Co sądzicie o Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości (AIP)? - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!


Forum Kobiet » PSYCHOLOGIA KARIERY - MOJA KARIERA ZAWODOWA » Co sądzicie o Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości (AIP)?

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 14 ]

Temat: Co sądzicie o Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości (AIP)?

Witam serdecznie,
przejdę do meritum. Chciałabym wraz z przyjaciółką otworzyć swój interes, zacząć zarabiać.
Ponoć bardzo ciekawą szansą może być prowadzenie firmy pod patronatem AIP. Chciałabym działać w sektorze copywritingu: pisanie scenariuszy i prezentacji maturalnych.Ponadto prowadzenie imprez. Ogólnie teksty na zamówienie. Siedzibą byłoby miasto powiatowe, gdzie jest wiele instytucji, kilkanaście szkół, i nie ma ani jednej takiej ekipy, która by pisała...
Co sądzicie o AIP? Czy warto do nich się zgłosić? Wie może ktoś z Was jak to naprawdę wygląda? I co sądzicie o moim pomyśle?

Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Co sądzicie o Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości (AIP)?

Pisanie prezentacji maturalnych za kogoś jest niezgodne z prawem i można zostać za to pociągniętym do odpowiedzialności karnej, dlatego na pewno żaden Inkubator Przedsiębiorczości nie podpisze umowy obejmującej taką działalność. Pominę już etyczną stronę takiego "biznesu"...

Co do samego AIP. Ma swoje plusy i minusy.
Plusem jest niska opłata (200 zł miesięcznie) w porównaniu z kosztami ZUSu oraz założenia działalności i praktycznie żadne ryzyko - umowę z AIP można w każdym momencie rozwiązać, więc jeżeli pomysł okaże się chybiony, można zakończyć współpracę z AIP lub założyć nowy pion z innym profilem działalności.

Natomiast minusy (i jak dla mnie zawsze były zbyt zniechęcające):
Jesteś przez AIP zatrudniona na zasadzie umowy-zlecenia. To oznacza, że w świetle prawa nie jesteś przedsiębiorcą, nie przysługują Ci dotacje, nie wypracowujesz sobie emerytury, nie masz ubezpieczenia zdrowotnego w ramach działalności. Mało tego, Twoi klienci opłacają faktury VAT wystawione przez AIP (płacą stawkę VAT), a od kwoty, która po potrąceniu tego podatku trafia na Twoje subkonto w AIP musisz potrącić składkę na kolejny podatek (ok. 19%). Tak więc mniej zarabiasz.
Ponadto jeżeli weźmiesz fakturę np. za papier do drukarki czy inną rzecz potrzebną do prowadzenia działalności to AIP pozwala Ci wypłacić taką kwotę z własnego konta, a więc z zarobionych przez siebie pieniędzy po opodatkowaniu.

Oczywiście jeżeli jesteś ciekawa, czy pomysł na biznes chwyci, AIP jest jakimś pomysłem - natomiast jak do wszystkiego, tak i tu trzeba podejść z rozsądkiem i bez nadmiernego zachwytu, nim się pozna wszystkie szczegóły.

3 Ostatnio edytowany przez tn (2010-09-12 21:04:54)

Odp: Co sądzicie o Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości (AIP)?
moniasta20 napisał/a:

Chciałabym działać w sektorze copywritingu

W takim wypadku, w dłuższej perspektywie nie potrzebna Ci jest do niczego działalność gospodarcza, tylko reputacja i sieć klientów. Rozliczasz się na umowę o dzieło, deklarujesz 50% koszt uzyskania przychodzu i Twoja danina publiczna zamyka się w biblijnych 10%.

Żyć nie umierać. smile

Dodam, że ten luksus mają naprawdę nieliczni. Nawet u programistów nie wygląda to tak różowo, ze względu na skomplikowane i długie zlecenia.

yvette napisał/a:

Plusem jest niska opłata (200 zł miesięcznie) w porównaniu z kosztami ZUSu oraz założenia działalności

Dla rozpoczynających DG jest ulga na ZUS.

yvette napisał/a:

To oznacza, że w świetle prawa nie jesteś przedsiębiorcą, nie przysługują Ci dotacje

Na etapie testowania idei jest to bez znaczenia, chyba że ktoś planuje DG w celu szabrowania dotacji. Wcale popularne rozwiązanie.

yvette napisał/a:

nie wypracowujesz sobie emerytury

Uderzyłaś w mój bardzo czuły punkt, więc pozwolę sobie na lekkie uniesienie.

Jest to bezczelna dezinformacja, podawana do wierzenia i bezmyślnie powtarzana przez oszukanych ludzi. Nic nie stoi na przeszkodznie aby pieniądze odłożyć na lokacie. Można jest też utopić  w ZUSie dobrowolnie, choć w przypadku młodych ludzi, którzy dopiero zaczynają gromadzić majątek wydaje mi się to rozwiązaniem chybionym.

To że ktoś nie robi czegoś za Ciebie nie znaczy, że czegoś nie masz. Propagandyści uwielbiają demonizować samodzielność, gdyż żyją z ludzi mentalnie ubezwłasnowolnionych, co przejawia się między innyim w posługiwaniu się językiem zakłamującym rzeczywistość. Najbardziej rozbawia mnie wylewanie żali na brak płatnych urlopów, czyli czegoś co nie istnieje, bo przeczy zasadzie zachowania energii.

Różni utytułowani KO i TW zrobili biednym ludziom takie pranie mózgów, że kiedy mówi im się "decydujesz sam" szłyszą i rozumują "nie dadzą mi, więc stracę".

yvette napisał/a:

quonie masz ubezpieczenia zdrowotnego w ramach działalności.

Nic nie stoi na przeszkodzie aby zrobić przelew do NFZu, chociaż może być nieco większy niż w przypadku DG. Nie jestem pewien czy dla osób prowadzących działalność w AIP nie jest to bez znaczenia ze względu na możliwość uwieszenia się na ubezpieczeniu rodziców.

Działalność w AIP może być interesująca ze względu na to, że nie marnuje się ulgi na ZUS w przypadku klapy. Dodatkowo dają chyba jakiś support prawny, promocję i kontakty.

4

Odp: Co sądzicie o Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości (AIP)?
tn napisał/a:

W takim wypadku, w dłuższej perspektywie nie potrzebna Ci jest do niczego działalność gospodarcza, tylko reputacja i sieć klientów. Rozliczasz się na umowę o dzieło

Nie każdy będzie chciał podpisać umowę o dzieło i o tym też warto pamiętać.

tn napisał/a:

Dla rozpoczynających DG jest ulga na ZUS.

Ale to wciąż niecałe 300 zł. Dla osoby startującej z działalnością nierzadko te 100 zł robi różnicę wink

tn napisał/a:

Na etapie testowania idei jest to bez znaczenia

tn, dotacje są po to, aby z nich korzystać. Dla jednego przedsiębiorcy będzie to miało znaczenie, dla innego nie. Niekoniecznie musi to zrobić autorka wątku z jej pomysłem na biznes, ale jeżeli już dyskutujemy o Inkubatorach jako takich to warto wziąć pod uwagę, że ta opcja odpada.

tn napisał/a:

Nic nie stoi na przeszkodznie aby pieniądze odłożyć na lokacie. Można jest też utopić  w ZUSie dobrowolnie, choć w przypadku młodych ludzi, którzy dopiero zaczynają gromadzić majątek wydaje mi się to rozwiązaniem chybionym.

Nie dyskutujemy o systemie emerytalnym, którego notabene ja też nie jestem zwolenniczką, więc nie rozumiem zbulwersowania - oczywiście, możemy teraz powymieniać się pomysłami na godziwe życie po 60tce, ale faktem jest, że osoby będące zatrudnione na umowę zlecenie do 26 r.ż., czyli jak zainteresowana, nie mają odprowadzanych składek emerytalno-rentowych, co podczas porównywania działalności gospodarczej z inkubatorem jest kolejną różnicą do zauważenia dla nieuświadomionych.

tn napisał/a:

Nie jestem pewien czy dla osób prowadzących działalność w AIP nie jest to bez znaczenia ze względu na możliwość uwieszenia się na ubezpieczeniu rodziców.

Do 26 r.ż., a przecież AIP jest dostępny dla osób do 30tki. W związku z tym warto zauważyć, że samo podpisanie umowy z AIP nie załatwi kwestii składek. Co dalej z tym fantem zrobić - to już odrębna historia.

tn napisał/a:

Dodatkowo dają chyba jakiś support prawny, promocję i kontakty.

Support prawny i księgowość w określonych limitach czasowych to się akurat zgadza. Natomiast co do promocji i kontaktów, tego bym nie przeceniała - a znam AIP od strony osoby prowadzącej tam "działalność".

5

Odp: Co sądzicie o Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości (AIP)?

Skoro rozmawiamy o Inkubatorach- jako pomoc w rozwinięciu własnej firmy zaproponuję wam coś innego. Ciekawym rozwiązaniem jest współpraca z Inkubatorem Technologicznym. Polecam ten w Lublinie.

6

Odp: Co sądzicie o Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości (AIP)?

Jak wygląda aktualnie sytuacja - nie było sensu zakładać nowy temat.
Ile kosztuje AIP i czy jest sens wydawać te pieniądze?

7

Odp: Co sądzicie o Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości (AIP)?

Poczytaj sobie o AIC - jakiś czas temu ktoś stworzył bardziej opłacalną alternatywę dla AIP, na której ponoć dobrze się wychodzi, ale to musisz już sama porównać w sieci. Pewnie wszystko jest na stronach.

8

Odp: Co sądzicie o Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości (AIP)?

Co to takiego? Google pod tym skrótem nie znajduje żadnej firmy.
Jakie jest rozwinięcie tej nazwy? Możesz napisać o tym coś więcej?

9

Odp: Co sądzicie o Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości (AIP)?

Chodzi o American International Corporation. Tam nie vatu, dochodowego, ani zusu. Tzn. ta firma wystawia fakture w twoim imieniu, nie jest do nie doliczany podatek vat. Jako, że kasa jest wypłacana na umowe o dzieło, to nie ma składek zus. Wystarczy? To chyba najlepsze podsumowanie.

10

Odp: Co sądzicie o Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości (AIP)?

Co oznacza, że tam nie ma vatu? Bo piszą, że firma z Kanady, po czym czytam, że siedziba w Miami, a to chyba USA, prawda?
Ale czy kasa może być w każdym przypadku wypłacana na umowę o dzieło? Bo przy umowie zlecenia już normalnie będą obowiązywały składki zus...

11

Odp: Co sądzicie o Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości (AIP)?

Mało istotne skąd - skoro firma nie jest z Polski to trudno żeby płaciła nasz Polski vat, bo z jakiej parafii? Firma wystawia fakturę bez doliczania vatu, więc klient płaci tak jakby naszą kwotę netto. Dla firmy, która prowadzi działalność wystawiając rachunki, która nie jest vatowcem, jest to genialne rozwiązanie, bo im nikt tego vatu nie odda.

12 Ostatnio edytowany przez Wielokropek (2012-12-19 18:23:30)

Odp: Co sądzicie o Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości (AIP)?

Dobra, mam spam i będę pisała bezpośrednio. Dzisiaj czytałam o tym, że zamykają firmom możliwość działania na Cyprze - dla nich to również może być ciekawa opcja. Tak czy siak - jeśli w umowie wszystko będzie wyglądało tak jak wyczytałam w faq, to spróbuję współpracy.

13

Odp: Co sądzicie o Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości (AIP)?

Ile kosztuje prowadzenie firmy w AIP? i czy jeśli np. zajdę w ciążę, to mam wtedy prawo do macierzyńskiego?

14

Odp: Co sądzicie o Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości (AIP)?

Obecnie kosztuje 300zł netto, rozliczasz się na podstawie umowy zlecenie więc wątpię że macierzyńskie się należy, ale byc może się mylę .

Posty [ 14 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » PSYCHOLOGIA KARIERY - MOJA KARIERA ZAWODOWA » Co sądzicie o Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości (AIP)?

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności



© www.netkobiety.pl 2007-2024