Nawilżacz powietrza i nawilżanie powietrza w mieszkaniu - Netkobiety.pl

Witaj na Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone przez kobiety dla aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Porozmawiasz na takie tematy jak : miłość, związki, psychologia, edukacja, finanse, religia, zdrowie i uroda...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

#1 2008-05-19 23:47:01

bysia
Gość Netkobiet

Nawilżacz powietrza i nawilżanie powietrza w mieszkaniu

Witam. Moim problemem jest bardzo suche powietrze w mieszkaniu. Wietrzymy, kładziemy różne dzbanuszki z wodą na gzrejnikach zimą ale i tak jest suche jak nie wiem. Najgosze ze to nie jest zdrowe, wysusza też bardzo skórę itd. Co robić ,zeby powietrze  było bardziej wilgotne ? Jakieś kwiatki , albo jakieś nawilżacze stosowac ? Poproszę o rady.

#2 2008-05-21 21:18:16

Anika
Wkręcam się coraz bardziej

Re: Nawilżacz powietrza i nawilżanie powietrza w mieszkaniu

Suche powietrze w mieszkaniu to problem zwłaszcza sezonu jesienno-zimowego, czyli grzewczego. Paradoksalnie pogorszyć sprawę może nadmierne wietrzenie, ponieważ zimne zewnętrzne powietrze wlatując do ciepłego w mieszkaniu ulega ogrzaniu a także osuszeniu. Nawiewniki, jesli ktoś je ma w oknach, są o wiele korzystniejsze niż rozszczelnianie okien.
Optymalny poziom nawilżenia to ok 40-55%. Możemy poprawić sytuację, stosując nawilżacz elektryczny (kwiatki czy wszelkie zawieszki na kaloryfery na niewiele się zdadzą). Ale też bez przesady, żeby nie doprowadzić do nadmiernego zawilgocenia, co sprzyja  rozwojowi pleśni i grzybów i jest szczególnie niekorzystne dla alergików.

Kupując nawilżacz uwzględniamy:
- kubaturę mieszkania (czyli metraż x wysokość)
- funkcje - np oczyszczanie powietrza, samowyłączanie itp.
- częstotliwość czyszczenia lub wymiany filtrów
- łatwość obsługi
- poziom zużycia energii

Rodzaje nawilżaczy:
- parujące (czyli ewaporacyjne) - wykorzystują prostą zasadę parowania, oczyszczają powietrze, są dość energoooszczędne, nie nawilżają nadmiernie, ale nie są zbyt wydajne i mogą pracować dość głośno, chyba że są wyposażone w tzw tryb nocny, cichszy
- termiczne - para powstaje wskutek wytwarzania ultradźwięków, które oddziałują na wodę, a mgiełka która powstaje jest chłodna; są to urządzenia wydajne i ciche, trzeba tylko pamiętać o ich częstym czyszczeniu
- parowe (czyli grzewcze lub termiczne)- wyposażone w grzałkę, gotują wodę, a więc trzeba uważać, bo taka para może nieźle poparzyć, wymagają częstego czyszczenia, zużywają sporo energii

Także zastanów się nad kupnem takiego stwora;), moi znajomi, używający nawilżacza od dwóch lat, bardzo go sobie chwalą, cytując "niebo a ziemia".... Pozdrawiam!smile

.

#3 2008-05-22 23:08:36

Anika

OCZYWIŚCIE, pomyliłam się, drugi rodzaj nawilżaczy to ULTRADŹWIĘKOWE, nie termiczne.
Mam problem techniczny z edycją tego poprzedniego posta, stąd ten dopisek....

#4 2008-05-22 23:23:37

bysia
Gość Netkobiet

To już wiem dlaczego 3 paprotki  w pokoju nie dawały rady smile Bardzo Ci dziękuję ANIKO za poradę smile Muszę się zatem rozejrzeć za jakimś dobrym nawilżaczem. A jakie firmy możesz polecić ? Z jakiej firmy mają nawilżacz Twoi znajomi ? No i najważniejsze, czy orientujesz się ile takie cudo kosztuje ?

#5 2008-05-23 09:52:59

Anika

Nawilżacz kupisz już w cenie ok. 150-200 zł, są także droższe i sporo droższe - to zależy ile chcesz przeznaczyć na ten zakup. Jest sporo firm np. DeLonghi, Boneco, Honeywell, Venta, HB....moi znajomi mają Bionair.
W dobrym sklepie, z kompetentną obsługą na pewno zaprezentują Ci wszystkie godne polecenia modele pod kątem Twoich potrzeb. Zapytaj o dobrą dostępność serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego.
Zapytaj też o wielkość kropelek generowanych przez urządzenie, im mniejsza mgiełka tym lepiej, nie będzie osiadać na meblach i ścianach w postaci rosy. Takiej informacji też powinni Ci udzielić w sensownym sklepie.
I jeszcze jedno, nawilżacz należy ustawić możliwie jak najdalej od  mebli, a także książek, ścian z tapetą, boazerią itp, a także z dala od kaloryferów!!

Paprotki są bardzo zdrowe w mieszkaniu, ale wpływają raczej na dobrą jonizacją powietrza niż na jego nawilżenie. A propos, są również nawilżacze z funkcją jonizacji...

Pozdrawiam i daj znać jak już dokonasz zakupu;)

#6 2009-12-14 22:55:39

Emilia
100% Netkobieta

Odświeżam wątek smile

Mam potwornie sucho w mieszkaniu, okna są bardzo szczelne, do tego sezon grzewczy w pełni a ja siedzę i dosłownie czuję, jak mi wysycha skóra, gardło... Mokre ręczniki na kaloryferach nie pomagają, może w sypialni tak, bo jest mała, ale pokój jest dość duży.

Zastanawiam się nad kupnem nawilżacza, takiego na 30 m2 powierzchni, najlepiej z jonizacją. W sklepach jest ich mnóstwo i naprawdę nie wiem, na jaki się zdecydować:(.
Jeśli któraś z was ma nawilżacz to bardzo proszę o jakąś propozycję smile

"Kiedy życie domaga się od ciebie zmiany, zastanów się co dokładnie należy zrobić, i bez najmniejszej wątpliwości i bez żadnego oporu odważ się na nią, wiedząc, że każda zmiana zakłada rozwój". Eileen Caddy

#7 2009-12-16 16:22:21

Mudiwa
Mój jest ten kawałek podłogi

ja ostatnio zakupiłam nawilżacz do mieszkania bo niestety znajduje sie ono nad węzłem ciepłowniczym i jest wprost tragicznie z oddychaniem w tak suchym i ciepłym miejscu....Nawilżacz sprawdza się świetni:) ma jonizację i oczywiście regulacje pary wodnej. zapłaciliśmy za niego 100zł w leroy merlin, ale nie pamiętam teraz jaka to firma ale sprawdzę:) Trzeba uważać jednak z nawilżaniem żeby nie wdała się wilgoć, także rozsądnie włączać no tylko wieczorem przed spaniem, albo na godzinę i wyłączać na jakiś czas:)

#8 2010-11-13 16:11:42

Cytrynowa_ja
Zbanowany

bysia napisał:

Witam. Moim problemem jest bardzo suche powietrze w mieszkaniu. Wietrzymy, kładziemy różne dzbanuszki z wodą na gzrejnikach zimą ale i tak jest suche jak nie wiem. Najgosze ze to nie jest zdrowe, wysusza też bardzo skórę itd. Co robić ,zeby powietrze  było bardziej wilgotne ? Jakieś kwiatki , albo jakieś nawilżacze stosowac ? Poproszę o rady.

Można stosować specjalne urządzenia do nawilżania powietrza, ale można też robić to poprzez umieszczenie tradycyjnych nawilżaczy na kaloryferach. Warto też zamiast zwykłej wody z kranu używać wód bogatych w makro- i mikroelementy np.: Zabłockiej mgiełki solankowej. Tworzy w domu podobny do morskiego klimat. Ja w domu czasami również wlewam ją do pojemnika po płynie do okien i kilka razy dziennie spryskuje powietrze.

#9 2010-12-09 22:02:06

Suri
Dobry Duszek Forum

Nawilżacz powietrza - no właśnie temat znów powraca w sezonie grzewczym. Ja także zastanawiam się obecnie nad tym zakupem i kurcze nie mam pojęcia co działa, a co nie działa i jaki zakupić. Będę wdzięczna za porady !!!

Ostatnio mam na moim grzejniku wodę w kubeczku jako nawilzacz powietrza, ale nawilża powietrze słabo sad
Teraz też widziałam w sklepie takie małe fontanny . No one ładnie wyglądają i ta woda tak sobie cicho szemrze - pani ze sklepu mi to bardzo zachwalała. Podobno to taki naturalny nawilżacz powietrza właśnie. Ale ja wiem ? A czy to nie jest tak ,że jakiś grzyb mi się zrobi od tego w mieszkaniu ? Tylko jeśli nie to, to jaka alternatywa ? Doradźcie coś proszę ... bo powietrze mam suche w domu na wiór sad

#10 2010-12-10 08:40:58

milka99
Słodka Czarodziejka

jestem nieszczęśliwym posiadaczem nawilżacza powietrza. Miałam taki sam problem - suche powietrze. Kupiłam - włączyłam. Po paru dniach pojawił się problem, a mianowicie parket zaczął odrywać się od podłogi... Nawilżył aż za bardzo smile teraz mam panele i boje się go włączyć, bo nie chce co miesiąc podłogi zmieniać.

Obojętność jest jak mróz polarny - zabija wszystko...

#11 2013-10-28 16:45:58

Rant
Niewinne początki

Witajcie, my po miesiącu zasięgania opinii (były i za i przeciw nawilżaczom ) zdecydowaliśmy się na Beurera, za jakiś czas dam znać jak nam się życie poprawiło. Wybieraliśmy tutaj: spam

Ostatnio edytowany przez Wielokropek (2013-10-28 17:00:49)

#12 2013-11-08 10:25:11

FaMa
O krok od uzależnienia

Suche powietrze to zmora w niektórych mieszkaniach, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Nie da się normalnie funkcjonować w takich pomieszczeniach, zresztą Ci co tak mają doskonale mnie rozumieją. W tym wypadku nie pozostaje nic innego, jak nabyć jakiś porządny nawilżacz powietrza, np. Boneco. Szkoda się męczyć.smile

"Kiedy zastanawiamy się nad swoim życiem, to właściwie sam fakt, że żyjemy, powinien nas najbardziej zadziwić."
Reinhold Schneider

Ostatnie tematy :

Stopka forum