Niedoczynność tarczycy a ciągłe tycie. - Netkobiety.pl

Witaj na Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone przez kobiety dla aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Porozmawiasz na takie tematy jak : miłość, związki, psychologia, edukacja, finanse, religia, zdrowie i uroda...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

#1 2010-04-23 20:44:16

Elnett
Przyjaciółka Forum

Niedoczynność tarczycy a ciągłe tycie.

W listopadzie zeszłego roku badania TSH wykazały, że mam niedoczynność tarczycy. Lekarz zapisał mi Euthyrox, które będę musiała brać do końca życia. Obecnie dzienna dawka wynosi 50mg+połówka 25mg (12,5mg). Znalazłam się tutaj, bowiem chciałabym wiedzieć, czy któraś z Was również na to choruje, aby wymienić się spostrzeżeniami i doświadczeniami. A mianowicie mam w głowie pełen mętlik. Jestem zdania, że lekarz u którego byłam jest niekompetentny;( Zadając pytania, zbywał mnie półsłówkami. Niewiele dowiedziałam się na temat nedoczynności. Gdy zauważył, że zadaje sporo pytań, jako pacjent mam do tego prawo zresztą, to on wziął do ręki listę pacjentów, pomachał mi przed nosem i powiedział: Jeśli chce pani zdobyć wiedzę na temat tarczycy niech pani poczyta książki, jest mnóstwo publikacji,a jak na dzisiaj to nie mam zbytnio czasu, muszę przyjąć jeszcze 17 pacjentów! " -no i czy by was szlak nie trafił? Bo mnie tak...
Najbardziej niepokoi mnie to, że nie znam, a bynajmniej nie słyszałam o innych lekarzach leczących tego typ schorzenia, chociażby prowadzili gabinet prywatnie.
W pewnym stopniu dostosowałam się do rad tego lekarza i czytałam informacje na ten temat. A więc objawy takie jak: ospałość, tycie pomimo jedzenia tyle co zwykle, znużenie, brak chęci na robienie czegokolwiek, sucha skóra, ciągły chłód, a także problemy z koncentracją i nauką zauważyłam już dawniej również u siebie. Jedynie miałam wątpliwości co do twego tycia pomimo jedzenia niewielkich ilości.Lekarz powiedział, że schudnę... a wszędzie piszą właśnie o zwiększeniu masy ciała. Od grudnia przytyłam 2,5 kg jeszcze 1,5 m-ca temu ważyłam 58kg,  a dziś mam już 59kg (mam 156cm wzrostu). Kiedy dowiedziałam się o chorobie, zmieniłam nieco dietę, jem często, ale w małych ilościach, ograniczyłam wysokokaloryczne pokarmy. Wszystko robiłam z myślą, że schudnę. Z swoją wagą nie czuję się dobrze, czasami czuje się jak balon, który za chwilę może pęknąć ;( Zastanawia mnie czy to normalne?

Mam nadzieję, że znajdzie się ktoś, kto ma podobne dolegliwości, bądź wie coś na ten temat...
Jeśli więc chorujesz na niedoczynność tarczycy, to jakie leki przyjmujesz? Jak się po nich czujesz? Czy u Ciebie występują podobne objawy jak u mnie? Jak sobie z tym wszystkim radzisz?

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi smile

#2 2010-04-24 19:30:34

Joanna777
Niewinne początki

Re: Niedoczynność tarczycy a ciągłe tycie.

Witaj
Warto odwiedzić innego lekarza endokrynologa, ktory znajdzie dla Ciebie czas aby oprócz leków zaleci Tobie odpowiedni sposób odżywiania, jak jesteś z Warszawy lub okolic, polecę Tobie parę dobrych adresów. Warto zażywać spirulinę jest to wyciąg z alg, pomaga, dobra też jest Chronella. Warto przejść na odpowiednią dietę, zrezygnować z kawy, dużo białka - chude mięso, nabiał i warzywa. Ale kluczowa jest zmiana Twojego lekarza na bardziej empatycznego i mającego czas aby odpowiedzieć na Twoje pytania np co zrobić abyś nie przybierała na wadze. Polecam jeszcze medycynę chińska mi bardzo pomogła

www.pajacyk.pl

#3 2010-04-24 22:04:45

Elnett
Przyjaciółka Forum

Nie nie jestem z okolic Warszawy ;(
Bardziej okolice Kalisza.

#4 2010-04-24 23:18:32

gothka
100% Netkobieta

Ja choruje na niedoczynność tarczycy od dziecka, ale lecze się dopiero od października (miałam ogromna fobie jeśli chodzi o pobranie krwi...). Do leczenia zmusił mnie mój chłopak, który nie mógł patrzeć, jak rozwala się moje życie.

W ciągu kilku miesięcy pomiędzy zdaniem matury a rozpoczęciem studiów przytyłam ponad 20 kg. Doszłam do wagi 70 kg przy wzroście 152 cm. Wypadła mi połowa włosów. Na niczym nie mogłam się skupić, byłam ciągle senna i rozdrażniona. Płakałam bez powodu.

Kiedy w końcu zrobiłam badania wyniki okazały się fatalne. Obecnie codziennie rano przyjmuje lek Euthyrox 50 mg.

Czuje się o niebo lepiej. Nie jestem już ciągle zmęczona, włosy wracają do wcześniejszej kondycji.

A najważniejsze że schudłam 10 kg wink Ograniczyłam jedzenie, łykam Lineę i waga sama spada. To nieprawda, że przy niedoczynności nie można schudnąć. Jest trudniej ale to możliwe wink

Jeśli chodzi o kobiety, większość mężczyzn żałuje, że nie urodziło się kotami.

#5 2010-04-25 00:13:59

a_normalna
Zbanowany

Moja siostra ma niedoczynność, a jest chuda jak szkielet. Współlokatorka z którą mieszkam ma dokładnie tak samo. Czyli są wyjątki, bo powinny przecież tyć, a od zawsze były chude.

#6 2010-04-26 13:46:05

czarna w czerwone kropki
Cioteczka Dobra Rada

moja koleżanka ma lekką niedoczynność, trochę utyła, miała problemy z koncentracją, jakieś suche plamy na skórze zaczęły jej wyskakiwać. bierze euthyrox i wszystko wraca do normy.

biedronka morderca ]:-P

#7 2010-05-04 19:03:52

Elnett
Przyjaciółka Forum

;( U mnie jakoś do normy nie wraca ani sylwetka, ani skóra czy samopoczucie.

Ostatnio czytałam na jednym z forum, że przy niedoczynności tarczycy nie powinno sie przyjmować suplementów diety na odchudzanie, mogą bowiem zaszkodzić. Czy to prawda? jeśli tak to jaką dietę stosować aby schudnąć chociaż parę kilogramów.

Jeszcze jedno mnie trapi, jakie jest prawdopodobieństwo, że przy mojej chorobie będę miała problem z zajściem w ciążę?

Czy przyjmujac hormony tarczycy mogę jednocześnie stosować tabletki antykoncepcyjne? Czy one wpływają wzajemnie na siebie i obniżają skuteczność?

#8 2010-05-04 19:09:46

Martyna777
Przyjaciółka Forum

To jest tak, że różnie się tyje. Ja przytyłam 5kg a później schudłam 3, a później + 4kg i tak jest stale sad
Te wzrostu i spadki wagi są tragiczne ale nauczyłam się z tym żyć bo co mi pozostało. Lekarza czasem warto zmienić, ja chodziłam do jednej pani to przy każdej wizycie miałam gorsze wyniki, po zmianie od razu się poprawiło. Co prawda od czasów matury nie byłam u lekarza z lenistwa, ale u mnie nie przebiegało to jakoś drastycznie

#9 2010-05-04 19:12:03

Natasza-Poznań
Cioteczka Dobra Rada

Dziewczyny czy z problemem niedoczynnosci moge isc do lekarza rodzinnego. Endokrynolog jest u mnie dosyc drogi a chcialabym miec zwiekszona dawke leku. Czy musze isc koniecznie do endokrynologa czy tez moge o tym porozmawiac z lekarzem rodzinnym>?

// Życie poświęcone innym, jest warte przeżycia. //

#10 2010-05-04 22:32:46

gothka
100% Netkobieta

Natalia, po tabletki tylko do endokrynologa. Innej opcji nie ma.

A co do tych suplementów to ja stosuje i nie czuję żadnych skutków ubocznych. Najlepsza wg. mnie jest Linea- skutecznie hamuje apetyt, zwłaszcza na słodkie wink

#11 2010-05-04 22:34:53

Elnett
Przyjaciółka Forum

Dzieki gothka wink poczytam o Linei i jak co spróbuje wink

#12 2010-05-04 23:05:54

Natasza-Poznań
Cioteczka Dobra Rada

A  czy niedoczynność tarczycy mozna wyleczyc? I na czym polega terapia jodowa?

#13 2010-05-05 12:49:21

gothka
100% Netkobieta

Najważniejsze to nie poddawać się wink Z niedoczynnością można żyć smile

#14 2010-05-05 14:49:41

Natasza-Poznań
Cioteczka Dobra Rada

Żyć się da ale jakie to jest życie bez żadnego komfortu. No ale są jeszcze gorsze choroby i przypadki. Ghotika napisałaś żeby się poddawać... więc co należy zrobić, by się nie poddać? Jak walczyć?

#15 2010-05-05 22:20:32

gothka
100% Netkobieta

Po prostu uwierzyć, że niedoczynność to nie koniec świata. Skupić się na swoich zaletach a nie na tym, jakie spustoszenie choroba czyni w naszym ciele i umyśle.

Poza tym ja tak sobie myślę, że przynajmniej zawsze będę miała powód by wyjechać nad morze wink

#16 2011-04-10 22:26:11

Nemezys
Redaktor Działu Studentki i Podróże

Gothka a czy ty przytyłaś te 20 kg przed pojsciem do lekarza, tak? I gdy zaczelas brac tabletki to schudlas? Ja sie dowiedzialam w piatek, ze mam niedoczynnośc... Od dluzszego czasu odchudzałam sie i nie mogłam schudnąć - to mnie najbardziej zmotywowalo do pojscia do lekarza. No i ten powiedział, że po tych tabletkach nie będę senna i zmęczona no i że trochę schudnę. Więc jak to wkońcu jest?

„Nie bój się, uwierz w siebie, masz już wszystko, poczuj więc, że przed tobą cała przyszłość, przecież wiesz”
"Trzeba przecież kochać coś, by żyć. Mieć gdzieś jakiś własny ląd choćby o te dziesięć godzin stąd"

#17 2011-04-15 18:09:31

Nemezys

Oj szkoda, że zadna nic juz nie pisze wink

„Nie bój się, uwierz w siebie, masz już wszystko, poczuj więc, że przed tobą cała przyszłość, przecież wiesz”
"Trzeba przecież kochać coś, by żyć. Mieć gdzieś jakiś własny ląd choćby o te dziesięć godzin stąd"

#18 2011-04-16 19:28:05

Juliette
Przyjaciółka Forum

Nemezys, a co chcesz Kochana wiedziec?Pisz, chetnie odpowiem na Twoje pytania.
Ja tez mam niedoczynnosc.Bylam ciagle senna,zmeczona.

Gdy zaczelam brac tabletki,to przytylam ok 6-7 kg. Po okolo pol roku zazywania tabletek udalo mi sie schudnac.
Obecnie waze jeszcze mniej.Poza tym wszystko jest dobrze i juz czuje sie wyspana;)Nie to co kiedys.

''Bo wszystko czego chcę
Całe życie być przy Tobie
Niech nie zgaśnie nigdy ogień, który płonie w Tobie''

#19 2011-04-16 19:44:54

Nemezys

Juliette dziękuje smile A czy przed braniem tabletek przytyłaś? I jakie tabletki brałas? Bo mi lekarz powiedział, że powinnam schudnąc po tabletkach, ale tyle się oczytałam w internecie, że już sama nic nie wiem sad

#20 2011-04-16 23:04:17

Juliette
Przyjaciółka Forum

Przed braniem tabletek to wyglądałam jak człowiek big_smile 1 i pół miesiąca brania tabletek (euthyrox 25) i waga wzwyż.
Niedawno byłam u lekarza i biorę na zmianę raz 50 raz 25. I już wszystko jest w normie,czuję znaczną poprawę.
Z tym,że ja oprócz tego mam zapalenie tarczycy.

Aaaa  i lekarz wie co robi. Zaufaj mu. Mój miał mi dać 50 codziennie,ale jak się dowiedział,że tyle przytyłam to zmienił zdanie wink
Pamiętaj,że z czasem wszystko się unormuje i będzie lepiej.

''Bo wszystko czego chcę

#21 2011-04-16 23:33:18

Nemezys

Mam nadzieje, tylko ze ja zawsze mialam problem z waga. Tzn nie bylam gruba,ale zawsze bylo za duzo. No i ostatnio tak sie probowalam odchudzac, a tu nic... I jak sie okazalo, ze mam niedoczynnosc, to wkoncu sie dowiedzialam, czemu nie chudne. Nie przytylam, ale i nie moglam schudnac (pewnie gdybym sie nie odchudzala, to bym przytyla a tak to wyszlo na zero). A teraz biore euthyrox 50 i lekarz powiedzial, ze powinnam schudnac... Zobaczymy. Dopiero po swietach ide po skierowanie na szczegolowe badania smile

#22 2011-04-17 14:20:16

Juliette
Przyjaciółka Forum

ja nawet przez jakis czas bylam na diecie dukana,ale chudlam polowe tego co osoby zdrowe,poza tym musialam odmawiac sobie wiecej niz np moj narzeczony,ktory tez byl na tej diecie,wiec dalam sobie spokoj.
Teraz juz jest dobrze,wczesniej waga pokazywala 66 w porywach do 67,a teraz to juz 60,5.

Daj znac pozniej co to za badania i jak wyniki.Pozdrawiam.

''Bo wszystko czego chcę

#23 2011-04-17 16:47:52

Nemezys

No to ja podobnie - na roznych dietach albo nie chudlam w ogole, albo ledwo co... Teraz przejde na jakąs diete, bo boje sie ze przytyje od tego leczenia. Dziekuje ci za odpowiedz ;*

#24 2011-04-18 17:04:25

Juliette
Przyjaciółka Forum

Nie bój się,że przytyjesz,tylko JUŻ TERAZ zacznij dbać o siebie.
Jedz częściej a mniej, aby dieta była zróżnicowana i miała odpowiednią ilość kalorii.
Poza tym pij dużo wody i więcej się ruszaj.

Mnie na poczatku tabletki wzmożyły apetyt, dlatego trzeba 'zapychać' żołądek wodą.

''Bo wszystko czego chcę

#25 2011-04-19 00:58:37

Nemezys

Mi te tabletki znowu osłabiły apetyt... No ale biore dopiero ponad tydzień, zobaczymy co będzie dalej. A odchudzać, to ja się odchudzam stale, przez cały czas, i teraz mam nadzieję, że przynajmniej tyć na tych moich dietach  nie będę wink

#26 2011-07-13 21:20:45

qasz
Niewinne początki

też mam niedoczynność na dodatek sprzedałam mojej 9 letnej córce.

#27 2011-07-13 21:39:31

Joland@
Powoli się zadomawiam

Dziewczyny,
jeżeli TSH jest niskie wskazuje na niedoczynność tarczycy
-tzn organizm wytwarza zbyt mało hormonow tarczycowych ktore są potrzebne do prawidlowego funkcjonowania organizmu np tyje się bo przemiana materii jest spowolniona itp

Niedoczynnośc tarczycy czyli przewlekłe zapalenie tarczycy moze byc typu hashimoto - organizm niszczy swoje wlasne tkanki - w tym przypadku tkanki tarczycy i ona się zmniejsza.

Mniejsza tarczyca wytwarza mniej hormonow dlatego trzeba je uzupelniac.
Euthyroks to hormony tarczycy uzyskane syntetycznie.

Nie ma innego wyjscia ....trzeba brac i robic kontrole raz na rok lub czesciej zalezy od stanu zdrowia.
Ja chodze do endokrynologa tylko i wyłącznie na NFZ - zawsze robi mi usg i ocenia funkcjonowanie narządu.

"- Dobrze widzi się tylko sercem..."

#28 2011-07-20 14:49:02

jola81.81
Niewinne początki

ja ze swoja tarczyca to tez mam jazde a slodkie to wszysto konsumuje.....a najlepsze jest wstawanie w nocy TRAGEDIA!!!!!a o odchudzaniu to moge trylogie napisac a o braku efektow nastepna!!!!!wredne chorobsko  naprawde kto nie przezyl nie uwierzy,ja do tego wszystkiego jeszcze sobie puchne jakby tycia malo bylo.....ide do pracy przebieram sie jest ok ale juz po, spodnie nagle za waskie.....no i raczej w praniu sie nie skurczyly.....

#29 2011-07-20 15:02:59

nikandra
Przyjaciółka Forum

Przy niedoczynności okropnie jest trudno schudnąć sad
Jedyne co pozostało to starać się utrzymać wagę tak aby nie tyć... oczywista z wiekiem jest coraz trudniej.
Ja sama posiadam na dorobku Hashimoto co trzy miesiące robię badania według których lekarz dopiera mi dawkę hormonów dodatkowo łykam już parę latek selen nie organiczny i dzięki niemu nie mam wrażenia ciągłego ucisku w gardle jak i waga w miarę nie wzrasta,biorę dawkę 200mg dziennie.
Przed okresem puchnę w organizmie  zbiera się woda w tym też okresie łykam wyciąg z oleju wiesiołka dwuletniego,objawy są dużo łagodniejsze i dużo mniej zauważalne...polecam,bolesność piersi spada do minimum.
Poza tym unikam białego pieczywa,ziemniaków ,ryżu jem mięsko z dodatkiem surówek, ryby i wszelakie sałatki + do tego spacer godzinny co wieczór marszem.
Tylko na weekend pozwalam sobie na małe co nie co...bo w końcu nie mogę całe życie nie jadać tego czy tamtego.
Jednym słowem ...przesrane ale da się z tym jakoś żyć /: choć wolałabym paskudztwa nie mieć smile

#30 2011-08-10 14:48:16

justysia5641@wp.pl
Niewinne początki

Ja na niedoczynność tarczycy leczę sie już ponad 10 lat . Miałam Tsh 600 . Ostatnio też mi wyszły złe wyniki i faktycznie strasznie wypadały mi włosy i cały czas mnie bolała głowa . Z wagą nie mam problemu chociaż trudno też mi schudnąć mam 160 cm wzrostu o waże 52 kg. Do endokrynologa jeżdżę  tak mniej więcej co2 miesiące i tez codziennie zażywam tabletki   i też musze je brać do końca życia.Żyje z nia już tyle lat i jakoś nawet nie zwracam na to uwagi. Nic mi sie nie dzieje przez nią i zazwyczaj czuje się dobrze . Przyzwyczaiłam sie już do niej i do tego codziennego brania tabletek:)

#31 2011-08-17 10:22:15

czarna00
Niewinne początki

witam.ja sie lecze na niedoczynnosc tarczycy od 3 lat.najpierw mialam nadczynnosc.przeszłam dwa jodowania jodem radioaktywnym i zrobiła mi nie nieoczynnosc.moja waga przed choroba to 61kg przy wzroscie 163cm.i tak sie utrzymywala az o momentu gdy zaszłam w ciaze.w ciazy przytyłam 18 kg i tak mi pozostalo.jestem juz 8 miesiecy po porodzie i waga ani nie drgnie.tak sie zastanawiam czy moge zastosowac jakies tabletki wspomagajace odchudzanie?...aha urodziłam sliczna zdrowa dziewczynke...moj najwiekszy skarb....

#32 2011-08-21 16:20:16

Liwia
Przyjaciółka Forum

Cieszy mnie, że weszłam na ten wątek, bo trochę od praktycznej strony dowiedziałam się co mnie czeka!
Otóż ja na razie niedoczynności nie mam, ale wynik zaczyna zbliżać się do górnej granicy normy(TSH 4,2271). Tarczycę mam mozaikowatą, niepowiększoną, ale mam jej zapalenie czyli Hashimoto wita! Wynik nie jest miażdżąco wysoki, ale już ponad normę (anty-TPO 129,26) Lekarz internista twierdzi, że trzeba czekać, bo z tą chorobą jest różnie-może rozwijała się u mnie od wielu lat i może dobiegać do dużo wyższych wyników przez następne lata, bądź np. przez kilka miesięcy. Lekarz uważa, że leków w tym stanie nie może mi przepisać, bo nie ma nic, co mogłoby zahamować proces rozwoju niedoczynności na tym etapie i na Hashimoto także sad . Jednak w necie niedawno przeczytałam, że podaje się leki przeciwzapalne przy zapaleniu. Sama już nie wiem co o tym myśleć?! Czy macie dziewczyny jakieś doświadczenie w tej kwestii? Czy powinnam się jednak udać do endokrynologa? Nie chcę, żeby było za późno, bo czytałam, że to "dziadostwo" ma wpływ na cały organizm, po za tym od jakiegoś czasu leczę się na żołądek (z tym trafiłam do lekarza, a wyszła tarczyca), ale w gardle czuje ucisk-zwłaszcza wieczorem. Nie wiem czy to od tarczycy (która jest podobno niepowiększona) czy jednak od żołądka-wieczorem, po całym dniu jedzenia cofa mi się treść pokarmowa?

"Na zawsze i na wieczność uczyńmy z życia święto, by będąc tu przez chwilę wszystko zapamiętać. Nasza droga nigdy się nie skończy....." Wilki

#33 2011-08-21 20:11:46

Juliette
Przyjaciółka Forum

wiesz, ja mam zapalenie i niedoczynnosc tarczycy i biore leki.
O tym ucisku to powiem Ci, ze ja tez tak mam. Nie moge np nosic apaszki ciasno zawiazanej, bo sie 'dusze'.

''Bo wszystko czego chcę

#34 2011-08-23 19:31:25

Liwia
Przyjaciółka Forum

Ja mam nawet ostatnio tak, że dusi mnie nawet przy wielkim dekolcie.

A jak myślicie, z czym "walczyć" lepiej : z nadczynnością czy niedoczynnością?

"Na zawsze i na wieczność uczyńmy z życia święto, by będąc tu przez chwilę wszystko zapamiętać. Nasza droga nigdy się nie skończy....." Wilki

#35 2011-08-23 20:29:00

Juliette
Przyjaciółka Forum

lekarzem nie jestem;) ale podobno lepiej walczyc z niedoczynnoscia. Nie ma co panikowac,trzeba byc pod stala kontrola lekarza robic badania(ja robie co 5-6 miesiecy) i wszystko bedzie dobrze.

BTW: przepraszam za pisownie, ale nie mam aktualnie mozliwosci pisac z uzyciem polskich znakow.
Pozdrawiam Juliette.

''Bo wszystko czego chcę

#36 2011-08-24 23:20:54

Liwia
Przyjaciółka Forum

Oj Juliette, mam nadzieję, że będzie ok. Najbardziej to ja się tego tycia obawiam, bo wiele babek z tego co czytam na to narzeka sad No i ta męczliwość do tego, a chęci i siły do pracy muszę mieć  neutral

#37 2011-10-21 18:45:46

Nemezys

No i powróciłam na wątek... Pisałam wcześniej o tym, że wykryto u mnie niedoczynność - gdy zaczęłam brać euthyrox, to schudłam i czułam się znakomicie. Tak przez ok 3 miesiące, a teraz od jakiegoś miesiąca strasznie tyje, chce mi się spać - czuję się podobnie jak przed zidentyfikowaniem u mnie niedoczynności. Miałam robione badania USG 2 tygodnie temu - endykrynolog powiedziała mi, że moja tarczyca jest na tyle mała, że już zawsze będę mieć niedoczynność, że będę mieć problemy z ciążą i wagą. Mam się do niej zgłosić w styczniu. Ale do stycznia to ja jestem w stanie przytyć z 30 kg. Pomózcie... jak mam schudnąć przy niedoczynności.... jestem naprawdę załamana... już tą sennosc, wypadanie wlosow, suchą skórę bym przeżyła. Ale nie tycie...

#38 2011-10-22 17:34:12

Liwia
Przyjaciółka Forum

Ale lekarka nie zmieniła Ci leków lub nie zmieniła dawki leku, który obecnie bierzesz?

Stopka forum