jak nauczyć dziecko mówić - Netkobiety.pl

Witaj na Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone przez kobiety dla aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Porozmawiasz na takie tematy jak : miłość, związki, psychologia, edukacja, finanse, religia, zdrowie i uroda...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

#1 2010-05-09 18:01:38

OoonaaA
Słodka Czarodziejka

jak nauczyć dziecko mówić

Witam. Mój synek ma 1,5 oku, jak miał 9- 11 miesięcy mówił więcej niż teraz, mówił mama tata i takie tam, a teraz tylko tata i cały czas stęka, krzyczy i płacze.
Jak miałyście takie problemy to napiszcie jak sobie z tym radzilyście,

pozdrawiam

#2 2010-05-10 08:39:27

bianka25
Przyjaciółka Forum

Re: jak nauczyć dziecko mówić

Jeśli niepokoi Cie mowa Twojego dziecka, radzę byś poszła z nim do logopedy smile

Dobrze jest jak jak dziecko potrafi samo jeść (grysc), pić ze szklanki, przez rureczkę.

Możesz prze zabawie, mówic do dziecka samogłoski, np. aaaa, oooo, iiiii, itp, by dziecko zaczęło je za Toba powtarzać smile
Mozesz także mu pomóc w w ćwiczeniu języka przy zabawie:
*kurka zbiera ziarenka (wysypać na talerzyk prażony ryż, by dziecko językiem je zbierało)
*zlizywanie z talerza np. miodu
*oblizywanie ust ( pomsmarowac dziecku usta czymś słodkim)

Sa też dzieci które zaczynają później mówić smile

Ostatnio edytowany przez bianka25 (2010-05-10 08:46:15)

#3 2010-05-12 14:54:00

Nostra
Powoli się zadomawiam

Mam podobny problem z moim Synkiem (ma 20-ścia miesiecy). Pokazuje mu duzo ksiazeczek z obrazkami i nazywam poszczegolne np. zwierzatka. Wymawiam te wyrazy bardzo powoli i wyrażnie. Tobiaszek bardzo lubi przygladac sie wtedy ruchowi ust. Mysle jednak, ze nie ma co sie martwic, pod warunkime, ze dziecko dobrze slyszy, aby zaczac ladnie mowic ma czas do 3-go roku zycia. Przynajmniej tak twierdzi nasz peditra.

#4 2010-05-12 18:19:11

P&P
100% Netkobieta

Nie jestem doświadczona w tym temacie, ale kiedyś ktoś powiedział, że jeśli chcesz nauczyć dziecko mówić, to sama musisz to robić, opowiadając pełnymi zdaniami, nie tylko na zasadzie: "To jest kotek, a to kurka", tylko "To jest kotek. Kotek lubi pić mleczko i dużo biegać". Należy komentować wszystko, czego dziecko jest świadkiem. Takie niewinne rozmówki działają smile

Umieć żyć to najrzadziej spotykana umiejętność na świecie.

Oscar Wilde

#5 2010-05-12 18:23:51

Ansja
100% Netkobieta

Witajcie smile
OoonaaA - Twoje dziecko znajduje się teraz w fazie, kiedy powinien zacząć powtarzać zasłyszane wyrazy. Dlatego ważne są rozmowy z dzieckiem, czytanie książeczek, śpiewanie i tłumaczenie jak np. dany przedmiot się nazywa, jakie ma cechy, kolory itp. Rodzice często popełniają błąd, kiedy zwracają się do swoich dzieci używając zdrobnień i nieprawidłowego języka typu "Idziemy ajta" (idziemy na spacer), "Teraz mama da ci papu" itp, co w konsekwencji nie sprzyja nauce budowania wyrazów, zdań i rozwoju mowy.
Ważnych jest także wiele innych kwestii, takich jak dawanie dziecku poczucia iż jest słuchane, że się nim interesujesz.
Inna sprawa, kiedy dziecko może mieć słaby słuch. Wtedy nie potrafi powtarzać i uczyć się za starszymi osobami, które je otaczają. Nie chcę siać niepewności, ale może warto zbadać słuch malucha, skoro już teraz masz podejrzenia, że coś złego się dzieje.

Jeśli chcesz pomóc dziecku w nauce mowy, połóż nacisk na ćwiczenia szczęki i języka. Przede wszystkim stopniowo ograniczaj smoczek i powoli wprowadzaj twarde jedzenie, np. marchewkę czy skórkę od chlebka.
Sposoby zaproponowane przez biankę są także bardzo pomocne, dlatego może warto z nich skorzystać.

Ostatnio edytowany przez Ansja (2010-05-12 18:24:38)

"...a także ludzie pomniejsi, pasikoniki i ważki.. Lampy, puste ramy i grzechotki mają swoją wieczność.. I są raz na zawsze..."

#6 2011-03-10 10:18:23

OoonaaA
Słodka Czarodziejka

Witajccie Kobitki ponownie, chciałabym sie zapytać ile wasze dzieci mówiły w wieku 2lat. Moj syn ma 2lata i 5 miesiecy, ale nadal mało mówi (baba,mama,tata,mami,da,pic,am,sisi,sika,dzidzi, koko,koło,kacka, pes,nasladuje konia,psa, kota,indyka, papa,baj,ceść,baj,bajka,zgaś, si, itp ale po tzw chińsku, chciałabym wiedziec czy to normalne ze tylko tyle mowi, rozumie wszystko co mówimy do niego, jak mu czytamy to czasem slucha a czasem skaka i nie zwraca uwagi, i jak nie radzi sobie z czymś to po prostu zaczyna stękać, żebym mu pomogła nawet w błahych dla niego sprawach, i strasznie wrażliwy się zrobił uderzy się lekko i leci do mnie z pierogami na twarzy żebym przytuliła.
Napiszcie jak wasze dzieci mówiły w tym wieku.
dziękuje za odpowiedzi pozdrawiam.

#7 2011-03-10 14:41:20

Kasia-Domańska
Dobry Duszek Forum

Moj syn w maju konczy 4 lata.
też ma problemy z mową..  Mowi bardzo dużo ale nie poprawnie..  Zapomina liter bądz je przekręca..
Chodze znim do logopedy.. stwierdził że wszystko jest znim w pożądku..  tylko że jest to spowodowane to natle psychologicznym

Niemartw że to mały nie mówi..  bardzo dużo  chłopców mało mówi.. sad

Serce ma swoje racje, których rozum nie zna - Blaise Pascal
gg. 37512243:)

#8 2011-03-10 14:47:45

orszulik
Przyjaciółka Forum

Tak jak pisały dziewczyny ważne jest nie utrwalanie zdrobnień dziecka tylko mobilizowanie całego otoczenia do poprawnej wymowy.
Często sami zachwycamy się słowami które dziecko wymyśla to nie posunie do przodu procesu mówienia.
Nazywając rzeczy prostymi słowami np zamiast samochód- mówimy auto stawarzamy możliwość szybszej nauki mowy.
Ważne jest też usprawnianie rączek co również wpływa na rozwój mowy.
Trudne wyrazy dziele swojej córce na sylaby i mówie wolniej.
Mowa to bardzo długi proces i 2,5 roku to dobry czas na skonsultowanie się z logopedą, który wskaże nad czym trzeba popracować.

,,Narzekałem, że nie mam butów,
dopóki nie zobaczyłem człowieka, który nie miał stóp."

,,Tylko dziecko potrafi wbić patyk w ziemię, nazwać go i pokochać.''

#9 2011-05-09 22:33:40

malutka 1989
Na razie czysta sympatia

Witam mam poltora roczna córeczke i tez mowi tylko baba tata lala... mama wogole nie chce mowic..sad nawet nie umie pokazac ze chce pic albo siusiu do nocniczka choc jak ja siadam to zrobi raz kiedys siusiu.. moja mama i inni powiedzieli ze do dziecka trzeba duuzo mowic i tlumaczyc... ja powtarzam corci tys razyna dzien slowo mama ale ona wtedy odpowiada tata:(.. umie jedynie pokazac gdzie ma nosek uszko oczko wloski:) bede z nia cwiczyc moze sie uda:) wam tez tak radze duuzo do dziecka mowic tlumaczyc:)

#10 2011-05-19 15:29:24

Kalusia
O krok od uzależnienia

Również słyszałam, że najlepiej dużo do dziecka mówić, opowiadać mu co się dzieje dookoła żeby poznawał świat i nowe słowa. Moja córcia ma dopiero 3 miesiące, ale już teraz opowiadam jej co się dzieje, co robię, że zmieniam jej pieluszkę bo się zsiusiała i trzeba założyć czystą, że teraz zabiorę ją do sklepu na spacerek, po drodze opowiadam jej co widzi że tam są drzewka i są zielone, tam leci ptaszek, a ona bardzo ładnie słucha i wtedy sama gaworzy do mnie w swoim języku smile Myśle że trzeba dziecku poświęcać dużo uwagi.

Stopka forum