Jaki kierunek studiów wybrać? - Netkobiety.pl

Witaj na Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone przez kobiety dla aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Porozmawiasz na takie tematy jak : miłość, związki, psychologia, edukacja, finanse, religia, zdrowie i uroda...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

#1 2010-07-19 23:04:57

reflection
Powoli się zadomawiam

Jaki kierunek studiów wybrać?

W tym roku przystępuje do matury. Mam zamiar zdawać rozszerzony język polski, podstawową matematykę, podstawowy język angielski i rozszerzenie z WOSu.
Matura maturą, prezentacje prezentacjami, ale co dalej? Jestem pewna jedynie tego, że chcę studiować w Łodzi. Myślałam o dziennikarstwie, ale bardzo dużo osób odradza mi ten kierunek mówiąc, że niczego nie będę po tym miała lub, że jest to stosunkowo nowy profil i nie wiadomo jak działa, że na UŁ podobno jest on słaby. Drugim kierunkiem, o którym myślałam jest psychologia (tu też słyszałam różne opinie: trudno się dostać/nie można po zrobieniu licencjatu zmienić kierunku, trzeba utrzymac sie na psychologii całe 5lat).
Wiem, że chciałabym mieć w przyszłości do czynienia z ludźmi, jestem osobą otwartą, optymistyczną, uśmiechniętą i lubiącą współpracować.
Proszę o podsunięcie jakichś pomysłów i pomocy wink

#2 2010-07-20 01:11:52

Emilia
100% Netkobieta

Re: Jaki kierunek studiów wybrać?

Zastanów się, co mogłabyś robić po studiach i popatrz realnym, krytycznym okiem na rynek pracy. Dziennikarstwo nie zagwarantuje, że znajdziesz pracę w mediach. Poza tym, dziennikarze są słabo opłacani (mowa o lokalnych mediach). Musiałabyś bardzo wcześnie podczas studiów zacząć pisać artykuły, na ogół na zasadzie praktyk lub wolontariatu. To strasznie ciężka praca, siedzenie w redakcji od rana do 24.00 lub latanie po mieście i zbieranie materiałów za marne grosze.

Psychologia - to już lepiej. Zawsze możesz potem iść do pracy do korporacji, jako HR-owiec. Z takiej pensji na pewno przeżyjesz.

"Kiedy życie domaga się od ciebie zmiany, zastanów się co dokładnie należy zrobić, i bez najmniejszej wątpliwości i bez żadnego oporu odważ się na nią, wiedząc, że każda zmiana zakłada rozwój". Eileen Caddy

#3 2010-07-20 01:19:27

Naevia
Wkręcam się coraz bardziej

To jest jeden z wazniejszych wyborow w Twoim zyciu, wiec musisz podejsc do tego powaznie.
Nie ma sensu kierowac sie czyimis sugestiami, bo najlepiej studiowac cos, czym sie interesujesz, co jest Twoja pasja.
Jest tez inne podejscie-wybor kierunku, po ktorym latwo o dobrze platna prace. Ale widze, ze zastanawiasz sie nad kierunkami humanistycznymi, a tu z kasa wiadomo jak smile
Czeka  Cie jeszcze caly rok zastanawiania sie- masz czas, zeby zapoznac sie z pelna oferta studiow na UŁ, popytaj tez obecnych studentow, pomysl, co chcialabys w zyciu robic.
Pozdrawiam

#4 2010-07-20 12:44:44

reflection
Powoli się zadomawiam

Podchodzę do tego bardzo poważnie, ale to mnie przerasta, bo prawdopodobnie zadecyduje to całkowicie o mojej przyszłości.
Chociaż dużo osób twierdzi, że i tak po skończeniu studiów musiało się przekwalifikować, a tego bym nie chciała (chociaż jeżeli będzie to konieczne to oczywiście nie będę się broniła rękoma i nogami tongue), bo przecież nie po to wybieram kierunek żeby później, po tych kilku latach nauki (w przypadku przekwalifikowania, moim zdaniem lata na uczelni stają się, hm...zmarnowane?) i uzyskaniu tytułu magistra zajmować się czymś innym.
Co fakt, to fakt- po kierunkach humanistycznych ciężko o pracę... Ale kompletnie nie widzę siebie na ścisłych- nie jestem z tego za dobra i kompletnie mnie to nie kręci.

#5 2010-07-20 13:09:23

Kami90
100% Netkobieta

reflection chcesz studiować w Łodzi. Ja tu studiuje i zdawałam również wos tyle że bez matmy bo nie miałam je obowiązkowej smile
Ja studiuje prace socjalną na ek socu, spełniam się w tym bo jest tu i polityka i pedagogika i psychologia i socjologi to zwłaszcza bo to trochę odłam socjologi, czyli ideolo połączenie tego co lubię, polecam ten kierunek bo jest naprawdę przyszłościowy i cikawy smile
a po za tym, fajna jest socjologia... dziennikarstwo ma mnóstwo chętnych tez tam składałam ale nie udało się.
Po za tym na UŁ co rok dochodzą nowe kierunki, więc na pewno znajdziesz coś dla siebie.
Pozdrawiam i powodzenia smile

"Uśmiechnięci, wpół objęci spróbujemy szukać zgody,
choć różnimy się od siebie
jak dwie krople czystej wody." W. Szymborska

#6 2010-07-20 13:48:14

reflection
Powoli się zadomawiam

Własnie coraz bardziej odchodzę od dziennikarstwa skłaniając się ku kierunkom socjologicznym czy psychologicznym. A i nie dodałam wcześniej, że na pewno nie chce pracy z dziećmi- pedagogika jest w moim przypadku skreślona.
Własnie wpadła mi w oko socjologia polityki i moralności (myślę, że może byc to ciekawe) lub socjologia miasta?
Kami, dobrze poszła Ci matura?wink Zdawałaś język rozszerzony czy podstawowy?

#7 2010-07-20 16:17:27

lena5
Zbanowany

Prawda jest taka,że powinno się wybrac studia, które są zgodne z zainteresowaniami. nawet jeśli komuś uda się dostać na kierunek po którym bardzo łatwo znaleźć pracę lub jest prestiżowy typu lekarz, prawnik to jesli nie ma do tego serca nigdy nie będzie dobry. Nic na siłę.

#8 2010-07-20 20:48:52

Kami90
100% Netkobieta

reflection  ja zdałam polski na 60% nimiecki pod. na 50% wos roz. na 62%
Więc tak średnio, a wiedziałam ze nimca już nie poprawie, bo noga jestem z języków.
Co do socjologii, to specjalności które wybierasz wybiera się dopiero na drugim roku bodajże, bo tak to studia to socjologia ogólna, jedyną dziedziną pochodną jest praca socjalna, kiedyś była socjologia ze specjalnością praca socjalna teraz już jako odrębny kierunek.
Troszkę pocili teraz siatki godzin ale jest na prawdę imponujący poziom.
Jeśli masz jeszcze jakieś pytania i wątpliwości to zapraszam na meila smile

"Uśmiechnięci, wpół objęci spróbujemy szukać zgody,
choć różnimy się od siebie
jak dwie krople czystej wody." W. Szymborska

#9 2010-07-20 21:00:15

reflection
Powoli się zadomawiam

Trzeba lubić to co się robi, święta racja wink
Kami, z chęcią się odezwę smile

Ostatnio edytowany przez reflection (2010-07-20 21:05:06)

#10 2010-09-03 14:43:23

Agnieszka128
Tajemnicza Lady

lena5 napisał:

Prawda jest taka,że powinno się wybrac studia, które są zgodne z zainteresowaniami. nawet jeśli komuś uda się dostać na kierunek po którym bardzo łatwo znaleźć pracę lub jest prestiżowy typu lekarz, prawnik to jesli nie ma do tego serca nigdy nie będzie dobry. Nic na siłę.

Zgadzam się w pełni i cytuję osobę, od której wiele w życiu się nauczyłam:

"Musisz kochać to co robisz. Inaczej cokolwiek byś w życiu robił nigdy nie osiągniesz sukcesu. Nie zastanawiaj się jak zarobić pieniądze. Lepiej pomyśl co możesz wytworzyć lub jaką usługę zaoferować – chodzi o coś co byłoby cenne i użyteczne dla ludzi i dla Twojego otoczenia. Co można udoskonalić? Co można zrobić w lepszy bądź bardziej skuteczny sposób? Jaki problem możesz rozwiązać? Jakie potrzeby zaspokoić? I co najważniejsze – co będziesz robić z przyjemnością? Pasja jest ważniejsza niż umysł czy talent. Spotykałem naprawdę utalentowanych i mądrych ludzi, którym się nie udawało ponieważ zabrakło im pasji. Byli ludźmi idei. Zawsze wydaje się, że mają świetne pomysły które chcieliby kiedyś wprowadzić w życie – ale nigdy Ne robią nic w tym kierunku. Idee na zawsze pozostają w ich głowach a nigdy nie trafiają do ich serc. Bez serca idee szybko się wypalają i gasną. Potrzeba przeogromnej pasji by zamienić je na beton, kamień i szkło. Pasja to magiczny składnik, który daje ci olbrzymi zapał do doprowadzenia do końca każdego przedsięwzięcia. To właśnie pasji potrzebujesz by konkurować z innymi i zabłysnąć na tym świecie. "

Pozdrawiam wszystkich:)

#11 2010-09-03 15:23:54

Mazarine
Na razie czysta sympatia

reflection Wybór miasta w którym chcesz studiować, też ma istotne znaczenie. Będąc już na 3 lub 4 roku często warto podjąć praktyki bądź zacząć pracować w swojej dziedzinie, dlatego powinnaś również zastanowić się nad możliwościami zatrudnienia, które są istotnym argumentem przy wyborze uczelni smile Zawsze możesz  być "klasycznym psychologiem", lub zatrudnić się w firmie w dziale HR, zajmować się np. rekrutcją nowych pracowników, szkoleniami, motywowaniem ich itp.  Na pewno tego pragniesz? wink Dziennikarstwo odradzam, choć wybór należy do Ciebie smile Znacznie lepiej iść na studia, na których będziesz przyswajała wiedzę, która Cię pasjonuje. Wówczas możesz załatwić sobie staż w jakimś ciekawym medium. Dziennikarstwo, jeśli już bardzo pragniesz, zrobisz sobie podyplomowo, gdy będziesz bardziej pewna wink Powodzenia smile

Gdybyśmy tylko, nauczyli się częściej milczeć, z pewnością zaczęlibyśmy mądrzej mówić.

#12 2010-09-03 23:31:20

uwięziona między zmysłami
Powoli się zadomawiam

Całkiem niedawno byłam w podobnej sytuacji co Ty. Na maturze zdawałam dokładnie takie same przedmioty i w sumie dostałam się na trzy uczelnie, żeby było ciekawiej na trzy różne kierunki. Miałam do wyboru UW - filologię polską, UŁ - pracę socjalną albo UMCS (w Lublinie) - dziennikarstwo, z tym, że ja od początku wiedziałam, co chcę robić i na dziennikarstwie właśnie zależało mi najbardziej, bo to moja pasja (jak sie później okaże pewnie ciężko będzie mi z niej wyżyć hmm ), pozostałe były tylko alternatywami. Odnośnie dziennikarstwa na UŁ, to również wszyscy mi je odradzali, motywując to tym, że to świeżo otwarty kierunek i jeszcze trochę "kuleje", dlatego zdecydowałam się na inne miasto.

Z psychologią na UŁ jest faktycznie tak, że są to studia jednolite (trwają 5 lat), po trzecim roku wybierasz po prostu specjalizację. Odnośnie pedagogiki, to nie musisz po niej wcale pracować z dziećmi, wystarczy, że wybierzesz np. specjalizację: pedagogika w zakresie edukacji dorosłych z gerontologią. Nie wiem, czemu tak bardzo zależy Ci, żeby studiowac w Łodzi, może warto byłoby spojrzeć łaskawym okiem na inne miasta akademickie?

Odnośnie propozycji innych kierunków to wiele osób z mojej klasy (human oczywiście) poszło na stosunki międzynarodowe, europeistykę, politologię, czy kulturoznawstwo, bo rozumiem, że oprócz kierunków ścisłych nie pociąga Cię nic w stylu prawa, czy administracji big_smile Może coś z wymienionych propozycji przypadnie Ci do gustu.

Ta, która uciekła z domu wariatów i do tej pory żyje na wolności...

#13 2010-09-04 00:22:42

reflection
Powoli się zadomawiam

Dziękuję za podpowiedzi! wink

uwięziona między zmysłami, wybrałam Łódź, ponieważ właśnie tutaj mieszkam- wszystko mam na miejscu, a zmiana zamieszkania łączy się z kosztami wynajmu/kupna i całego utrzymania, na co niestety nie za bardzo mogę sobie pozwolić.

w zasadzie to od zawsze marzyła mi się praca w zakresie public relations, reklamy itp.
Dlatego też myślałam o tym nieszczęsnym dziennikarstwie tongue
Póki co na swojej liście mam psychologię, stosunki międzynarodowe, dziennikarstwo, filozofie (największa ostateczność), politologię i socjologię. Sama nie wiem co ze sobą zrobić, to jest przerażające...tongue
Poza tym, nie wiem czy dam sobie radę z rozszerzeniem z polskiego...
A i mam pytanie co do rekrutacji- ile uczelni mogę wybrać? Kompletnie się nie orientuję tongue

#14 2010-09-04 10:56:33

Powoli się zadomawiam

Skoro mieszkasz w Łodzi, to rozumiem Twoje preferencje.

To jeszcze dorzucę trzy grosze odnośnie dziennikarstwa. W moim roczniku jest tak, że na drugim roku decydujemy się na jedną ze specjalności: medialna, public relations, marketing polityczny, po tych dwóch ostatnich z pewnością łatwiej później o pracę, więc skoro Cię to "kręci", to może się nad tym jeszcze zastanów.

Natomiast odnośnie "limitu" wyboru liczby uczelni, to takowy po prostu nie istnieje, choć w zasadzie jest mały szkopuł, istnije bowiem bariera finansowa. Możesz składać podania na tyle uczelni i kierunków, ile Ci się żywnie podoba, z tym, że za każde podanie należy uiścić opłatę rekrutacyjną (każda uczelnia ma swój cennik, wiem, że na UŁ opłata rekrutacyjna wynosiła 55 zł, jak jest z innymi uczelniami w Łodzi, nie wiem).

#15 2010-09-04 23:07:28

reflection
Powoli się zadomawiam

No tak- kasę to biorą wszędzie i za wszystko, mogłam sie tego spodziewać tongue A dodatkowo zapytam Cię Uwięziona między zmysłami, jakie przedmioty zdawałaś na maturze i jakie miałaś z nich wyniki? Oczywiście, jezeli nie masz ochoty, nie musisz udzielać mi na to pytanie odpowiedzi wink

#16 2010-09-05 11:17:17

Powoli się zadomawiam

Nie ma sprawy Reflection, zdałam polski podst. na 87%, rozsz. na 60% (widać, że pisanie w ten sam dzień dwóch egzaminów przekłada się na wyniki, jeśli decydujesz się na rozszerzenie z polskiego, to o 9 będziesz pisać podstawę, skończysz ok. 12, a o 14 piszesz rozszerzenie - masz na nie 3 godziny, więc wychodzisz dopiero ok. 17 ze szkoły, totalne pranie mózgu, a najgorsze jest to, że to pierwszy dzień, więc potem już nie masz siły i jest Ci naprawdę wszystko jedno, że tak pozwoliłam sobie zamieścić moje wspomnienia z maja), wracając do wyników: angielski podst. 93%, matematyka podst. 78%, a WOS (to była totalna porażka) na 55% z rozszerzenia. Także bez rewelacji wink Oczywiście, nie wiem, czy jesteś też zainteresowana ustnymi, ale tak naprawdę to właściwie żaden kierunek nie bierze ich pod uwagę, oprócz filologii, z tego, co się orientuję.

Tak więc spokojnie, nie trzeba mieć jakichś imponujących wyników wink

Jeśli miałabyś jeszcze jakieś pytania, to w razie wątpliwości, chętnie pomogę smile

#17 2010-09-05 12:25:25

reflection
Powoli się zadomawiam

Łał, sama mam nadzieję, że się takich wyników dorobię ;P
No fakt, ta nasza 'nowa matura' i jej 'nowe zasady' to trochę dziwny pomysł, bo tak jak mówisz- pranie mózgu tongue A przy okazji można wysiąść psychicznie, bo ma się o wiele więcej egzaminów.
Co do ustnych- wydaje mi się, że one się trochę mijają z celem, bo skoro nie są nigdzie brane pod uwagę to spora część ludzi chce tą część tylko zaliczyć i mieć z głowy tongue

#18 2010-09-05 15:49:38

Powoli się zadomawiam

Z tymi ustnymi to faktycznie poroniony pomysł, bo tak naprawdę jak np. prezentacja z polskiego może sprawdzić nasze umiejętności z tego właśnie języka? Nie wiem i tak do końca nie rozumiem. Odnoszę wrażenie, że ma to na celu napędzenie "handlu" pracami (wielu nauczycieli "oferowało" nam swoje usługi). Tak jak mówisz maturzystom zależy właściwie tylko na zaliczeniu, a jeśli ktoś ma większe ambicje, to trzeba poświęcić bardzo dużo, jakże cennego, szczególnie w tej ostatniej klasie, czasu na zgłębienie się w literaturze, napisaniu pracy i nauczeniu się jej, co faktycznie mija się z celem, bo przy rekrutacji nikt o to nie pyta. Właściwie można mieć tylko satysfakcję z tego, że dobrze zdało się taki egzamin, no i teoretycznie pozwala nam on "oswajać się" ze stresem i przygotować nas do kolejnych egzaminów, typu obrona pracy licencjackiej, magisterskiej. Mimo to wydaje się to być śmieszne i bezcelowe.

#19 2010-09-06 20:38:19

reflection
Powoli się zadomawiam

Prezentację z polskiego odbieram aktualnie jako niepotrzebny, dodatkowy stres, bo kompletnie nie wiem jak się za nią zabrać. Na dodatek nie przepadam za wystąpieniami publicznymi. Kto to wymyslił? Nie wiem.
No i jaszcze ta obowiązkowa matma...tongue

#20 2010-09-08 12:22:55

dominika24
Niewinne początki

Ważne jest, żeby studiować kierunek, który naprawdę interesuje, bo inaczej prędzej czy później, będzie to problemem, ile można się do czegoś zmuszać, niemieć satysfakcji i frajdy z tego co się robi. Ja kończe psychologie-przedsiębiorczość i zarządzania w WSFiZ w Warszawie, jestem zadowolona z wyboru studiów, bardzo ciekawe zajęcia, tematyka, pomocni wykładowcy, można się postarać o praktyki na studiach, bo co jak co ale z tym nie ma problemu:). Z pracą tak jak wszędzie bywa różnie, ale myśle, że niezawodna determinacja zdziała cuda:)

#21 2010-09-09 19:49:23

Maggie19
Powoli się zadomawiam

Ja też w tym roku zaczynam studia w Warszawie - psychologię na APSie, zdawałam te same przedmioty co Reflection. Mam nadzieję, ze to był dobry wybór, bo psychologia od zawsze była najbliższa memu sercu. smile

#22 2010-09-09 20:13:09

Yvette
100% Netkobieta

APSie? Co to za uczelnia?

... Mam serce w ogniu i niewiele mam w tym życiu czasu, by żałować czegoś...

REGULAMIN Forum Netkobiety.pl - przeczytaj smile

#23 2010-09-09 20:54:02

tn
Netchłopak

reflection napisał:

Chociaż dużo osób twierdzi, że i tak po skończeniu studiów musiało się przekwalifikować

Musieli, ponieważ zarabianie pieniędzy zazwyczaj polega na zaspokajaniu potrzeb innych (czyli tzw. rynkowych). Należy jeszcze określić, czy chodziło o rzeczywiste przekwalifikowanie, czy też w ogóle zdobywali swoje pierwsze kwalifikacje.

reflection napisał:

a tego bym nie chciała

Więc powinnaś zastanowić się nad wyborem kierunku, który daje umiejętności, które potem zaoferujesz innym ludziom.

reflection napisał:

(chociaż jeżeli będzie to konieczne to oczywiście nie będę się broniła rękoma i nogami tongue)

Nie będziesz miała wyboru.

reflection napisał:

Co fakt, to fakt- po kierunkach humanistycznych ciężko o pracę...

O pracę nie jest ciężko "po kierunku", tylko wtedy, kiedy nie ma się nic do sprzedania. Znam 2 programistów po filologii angielskiej i filozofii.

Dyplom uczelni nie jest równoznaczny z awansem społecznym. Studiować "coś" może obecnie każdy matoł. Jeżeli chcesz się uczyć dla pracy, jedyny wybór masz między szkołami zawodowymi (różnego kalibru) oraz uczelniami oferującymi kierunki specjalistyczne. Reszta oferuje co najwyżej szeroko pojęty "rozwój osobowości" a i z tym bywa bardzo różnie.

Uświadom sobie, póki masz czas, że na rynku liczą się tylko i wyłącznie umiejętności. Jeżeli nie widzisz się na żadnym kierunku specjalistycznym, ponieważ jest za trudny, to wiedz, że sprzedawać będziesz co najwyżej swój czas. Czas ma każdy. Jest to dobro najpowszechniejsze i skutkiem tego najtańsze.

reflection napisał:

Własnie wpadła mi w oko socjologia polityki i moralności (myślę, że może byc to ciekawe) lub socjologia miasta?

Brzmi jak "produkt edukacyjny" stworzony z potrzeby szabrowania dotacji. Jako hobby... czemu nie.

#24 2010-09-10 17:16:01

reflection
Powoli się zadomawiam

Niestety, nie posiadam umiejętności dobrego przyswajania przedmiotów 'ścisłych', dlatego nie mam zamiaru pchać się w miejsca, w których po prostu nie dam sobie rady.

Masz rację- liczą się umiejętności, aczkolwiek papier też ma duuże znaczenie tongue
dziękuję za Twoje zdanie.

#25 2010-09-10 18:49:56

Yvette
100% Netkobieta

reflection napisał:

Masz rację- liczą się umiejętności, aczkolwiek papier też ma duuże znaczenie tongue

Będziesz o tym duuuużym znaczeniu przekonana do ostatniego roku Twoich studiów, a później życie wyleje Ci na głowę wiadro zimnej wody.

tn, bardzo dobre podejście!

... Mam serce w ogniu i niewiele mam w tym życiu czasu, by żałować czegoś...

REGULAMIN Forum Netkobiety.pl - przeczytaj smile

#26 2010-09-10 18:56:45

tn
Netchłopak

reflection napisał:

Niestety, nie posiadam umiejętności dobrego przyswajania przedmiotów 'ścisłych'

Uczelnie techniczne przeżywają właśnie swój upadek. Obecnie w kręgu szczęśliwców znajdują się w zasadzie wyłącznie absolwenci elektroniki, informatyki oraz fizyki i matematyki. Niekoniecznie w tej kolejności.

Politechniki nie mają monopolu na rynkowe umiejętności. Tłumacze np, miewają bardzo fajne warunki pracy, niedostępne nawet specjalistom technicznym (praca w domu).

reflection napisał:

Co najwyżej jest warunkiem niezbędnym (ale nie wystarczającym), alby ktoś Twoje podanie wziął do ręki, ale "filozofia płci" raczej do tego nie zachęci. Celulozą nie da się obejść prawa podaży i popytu.

Tego prawa w ogóle NIE DA SIĘ obejść w żaden sposób.

Ostatnio edytowany przez tn (2010-09-10 19:09:53)

#27 2010-09-23 12:02:12

lena5
Zbanowany

Ja bym jednak teraz nie rezygnowała z marzeń. Jest wiele kierunków studiów po których prawdopodobieństwo znalezienia pracy jest bardzo duże. Co z tego? Jeśli jest się w czymś dobrym i lubi się to robić to osiągnie się sukces. Dziennikarstwo to świetny zawód i jest tyle uczelni gdzie można je studiować, ostatnio słyszałam,że ten kierunek jest na WWSH. podobno mają naprawdę dobrych wykładowców

#28 2010-09-23 17:29:40

alicja_26

a nie chcesz iść może na kierunek typu Skandynawistyka? nauczysz się fajnej kultury, języka i mogłabyś pracować jako tłumacz (mało kto zna ten język), pojeździć trochę po świecie albo zatrudnić się w jakiejś firmie polskiej, która robi interesy ze Skandynawią wink

#29 2010-09-30 15:10:36

monik81
Zaglądam tu coraz częściej

zgadzam się z lena5 ! Jak czuje się w czymś dobrym i lubi się to to już 80% sukcesu ! Ja studiuję pedagogikę na Uczelni Warszawskiej, spełniam swoje marzenia związane z kierunkiem, płacę małe czesne i mam pomocnych wykładowców smile

#30 2010-12-01 09:40:02

beam86
Niewinne początki

Tak sobie czytam wasze wypowiedzi i utwierdzam się w przekonaniu, że chyba dobrze wybrałam wink. Studiuje juz na ostatnim roku zarządzania w WSFiZ i tak sobie mysle, ze umiejetnosc 'bycia wlasnym szefem' i prowadzenia np. wlasnej firmy zawsze sie przydadzą. Specjalizacje co prawda mam niezwiazana z prowadzeniem wlasnej dzialalnosci (bo to komunikacja spoleczna i pr), ale gdyby nie powiodlo mi sie w 'branzy', to zawsze mam jeszcze podstawy teoretyczne, żeby otworzyc coś swojego wink. Moja szkoła daje akurat solidne przygotowanie do tego, muszę przyznac..

#31 2010-12-01 13:55:15

Prosta
Dobry Duszek Forum

Dokładnie. Szczerze mówiąc pójść w dzisiejszych czasach na studia dzienne  studiować popularne kierunki jest jak dla mnie pomyłką. Oczywiście nie chcę tutaj nikogo urazić, ale po pewnym czasie ludzie zaczynają zdawać sobie sprawę, że w dzisiejszych czasach liczy się doświadczenie i to, czy się coś umie robić, a nie to, czy się ma papierek.

#32 2010-12-08 22:17:22

LaoLa
Niewinne początki

W innym wątku pisałam już o swoim problemie i nie będę tego tutaj ponownie roztrząsać, więc napiszę krótko: rzuciłam medycynę. To było moje marzenie żeby być lekarzem, ale nie byłam w stanie opanować tak dużej ilości materiału i postanowiła zrezygnować bo nie radziłam sobie kompletnie. A teraz mam problem. Nie wiem na jakie studia iść w przyszłym roku, żeby ta sytuacja się nie powtórzyła. Rozważam pójście do policealnego studium farmaceutycznego w lutym i potem ewentualnie od października na studia farmaceutyczne ale nie mam do tego 100% przekonania. Myślałam też o chemii, może o psychologii albo filologii angielskiej (musiałabym tylko zdać angielski rozszerzony co nie jest dla mnie problemem) tylko boje się że po takich studiach nie znajdę nigdzie pracy, a farmacja się rozwija i nie miałabym raczej kłopotu z zatrudnieniem. Poradźcie, co mam zrobić.

I marzenia diabli wzięli.

#33 2010-12-09 12:48:17

Prosta
Dobry Duszek Forum

Jak dla mnie farmacja byłaby dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Nie wydaje mi się, abyś miała mieć z tym problem. Byłas na medycynie, gdzie w ogóle bardzo trudno się dostać. A że kierunki są pokrewne, to chyba jeszcze bardziej powinno Cie przekonać smile Ale najlepiej, jeżeli sama sobie odpowiesz na to pytanie smile

#34 2011-01-25 12:58:45

kkkarolina
Zbanowany

reflection napisał:

W tym roku przystępuje do matury. Mam zamiar zdawać rozszerzony język polski, podstawową matematykę, podstawowy język angielski i rozszerzenie z WOSu.
Matura maturą, prezentacje prezentacjami, ale co dalej? Jestem pewna jedynie tego, że chcę studiować w Łodzi. Myślałam o dziennikarstwie, ale bardzo dużo osób odradza mi ten kierunek mówiąc, że niczego nie będę po tym miała lub, że jest to stosunkowo nowy profil i nie wiadomo jak działa, że na UŁ podobno jest on słaby. Drugim kierunkiem, o którym myślałam jest psychologia (tu też słyszałam różne opinie: trudno się dostać/nie można po zrobieniu licencjatu zmienić kierunku, trzeba utrzymac sie na psychologii całe 5lat).
Wiem, że chciałabym mieć w przyszłości do czynienia z ludźmi, jestem osobą otwartą, optymistyczną, uśmiechniętą i lubiącą współpracować.
Proszę o podsunięcie jakichś pomysłów i pomocy wink

Nie chce sugerowac ci co mogłabys robić przez najbliższe kilka lat bo to musi byc wyłącznie Twoja decyzja, ale może spróbuj zrobić sobie kilka testów, takich jak ten spam i może to Ci pomoże rozwiac choć część watpliwości. Kosztuje to parę złotych, ale może warto smile
Powodzenia

Ostatnio edytowany przez Fumiko (2011-05-23 14:13:26)

#35 2011-01-25 23:11:32

me&u
Do zakochania jeden krok

Laola
a moze jakis inny kierunek medyczny?
wiem,ze na lekarskim jest sieka,ale jakis pokrewny?
pielegniarstwo,analityka,fizjoterapia?
Ja juz mam zawod,medyczny,ale zawsze mazylo mi sie ratownictwo medyczne,teraz to juz troche za stara jestem zeby na nowo zaczac studia.

#36 2011-04-05 11:40:36

kkkarolina
Zbanowany

Nie chce sugerowac ci co mogłabys robić przez najbliższe kilka lat bo to musi byc wyłącznie Twoja decyzja, ale może spróbuj zrobić sobie kilka testów, takich jak ten spam i może to Ci pomoże rozwiac choć część watpliwości. Kosztuje to parę złotych, ale może warto smile
Powodzenia

Teraz mozna wypełnic tam taki test i dostac za darmo wyniki, bo mają jakąś promocje na razie, spam to korzystajmy póki mozna. Na końcu zamiast wysylac sms wystarczy wpisac 'kluczdokariery' i bedzie wynik.

Ostatnio edytowany przez Fumiko (2011-05-23 14:14:56)

#37 2011-04-13 17:01:35

Pawcio28
Niewinne początki

Na wschodzie Polski leży mala miejscowosc studencka Biala Podlaska. Jest tam kilka uczelni wyzszych. Miasto jest sympatyczne jest pelno pizzerii. Miesci sie
tam PSW ( byla Panstwowa Wyzsza Szkola Zawodowa na ul, Sidorskiej). Konczylem tam na ulicy Sidoskiej germanistyke. Super germanistyka - dzieki przyjaznej i madrej kadrze
osiagnalem wysoki poziom jezykowy - Oberstufe i zdalem w Test Daf z wynikami 4,4,5,5. Do studiowanania zacheca piekny kampus. Nawet jesli nie jestescie po maturze zabardzo zaawanwsowani jezykowo -
to dzieki wspanilej kadrze uczelnianej osogniecie po studiach poziom Obestufe. Ja sam przenioslem sie na germanistyke z Warszawy do Bialej Podlaskiej i bardzo milo i fajnie mi sie tam studiowalo. Kadra jest bardzo pozytywnie nastawiona do studiujacych.
Polecam wszystkim germanistyke w Bialej Podlaskiej, miescowosci polozonej na linii kolejowej Warszawa- Terespol.

Pawel

#38 2011-05-10 23:58:56

maxxxi

a nie mysleliscie o wsb? wyższa szkoła bankowa ma obecnie fajna akcje promocyjną, dostałam ulotke i można zgarnąc darmowe stypendium w konkursie STUDIA MARZEN, brzmi ciekawie ale wiecej chyba trzeba ogarnac u nich na stronce smile

Stopka forum