiem i sałatą. Może zjeść kanapkę w całości albo nie jeść wcale. I oczywiście żadnych słodyczy popołudniu. Zobaczysz jak będzie jadł te piekne kolorowe kanapki wieczorem będąc bez obiadu. Ważne też żeby to ładnie wyglądało i było kolorowe - jakieś wędliny dla dzieci typu Miś mile widziane smile

Powodzenia smile

Gdy Ty i Ja, cały świat jest dla nas ...

#9 2010-12-02 00:30:14

Aguśka20
Wróżka Bajuszka

Taką tablice można samemu zrobić ze zwykłej kartki A4, kupić naklejki i do dzieła. Może synek ci pomoże w zrobieniu takiej tablicy?

Życie jest łatwiejsze niż się wydaje.
Wystarczy godzić się z tym, co jest nie do przyjęcia,
obywać się bez tego, co niezbędne
i znosić rzeczy nie do zniesienia.

#10 2010-12-03 16:44:29

lola1988lola
Na razie czysta sympatia

caameron napisał:

kochana ale poinformowałaś synka o tym, że nie dostanie lizaka jeśli nie zje? powiedziałaś mu, że nie dostanie lizaka dlatego bo nie zjadł obiadu?
tak wszystko mu wyjaśniłam i powiem że tych kar jest dużo w ciągu dnia ale widzę poprawę w jego zachowaniu malutką ale jest:)

co do tablic to sama zrób taką z synkiem smile będzie frajda smile
jej napewno zrobię

Mam nadzieję, że choć trochę mogę pomóc mimo, że nie mam doświadczenia jako mama wink

tak pomogłaś dzięki:*

#11 2010-12-03 16:53:11

lola1988lola
Na razie czysta sympatia

Bardolka napisał:

Najlepszą karą dla dziecka w tym wieku będzie chwilowe odosobnienie - krzesełko w kąciku - jest niegrzeczny to musi tam odsiedzieć 3 minuty (bo tyle ma lat). Kup minutnik do jajek i nastawiaj - jak zadzwoni to może wstać. Wyciszy się w tym czasie, uspokoi. Na początku na pewno bedzie sie 100 razy zrywać z krzesełka - twoja w tym rola, żeby go posadzić i żeby te pełne 3 minuty odsiedział - on musi wiedzieć, że choćby nie wiem co robił to ty mu tej kary nie darujesz.

Dzięki ten minutnik też fajna sprawa, napewno spróbuję takiej formy kary

Bardolka napisał:

Inną formą jest nie zwracanie uwagi na niegrzeczne dziecko. Masz dwójkę - jak synek niedobry to udawaj że go nie widzisz w pokoju, zajmij się córką. On musi wiedzieć, że tylko grzeczne dziecko zasługuje na uwagę mamy. (teraz kiedy rzuca się po łóu, ty krzyczysz - on się jeszcze bardziej nakręca - olej to, na łóżku może sobie krzywdy nie zrobi ale w lot pojmie, że to mu nie pomoże skupić na sobie całej twojej uwagi).

Ta forma mi nie pasuje, wydaje mi się że wtedy synek może poczuć się odrzucony!

Dzięki za wszystkie rady! Coraz więcej tłumaczę synkowi, nie krzyczę i wydaje mi się że on coraz więcej rozumie! Mam nadzieję że teraz będzie tylko lepiej i lepiej:)

#12 2010-12-03 18:34:18

Amis
Przyjaciółka Forum

Mój 2 -latek bardzo wrzeszczy gdy coś nie jest po jego myśli,wtedy staram się go ignorować i to wytrzymac -efekt jest taki,ze po jakimś czasie zajmuje się czymś innym.
Do jedzenia nie zmuszam i czasem pozwalam na ominięcie jakiegoś posiłku.
Mam starsze córki ,uparciuchem jest tylko synek.

,,Bo żyć godnie to nie znaczy nie upadać, każdy robi błędy, ważne jak będziesz wstawać.''

#13 2010-12-10 13:41:13

Bardolka
Przyjaciółka Forum

Lola to nieprawda że poczuje się odrzucony. Pomyśl, że dziecko nie analizuje tego w taki dorosły sposób. On działa behawioralnie - jest zachowanie - jest reakcja. Jeśli on kładzie się na ziemi i wali nogami i rękami, to właśnie po to, żebyś zwróciła na niego uwagę. A przecież tego nie chcemy.

On nie poczuje się odrzucony, tylko w mig zauwazy, że nie tędy droga ...

Gdy Ty i Ja, cały świat jest dla nas ...

#14 2010-12-10 13:56:25

a_normalna
Zbanowany

Lola, wpisz w wyszukiwarkę "wychowanie kary i nagrody". Poczytaj sobie kilka opracowań (wybierz kilka na chybił-trafił, wszędzie piszą podobne rzeczy) na ten temat, tam masz przedstawione, z psychologicznego punktu widzenia, jak dziecko wszystko odbiera.

Stopka forum