Orchidea --jak pielęgnować - Netkobiety.pl

Witaj na Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone przez kobiety dla aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Porozmawiasz na takie tematy jak : miłość, związki, psychologia, edukacja, finanse, religia, zdrowie i uroda...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

#1 2008-05-28 00:22:28

Marianna42
Na razie czysta sympatia

Orchidea --jak pielęgnować

Wiecie, na Dzień Matki dostałam od dziecka orchideę w doniczce, ale boję się że szybko zginie jak nie będę jej właściwie pielęgnować. Czy któraś z Was miała do czynienia z tym piękny kwiatem? Jak właściwie powinam ją pielęgnować?Proszę poradźcie!

#2 2008-05-28 10:12:22

Anika
Wkręcam się coraz bardziej

Re: Orchidea --jak pielęgnować

Witaj Marianna, z przyjemnością napiszę o orchideach, tym bardziej, że sama jestem ich wielbicielką i mam udane okazy storczyków, kwitnące pięknie i nieprzerwanie od zeszłego roku!!
Tylko mam prośbę, czy możesz podać nazwę swojego? Na pewno ma dołączoną "metkę", sprawdź tam. Być może jest to polularny bardzo Phalaenopsis, ale może jednak inna odmiana...
Storczyki mają specyficzne wymagania, ale przy ich uzwględnieniu naprawdę nie powinny sprawiać problemów. W skrócie: nie stawiamy ich na mocnym słońcu (najlepiej na okna wschodnie lub zachodnie) i nie przelewamy!! Więcej w następnym poście...CDN...smile

#3 2008-05-30 21:29:51

Anika
Wkręcam się coraz bardziej

Kupując storczyki wybierajcie okazy ze zdrowymi liśćmi i ładnymi kwiatami a także pączkami, które nie są zaschnięte lub zwiędnięte. Nie ma potrzeby przesadzania orchidei z przezroczystej doniczki, w której są sprzedawane.
Po przyniesieniu do domu musimy stopniowo zaaklimatyzować storczyka do nowych warunków, w szczególności nie wystawiamy go od razu na parapet na bezpośrednie działanie słońca, gdyż w okresie wiosna-lato skończy się to poparzeniem rośliny.
Okna najlepiej wschodnie lub zachodnie, choć niektóre gatunki np dendrobium, vanda, cattleya mogą też stać przy oknie południowym. Okno północne daje zdecydowanie za mało światła, więc storczyk może tam sobie egzystować, ale kwitnąć niekoniecznie.
Storczyki źle znoszą przestawiania, mogą zareagować negatywnie na zmianę swojego stałego miejsca, podobnie zresztą jak na przeciągi...
Storczyki nie lubią nadmiaru wody i na przelanie reagują gniciem korzeni. Ważne jest całkowite przesuszenie podłoża zanim podlejemy roślinę ponownie. Także obowiązkowo sprawdzamy stan podłoża, np drewnianym patyczkiem. Podlewamy miękką wodą, przefiltrowaną lub przegotowaną, o temperaturze pokojowej, unikamy za zimnej.
Mile widziane jest wilgotne powietrze, jakieś naczynko z wodą postawione obok pomoże. Można zraszać liście, tylko ostożnie, bez zalania ich.
Do nawożenia storczyków są przeznaczone specjalne nawozy, dobrze jest nawozić je częściej, ale mniejszymi dawkami (od tych zalecanych przez producenta).
Za te wszystkie starania i troski (a naprawdę nie są one zbyt wielkie:) storczyki odpłacą nam się przepięknymi kwiatami na dłuugie miesiące... Po przekwitnieniu storczyk musi sobie odpocząć, ścinamy więc ten pęd, który wykwitł i spokojnie czekamy na następne...a może to potrwać kilka miesięcy, a nawet rok.
A, no i jeszcze uwaga techniczna:), nie polecam stawiania storczyków w zasięgu rączek małych dzieci a także zwierzaków...Niestety orchidee mają dość kruche pędy kwiatowe, łatwo je ułamać...a szkoda takich piękności!
Pozdrawiam!smile

#4 2009-02-23 20:12:30

Jezabela
Na razie czysta sympatia

Oto podstawowe wymagania tych pięknych roślin:
światło musi być rozproszone, podlewa się orchidee po całkowitym wyschnięciu podłoża, najczęściej co 1-2 tyg , orchidee wymagają stałej temperatury. Optimum dla tego gatunku jest temperatura w dzień 20-25 st. i w nocy 16-18 stopni C.

#5 2009-09-03 22:09:55

bartus06
Niewinne początki

Witam:) Mam pytanko, moja orchidea  zaczęła wypuszczać na łodydze i co się okazało wypuściła nie kwiaty a liście . Nie mam pojęcia co teraz z tymi liściami zrobić ?? Bardzo prosze o podpowiedź smile

#6 2014-09-15 20:24:23

Summerka
Redaktor Działu Domowe Ognisko

Nie wiem, ale ja  to obcięłabym tę  łodygę z liściem i gdzieś przesadziła

Letni czas  bywa w nas

Stopka forum