plagiat a praca licencjacka - Netkobiety.pl

Witaj na Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone przez kobiety dla aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Porozmawiasz na takie tematy jak : miłość, związki, psychologia, edukacja, finanse, religia, zdrowie i uroda...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

#1 2010-06-06 14:38:15

Monikag2006
Zaglądam tu coraz częściej

plagiat a praca licencjacka

Witajcie,
mam pytanie odnośnie plagiatu w pracy dyplomowej, piszę właśnie pracę licencjacką i tak się zastanawiam czy przepisanie zdania z książki zmienionego tylko np. dwoma wyrazami w przepisanym zdaniu i opisane jako przypis czy to jest traktowane jako napisane własnymi słowami czy też to już plagiat? Przepisuję zdanie z książki zmieniając np. tylko jeden, dwa wyrazy piszę to pod przypisem i nie wiem czy tak może być??? Czy to jak piszę można uznać za pisanie własnymi słowami pod przypisem, czy jakoś inaczej powinnam to opisywać?
Dziękuję za odpowiedzi
pozdrawiam

#2 2010-06-06 15:03:45

Agatka
100% Netkobieta

Re: plagiat a praca licencjacka

Najlepiej będzie, jak tę sprawę skonsultujesz ze swoim promotorem. On będzie sprawdzał tę pracę i sam będzie oceniał też pod kątem plagiatu. Ale ja myślę, ze jeśli przepisujesz wszystko identycznie to musisz dać cudzysłów i to jest cytat. Oczywiście, żeby cytat nie był na pół strony. A jeśli coś zmieniasz to tylko piszesz z jakiego źródła to było. Jak ja pisałam pracę licencjacką apotem magisterską to robiłam czasem tak, że np. jakieś definicje robiłam w formie tabelek czy wykresów i już to było ciekawsze i było tutaj trochę mojej inwencji twórczej. I starałam się zmieniać troszkę szyk zdania, ale zeby sens był ten sam. Troszkę trzeba się z tym napracować, ale warto.

#3 2010-06-07 11:51:37

pennylane
100% Netkobieta

Jeżeli parafrazujesz (zmiana kilku słów to już nie dokładny cytat a więc parafrazowanie) to całe zdanie powinno być opatrzone przypisem. Jeżeli zaś przepisujesz co do słowa - to w cytacie i również z przypisem oczywiście.

Btw. nie wiem czy zdajecie sobie z tego sprawę ale plagiatowanie w pracy licencjackiej może mieć baaardzo nieprzyjemne konsekwencje. W mojej grupie dyplomowej znalazło się paru spryciarzy - i wielkiego farta mają, że nasz promotor jest kumatym facetem i nas całkiem lubi - bo czytając ich prace zorientował się, że są splagiatowane. Kazał im oczywiście to zmienić BO - każdy student składa do swojego sekretariatu (niezależnie od uczelni) pracę dyplomową (i licencjat i magistrat) na dysku CD. Stamtąd prace (nie wszędzie wszystkie - czasem tylko losowo kilka) przepuszczane są przez program sprawdzający czy nie ma plagiatu.
Jeżeli okaże się, że jest... to nie zostajesz dopuszczony do obrony, musisz natychmiast opuścić uczelnię i nie masz prawa otrzymać tytułu licencjata lub M.A. (nie jestem pewna, czy z kropkami się pisze czy bez) na żadnej innej uczelni w Polsce ani w Unii Europejskiej!!!
Tak więc naprawdę, lepiej przysiąść i napisać te 20 czy 30 stron samemu...

Are you an idiot? No, sir, I'm a dreamer

#4 2010-06-12 01:02:42

naami
Netbabeczka

Jeśli o czymś tylko wspominasz, dajesz w przypisie "Zob." czyli "Zobacz" i tytuł książki.

Jeśli o czymś piszesz, ale nie cytujesz, dajesz w przypisie "Por." czyli "Porównaj" i tytuł książki. Jeśli promotor jest kumaty, to czytając jakiś fragment zorientuje się, że nie jest on napisany przez Ciebie.

Jeśli cytujesz słowo w słowo, dajesz zwykły przypis na dole.

Zmienianie słowa czy dwóch w cytacie to ni-pies ni-wydra. Albo parafrazujesz całość/większość słów i udajesz, że to Twoje smile, albo cytujesz dosłownie i wtedy dajesz przypis.

Kto marzy o doskonałości, zazwyczaj poucza, poprawia, daje lekcje innym i wszyscy od niego uciekają.
L. Kołakowski

#5 2014-04-25 22:17:42

AnnaB
Zbanowany

Przytoczę może:

Wikipedia napisał:

Plagiat zawsze stanowi naruszenie autorskich praw osobistych (prawo do ujawnienia autorstwa), nie zawsze musi wiązać się z naruszeniem autorskich praw majątkowych (prawo do wynagrodzenia).
Trudność w definiowaniu plagiatu wynika m.in. z tego, że cały dorobek intelektualny i artystyczny ludzkości powstaje w wyniku przetwarzania i rozwijania dorobku poprzedników, zatem informowanie o każdym, nawet najmniejszym zapożyczeniu prowadziłoby do absurdu[3]. Na dodatek z wielu zapożyczeń nie zdajemy sobie sprawy, a plagiat jest zamierzeniem celowym. Trudno więc mówić o plagiacie niezamierzonym. Plagiatem będzie jedynie nieinformowanie o istotnych zapożyczeniach. Nie rozwiązuje to trudności, jedynie pozwala ją wskazać, bowiem kłopotliwe i nieostre może być konsekwentne rozróżnianie zapożyczeń istotnych i nieistotnych.

Dlatego właśnie w pracach używamy odnosników, jezeli cos przytaczamy.... o czym nalezy informowac w kazdej pracy.
Jezeli wiekszosc pracy składamy sami- nie ma obaw- każdy ma swoj indywidualny styl:)
Praca magisterska z przypisami jest przeciez czyms normalnym:)

#6 2014-06-20 23:17:57

AnnaB
Zbanowany

Warto pamiętać, że przy pisaniu pracy dyplomowej bardzo ważne jest, aby ta praca była wolna od plagiatu. Od tego wiele zależy- cały okres naszych studiów i trud w to włożony może iść na marne.
Musimy sami dopilnować, aby nasza praca była wolna od plagiatu i najpierw troszkę poczytać co zrobić, aby nasza praca dyplomowa była oryginalna i 100% autorska.
Myślę, że jesli unikamy pisania metodą kopiuj/ wklej- już będzie dobrze:)

Post edytowany ze względu na naruszenie regulaminu forum.

Ostatnio edytowany przez Wielokropek (2014-06-20 23:26:18)

Stopka forum