Ciąża a brak ubezpieczenia zdrowotnego - Netkobiety.pl

Witaj na Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone przez kobiety dla aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Porozmawiasz na takie tematy jak : miłość, związki, psychologia, edukacja, finanse, religia, zdrowie i uroda...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

#1 2010-05-07 18:21:17

Zwyczajnie-Sylwia
Wróżka Bajuszka

Ciąża a brak ubezpieczenia zdrowotnego

Drogie Panie
Jestem w beznadziejnej sytuacji, przebywam obecnie za granicą a jestem w 8 tygodniu ciąży bez jakiegokolwiek ubezpieczenia zdrowotnego. Planuję wrócić na stałe do Polski pod koniec czerwca czyli będzie to 15-16 tydzień ciąży. Zastanawiam się czy w takiej sytuacji aby mieć zapewnioną bezpłatną opiekę lekarską i czekający mnie poród, to mogę zarejestrować się w PUP ?? Czy to raczej nie ma najmniejszego sensu,  15 tydzień ciąży to może być już brzuszek troszkę widoczny, więc czy mam prawo ubiegać się o ub..
Szukałam także oferty prywatnych towarzystw ubezpieczeniowych ale niestety przeszkodę robią, ponieważ wszędzie mają zazwyczaj 9-12 miesięczny okres karencji.. I jestem w kropce boję się, że zostanę bez ubezpieczenia.
Czy miała któraś z was podobną sytuację ??
Z góry dziękuje za wszelką poradę

#2 2010-05-07 18:24:45

a_normalna
Zbanowany

Re: Ciąża a brak ubezpieczenia zdrowotnego

Całkiem niedawno przeczytałam, że w Polsce kobieta ciężarna i osoby do 18 r.ż. mają całkowicie bezpłatną opiekę lekarską, bez względu na to czy są ubezpieczeni czy nie. Niestety nie mówią o tym głośno, bo wiadomo... jak tutaj wrócisz i w rejestracji nie będą chcieli Cię przyjąć, to MUSISZ im powiedzieć, że mają obowiązek zapewnić ci opiekę medyczną.

w Polsce obowiązuje USTAWA z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych) (Dz. U. z dnia 27 września 2004 r.)

Art.13.1. Ustawy mówi, iż Świadczeniobiorcy (Pacjenci) inni niż ubezpieczeni, którzy:
1.nie ukończyli 18. roku życia,
2.są w okresie ciąży, porodu i połogu
mają prawo do świadczeń opieki zdrowotnej na zasadach i w zakresie określonych dla ubezpieczonych, czyli pełnej bezpłatnej opieki zdrowotnej.

http://forum.we-dwoje.pl/topics19/opiek … t12316.htm

Ostatnio edytowany przez a_normalna (2010-05-07 18:26:23)

#3 2010-05-07 18:30:05

Zwyczajnie-Sylwia
Wróżka Bajuszka

witaj_normalna smile właśnie też dużą wątków na ten temat widziałam,ale zdania są podzielnę. Jest nawet ust. bodajże z 2004 roku, która informuję właśnie o tym co mówisz. Ale jak piszą forumowicze zdania na ten temat są podzielne, wiesz jak jest w naszej Polsce przeważnie na zwykłych ludzi narzucane są przeszkody. Dlatego tez bardzo często idąc na wizytę do państwowej przychodni rządają aby okazać książeczkę ubezpieczeniową. Także ja już sama nie wiem, czy spać spokojnie czy jednak nie będzie tak łatwo z brakiem tego ubezpieczenia

czyli myślisz że praktyce to naprawdę funkcjonuję i wcalę nie musze się martwić brakiem ubezpieczenia ??
A co z rejestracją w PUP myślisz, że udało by się tam ubezpieczyć wrazie gdyby dmuchać na zimne

#4 2010-05-07 18:34:39

a_normalna
Zbanowany

Jeżeli nie będą chcieli Cię przyjąć to musisz koniecznie powiedzieć im o tej ustawie (to śmieszne, ale nie wszyscy w recepcji o tym wiedzą) i jeżeli mimo wszystko nie będą chcieli Cię przyjąć, to masz całkowite prawo (a nawet powinnaś) złożyć skargę i ubiegać się tak długo aż Cię przyjmą, bo taki jest ich OBOWIĄZEK i Twoje prawo.

Czytałam w gazecie o tym artykuł i najpierw zdziwiło mnie, ze taka ustawa w ogóle jest, bo nigdy o niej nie słyszałam, a potem były opowieści kobiet, które walczyły o swoje i w końcu im się udało.

#5 2010-05-07 18:39:49

Zwyczajnie-Sylwia
Wróżka Bajuszka

No tak niedouczeni urzędnicy zdarzają się, ale to też paranoja żeby jeszcze w czasie ciąży walczyć o swoje i użerać się z tymi durnymi polskimi pracownikami

#6 2010-05-07 18:45:07

a_normalna
Zbanowany

Co zrobić, taki mamy szalony kraj.

#7 2010-05-07 19:09:17

Zwyczajnie-Sylwia
Wróżka Bajuszka

oby kurcze udało się i nie było żadnych problemów w czasie wizyt w szpitalu

#8 2010-05-08 17:25:14

lila09
Na razie czysta sympatia

Witam Cię;) Miałam taką samą sytuację jak Ty! i bylam w dosc poznej ciazy tzn ok 20tc załatwialam sobie ubezpieczenie ktorego wczesniej nie mialam, wiec brzuszek był widoczny. Zrobiłam to tak ze poszłam normalnie do urzedu pracy (w bydgoszczy) bo tam mieszkam, trzeba wziac tam ze soba nr NIP oraz swiadectwa ukonczenia szkol oraz wypełniony formularz. Była zima wiec brzuszek zasłoniłam płaszczem no i udało sie, zarejestrowali mnie jako bezrobotna i tak mialam ubez zdrowotne. Co miesiac podpisywalam wlasnie w urzedzie karte ubezpieczeniowa  (tzn chodzilam do podpisu) i jak poraz pierwszy szlam podpisac to zaniosłam ksiazeczke ciazy i zaswiadczenie od lekarza , i tak podpisywalam az do porodu , a teraz kiedy jestem po porodzie to przysługuje mi 20 tyg "maciezynskiego" ale be4zplatnego. Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez lila09 (2010-05-08 17:27:48)

#9 2010-05-08 18:34:35

Zwyczajnie-Sylwia
Wróżka Bajuszka

lila09- świetnie dokładnie mi to napisałaś, wyjaśnione mam dokładnie za co bardzo Ci dziękuje smile także zrobię dokładnie jak ty pójdę do UP ale nie będę się przyznawać, że jestem w ciąży. Powiedz mi lila czyli to, że ty chodziłaś co jakiś czas do podpisu to właśnie to jest tzw. podpisanie karty ubezpieczeniowej ?? Jak zaniosłaś im zaświadczenie od lekarza, że jesteś w ciąży to nie robili żadnego problemu, tzn.. nie chcieli cię czasem wyrejstrować ?? I jeszcze jedno mam pytanie skoro już jesteś ubezpieczona w UP to co jako dowód tego ubezpieczenia pokazujesz na wizytach u lekarza, jeżeli takowe pytanie pada proszę pokazać swoje ubezpieczenie. To z UP co jest tego dowodem ??
Pozdrawiam i dziękuje za poradę

#10 2010-05-08 18:39:27

Zwyczajnie-Sylwia
Wróżka Bajuszka

a_normalna też masz słuszną racje, faktycznie sporo tego w necie, że kobieta w ciąży bez ub. jest objęta specjalną opieką. Ale wolę jednak mieć to ub. jeżeli zachodzi taka możliwość, bo wiem że w naszym wspaniałym kraju natrafiłabym nieraz na słowa krytyki ze strony personelu szpitalnego, że gdzie 25 lat a brak ubezpieczenia...,

#11 2010-05-08 19:21:35

a_normalna
Zbanowany

Sylwia, oczywiście "przezorny zawsze ubezpieczony", więc na pewno nie zaszkodzi ci załatwić papierków smile

#12 2010-05-08 21:58:45

lila09
Na razie czysta sympatia

Ciesze sie ze moge Ci pomoc! Tak,to ze chodzilam do podpisu znaczy ze chodzilam  podp ksiazeczke ubezpieczeniowa. Poprostu jak poszlam po raz pierwszy ją podpisac to tam w urzedzie chcieli mi jako "bezrobotnej" zaproponowac pare ofert pracy i wtedy powiedzialam ze jestem w ciazy (zreszta sami widzieli) i kazali mi na nastepny podpis przyniesc ksiazeczke ciazy oraz jej 1 kopię (dla nich).  Nie robili zadnego problemu! A na dowod ubezpieczenia mam tą kartę ubezp wlasnie z pieczatkami z UP

#13 2010-05-10 18:00:43

Zwyczajnie-Sylwia
Wróżka Bajuszka

dziękuje kochana bardzo mi pomogłaś, czyli też tak zrobię za miesiąc akurat zarejesruję się jako bezrobotna i czuję, że kamień spadnie mi z serca. Pozdrawiam smile

#14 2010-05-12 14:41:08

Nostra
Powoli się zadomawiam

Witaj!
Ja również miałam identyczną sytuację. Do Polski zjechałam będąc w 4 miesiącu ciąży i również szukałam sposobu aby sie ubezpieczyć (chciałam również jako osoba prywatna w NFZ, ale zbyt dużo by mnie to kosztowało). Gdy byłam juz w 8-ym miesiącu ciąży dowiedziałam się, ze w urzędzie pracy nie mogą mi robić problemów podczas rejestracji tylko dlatego, że jestem w ciązy. Poszłam więc i sie zarejestrowalam. Po prorodzie, tak jak pisała moja poprzedniczka,przysługuje macieżyński, podczas ktorego nie musisz jezdzić sie podpisywać na karcie.

Pozdrawiam.

#15 2010-05-12 14:56:00

Zwyczajnie-Sylwia
Wróżka Bajuszka

Super dziewczyny, że mnie utwierdziłyście w tym fakcie naprawdę bardzo mi ulżyło czytając wasze wypowiedzi dzięki temu mogę być spokojna skoro jest tak możliwość.
Pozdrawiam smile

#16 2010-05-12 16:08:19

lila09
Na razie czysta sympatia

no ja równiez utwierdzam fakt ze nawet jesli w UP zobacza brzuszek to itak ubezpiecza;)

#17 2010-05-31 20:01:39

MagdaZ
100% Netkobieta

marcia18 napisał:

Witam. Czy wie ktoś może czy to prawda, że kobiety w ciąży, uczące się u lekarzy i w szpitalu okazują się kartą ciąży, a nie książeczką ubezpieczeniową, i że są pod ochroną i jeżeli nie posiadają ubezpieczenia to itak mają prawo do darmowych świadczeń lekarskich? Ja jestem w takiej sytuacji, że nie mam ubezpieczenia, jestem w ciąży, uczę się i niestety nikt nie może mnie ubezpieczyć ponieważ męża nie mam, mama wyjechała, ojca nie znam... Boję się że gdy coś będzie nie tak i trafię do szpitala to po prostu będę musiała za pobyt w szpitalu zapłacić.
Bardzo proszę o pomoc

"Szczęście jest jak motyl. Ścigaj je, a umknie ci. Usiądź spokojnie, a spłynie na twoje barki."
                                                                                                                     -Anthony de Mello

#18 2010-06-10 18:23:02

sisi99
Przyjaciółka Forum

Witam was dziewczynki,ja wlasnie wrocilam z Polski i bylam tam na 10dni,postanowilam zajsc do lekarza i co do ubezpieczenia ktorego nie mam w Polsce to bylo tak,Pani ktora mnie rejestrowała powiedziala ze ona wie o ustawie ministerstwa zdrowia i kobiety w ciazy nie musza miec ubezpieczenia,takie jest zarzadzenie,lekarz niby tez o tym wie i normalnie mnie przyjał ale co sie nagadał to jego!no masakra,darł sie po nas ze on ma gdzies takie zarzadzenie i kto niby za te wizyty ma zamiar płacic....tak mnie zraził do siebie ze juz wiecej do niego po powrocie nie pójde!takze jak ktos ma ubezpieczenie to super,a jak nie to nei musi miec....ale to jak lekarz zareaguje zalezy od charakteru...

Patryś ur.12.01.2011 3630kg,57cm godz.1.05                                                                                                                   
Natalia ur.22.08.2012 3390kg,55cm godz 2.10

#19 2010-06-10 18:43:31

Zwyczajnie-Sylwia
Wróżka Bajuszka

o kurcze to trafiłaś na okrutnego tyrana, ale przypuszczam, że w tej naszej biednej Polsce to każdy lekarz tak reaguje. Kobieta bez ubezpieczenia jest w ich oczach człowiekiem żerującym na kasie chorych.. Wcale ci się nie dziwie, że już się zraziłaś do niego kawał chama. Ja tylko się zastanawiam, czy jak jednego dnia ubezpieczę się na bezrobociu, to czy zaraz na następny dzień mogę od razu iść do lekarza państwowego!!!

#20 2011-05-04 11:07:45

ewa8238
Niewinne początki

Cześć . Mam wielki problem. Mam 18lat ale jeszcze sie ucze, zaszłam prawdopodobnie w ciaze. i chodzi mi o te ubezpieczenie....
Wiadomo że w szkole jestem ubezpieczona chyba w PZU. Tylko czy jako matka w ciązy bede temu ubezpieczeniu podlegać?
Ucze sie wiec nie moe zarejestrowac sie w Urzędzie.  Proszer o pomoc

#21 2011-07-28 17:32:37

olkass
Niewinne początki

hey.. ja nie mieszkam w bydgoszczy, ale studiuje tu dziennie i jestem w ciąży. Czy ktoś wie czy mogę chodzić do ginekologa na kasę chorych tutaj? Jestem ubezpieczona na uczelni, oraz mamy ubezpieczenie rodzinne - utrzymują mnie rodzice, ja nie pracuję bo się uczę.. Czy muszę być tu zameldowana? Czy wystarczy meldunek tymczasowy? I gdzie mam się zgłosić?

#22 2011-11-14 14:13:59

smyku
Niewinne początki

witam a co jak urodze będe miała opieke przez ille dni i czy dostane becikowe np

#23 2011-11-24 18:41:09

Maugosias
Tajemnicza Lady

olkass napisał:

hey.. ja nie mieszkam w bydgoszczy, ale studiuje tu dziennie i jestem w ciąży. Czy ktoś wie czy mogę chodzić do ginekologa na kasę chorych tutaj? Jestem ubezpieczona na uczelni, oraz mamy ubezpieczenie rodzinne - utrzymują mnie rodzice, ja nie pracuję bo się uczę.. Czy muszę być tu zameldowana? Czy wystarczy meldunek tymczasowy? I gdzie mam się zgłosić?

Zorientuj się (najlepiej na swojej uczelni) czy jest w Bydgoszczy jakaś konkretna przychodnia zdrowia dla studentów (studiowałam w Krakowie i tam przynajmniej tych 10 lat temu kierowano nas - studentów - do konkretnej placówki; to było wygodne szczególnie dla osób, które przyjechały na studia z drugiego końca Polski i bardzo rzadko bywały w mieście rodzinnym podczas roku akademickiego).

Ostatnio edytowany przez Maugosias (2011-11-24 18:43:41)

http://antologia-brama-bez-klucza.blogspot.com/

#24 2011-11-24 18:51:39

Maugosias
Tajemnicza Lady

ewa8238 napisał:

Cześć . Mam wielki problem. Mam 18lat ale jeszcze sie ucze, zaszłam prawdopodobnie w ciaze. i chodzi mi o te ubezpieczenie....
Wiadomo że w szkole jestem ubezpieczona chyba w PZU. Tylko czy jako matka w ciązy bede temu ubezpieczeniu podlegać?
Ucze sie wiec nie moe zarejestrowac sie w Urzędzie.  Proszer o pomoc

Widzę, że Twój post jest sprzed paru miesięcy, ale może to co napisze przyda się w jakiś sposób osobom w podobnej do Twojej sytuacji.

1. Jeśli uczysz się dziennie, jesteś ubezpieczona
2. PZU? A czy nie chodziło Ci o dodatkowe ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków? Kiedy studiowałam dziennie, płaciłam raz na rok taką extra składkę (niewielką) i kiedy uległam wypadkowi, dostałam odszkodowanie pieniężne, ale to co innego, niż ubezpieczenie zdrowotne
3. Jeśli studiujesz zaocznie, to musisz zapytać na uczelni czy jesteś z tej racji ubezpieczona pod względem zdrowotnym. Kiedy uczyłam się zaocznie, szkoła mnie nie ubezpieczała - to znaczy musiałabym extra za to płacić co miesiąc wraz z czesnym, a na to mnie nie było już stać, mimo, że różnica nie była jakaś ogromna. Ja zarejestrowałam się wtedy w Urzędzie Pracy jako osoba poszukująca pracy (bez statusu osoby bezrobotnej) - ale o to musiałabyś zapytać w odpowiednim Urz. Pracy.

http://antologia-brama-bez-klucza.blogspot.com/

Stopka forum