Co czytacie swoim dzieciom? - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!


Forum Kobiet » WYCHOWANIE, ZDROWIE I EDUKACJA DZIECKA » Co czytacie swoim dzieciom?

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 36 ]

1

Temat: Co czytacie swoim dzieciom?

Mam trojkę dzieci w wieku nazwijmy to przedszkolnym i zerówkowym. Od maleńkości czytam im codziennie i bardzo to lubią. Każda z nich ma swoje ulubione książki, które znam niemal na pamięć. Najmłodsza uwielbia wszystkie przygody myszki zwanej "Tupcio Chrupcio", które polecam każdemu, szczególnie rodzicom, którzy mają drobne kłopoty wychowawcze ze swoimi pociechami.
Starsze dziewczynki do niedawna chciały słuchać tylko bajek o księżniczkach i królewnach. Chciałam je zainteresować czymś ponad to. Znalazłam kilka swoich książek z dzieciństwa które czytała mi moja mama. Są zachwycone. Moja ulubiona to "Rokiś" Joanny Papuzińskiej, opowiadająca przygody małego rokity. Śmieją się do łez, tak ja. Bardzo podobały się im też 'Opowiadania wybrane" Jana Grabowskiego. Wspaniała lektura, szczególnie dla dzieci które lubią zwierzęta. Gadające i zachowujące się jak ludzie zwierzaki dają pole do wyobraźni. W zapasie trzymam jeszcze przygody Magnusa, "Magnus w porcie", "Magnus i pies pokładowy Jack" Hansa Petersona. Myślę, że i to się im spodoba.
Uważam, że dużą korzyścią płynąca z czytania powieści dla dzieci, jest ćwiczenie pamięci małych odkrywców. Przed czytaniem kolejnego rozdziału staramy się wspólnie przypomnieć to co wydarzyło się do tej pory.
A co wy polecacie? Jakie są ulubione lektury waszych maluchów?

Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Co czytacie swoim dzieciom?

Moja córcia ma 4 latka i  uwielbia książkę "Jaś i Małgosia"

3

Odp: Co czytacie swoim dzieciom?

Moje dzieci są jeszcze za małe na takie "dorosłe" ksiażki, ale starszy (w maju będzie miał dwa latka) uwielbia Kubusia Puchatka i wszystko co z nim związane smile czytamy również wiersze Jana Brzechwy itp, malutka niewiele z tego wie ale z ciekawością się przysłuchuje smile

4 Ostatnio edytowany przez oliwka (2010-03-15 08:50:00)

Odp: Co czytacie swoim dzieciom?

Ja mam dzieci w wieku 8 i 5 lat. Moje dziewczynki uwielbiają książki,które czytamy codziennie przed spaniem.Od najmłodszych lat mają kontakt z książeczkami.Na początku było to oglądanie obrazków i czytanie króciutkich wierszowanych tekstów typu "Na straganie" , "Idzie Grześ przed wieś ".Potem przechodziłyśmy na coraz dłuższe.Ich ulubionymi książkami są wiersze Jana Brzechwy,"Zakochany kundel"."Bambi" i skrócone baśnie Andersena min."Brzydkie kaczątko". Starsza uwielbia też "Plastusiowy pamiętnik". Naprawdę tytułów mogłabym podać tysiące,ponieważ tyle książek zostało u nas w domu przeczytanych. Książki nie tylko kupujemy,ale również korzystamy z wypożyczonych w bibliotece publicznej,a jest naprawdę duży wybór.Właśnie ostatnio miałyśmy wypożyczoną i czytałyśmy przygody Tupcia Chrupcia pod tytułem "Tupci Chrupcio odwiedza dziadków". Tak jak u Foggi  i ja moim dziewczynkom czytam książki na których ja się wychowałam i przeleżakowały w piwnicy smile Bardzo duża  korzyść jest  z czytania książek dzieciom.Przede wszystkim czytanie rozwija wyobraźnię, uczy koncentracji jak i  czytana przed snem wycisza dziecko po całym dniu emocji.Jest to fajny sposób na spędzenie wspólnego czasu z dzieckiem.Dziecko wtedy wie,że ma tą swoją mamę tylko dla siebie,która ma dla niego czas,a nie  tylko widzi ją w biegu.Naprawdę warto przysiąść na chwilę. Zauważyłam też,że starsza córka nie ma problemów w szkole z czytaniem.Ciągle twierdzi,że nie ma zadanej czytanki do domu,a jednak na następny dzień okazuje się,że była,ale nic złego się nie dzieje,bo przynosi pozytywną ocenę i to mnie cieszy. Natomiast w przedszkolu do którego uczęszcza młodsza  córka był organizowany taki program przez wychowawców,że rodzice przyjeżdżali czytać dzieciom do przedszkola. Cała grupa dzieciaczków czekała z niecierpliwością na przeczytanie książki,a dziecko,którego rodzic akurat czytał było takie zadowolone,że to właśnie jego mama czyta.  Więc kochani rodzice wygospodarujcie troszeczkę czasu w ciągu dnia dla Waszych dzieci i czytajcie swoim pociechom smile Czytanie to same plusy smile

Odp: Co czytacie swoim dzieciom?

MOJA CÓRCIA SKOŃCZYŁA 2LATKA ,lubi jak jej czytam wierszyki,jej ulubionym jest,,MAM TRZY LATA"IRENY SUCHORZEWSKIEJ:)

6

Odp: Co czytacie swoim dzieciom?

Mój Kubulek ma prawie 4 latka, uwielbia jak mu czyta tatuś
najbardziej lubi bajki Brzechwy i Tuwima smile
już prawie  zna na pamięć Murzynka Bambo , Lokomotywa , Abecadło smile

7

Odp: Co czytacie swoim dzieciom?

Mój syn bardzo lubił kiedyś książki o Franklinie dla nieco starszych dzieci polecam serię Kuba i Buba Grzegorza Kasdepke smile

8

Odp: Co czytacie swoim dzieciom?

Jest mnóstwo pięknych książek dla dzieci: "Kubuś Puchatek", "Alicja w Krainie Czarów", "Mikołajek", "Agnieszka Osiecka dzieciom" to jedne z ulubionych:)

9

Odp: Co czytacie swoim dzieciom?

Wiem ,ze to dziwne ale mój  syn zasypia przy ,,Pożegnaniu z Afryką''-próbowałam z Brzechwą i bajkami ale nie i koniec.

10

Odp: Co czytacie swoim dzieciom?

Mam 2 chłopców- 3 letniego i prawie 5-cio letniego. Ksiązki muszą być więc dostosowane do obydwu. Polecam rewelacyjne opowiadania "Julek i Julka". To króciutkie historyjki napisane prostym językiem, zrozumiałym dla małych dzieci, napisane w bardzo humorystyczny sposób, czasem płaczę ze śmiechu czytając dialogi jakie prowadzą ze sobą tytułowi Julek i Julka. Ksiązka jest naprawdę bardzo śmieszna i ciekawa, pokazuje jak myslą i postępują małe dzieci. Kupiłam już czwarty tom i nie możemy się od tego oderwać. Każdy tom kosztuje 15 zł, więc niewiele a radości co niemiara.

11

Odp: Co czytacie swoim dzieciom?

W tym tygodniu zasypia przy biografi Napoleona-chyba temat go nudzi i dlatego śpi po kilku stronach.

12

Odp: Co czytacie swoim dzieciom?

Ja również dużo czytam mojej 1,5 rocznej córeczce, polecam serię książeczek o żółwiu Franklinie.

13

Odp: Co czytacie swoim dzieciom?

A ja czytam mojemu prawie 9-miesięcznemu synusiowi Biblię dla maluchów, oboje bardzo to lubimy smile

14

Odp: Co czytacie swoim dzieciom?

U nas królują wiersze Brzechwy choć w przypadku mojej 2,5 letniej córki bardzo trudno mi przebić się z czytaniem, głównie to odpowiadam na ciągłe pytania o to kto jest na obrazku itp.Rekompensuje ten fakt słuchowiskami, może będzie lepiej smile.
Niestety na starsze dzieci braknie mi czasu a jak już czytamy to głównie Baśnie Andersena.

15

Odp: Co czytacie swoim dzieciom?

bylo wiele ksiazek i autorow, zawsze niezawodny byl Brzechwa, potem Mikolajek ale nie do przebicia pozostal Pan Samochodzik !!!

16

Odp: Co czytacie swoim dzieciom?

mój synek szaleje na punkcie "Tomek i przyjaciele" prawie wszystkie części zna na pamięć:)

17

Odp: Co czytacie swoim dzieciom?

Dobra jest "magiczna cukiernia" "(tak dzieci 3 lata wzwyż). Z taką tematyką nie trzeba specjalnie namawiać dzieci do czytania.:)

18

Odp: Co czytacie swoim dzieciom?

Bardzo fajne są rytmiczne treści, typu Lokomotywa Tuwima. Moje dzieci uwielbiają książeczkę "Mamoko", bardzo fajne książeczki.

19

Odp: Co czytacie swoim dzieciom?

Osobiście z czasów gdy czytałam moim synom bardzo miło wspominam książkę Marii Kruger pt. "to my, dwa kapciuszki". Ciepłe, pełne humoru opowiadania o tym co robią kapciuszki jak ich właścicielki nie ma w domu.
Również "Mikołajek" był długo na topie. Oraz tradycyjnie wiersze Brzechwy, Tuwima, Wandy Chotomskiej.
Teraz te książki schowałam i czekają na wnuki... smile

20

Odp: Co czytacie swoim dzieciom?

Ja bardzo polecam książeczki z wierszowanym tekstem. Szczególnie dla młodszych dzieci.
Dla dziewczynek np. "Przyjęcie u wiewiórki" ,"Przygoda z kotkiem"
Dla chłopców "Chory samochodzik", "Zepsuta koparka" Mirosławy Woźnej.
To współczesne książeczki,nie ma w nich starodawnych wyrazów, bardzo łatwo się je czyta i są niedługie! A dzieci je naprawdę bardzo lubią!

21

Odp: Co czytacie swoim dzieciom?

Dla małych dzieci najlepsze są bajki,które w miarę dobrze się kończą, po co narażać dzieci niepotrzebnie już od maleńkości na stres. Dobrze też opowiedzieć jakąś swoją historyjkę,która też zakończona będzie happy endem.Przecież żadnej z nas nie brakuje fantazji, bo czego jak czego,ale tego u nas ci pod dostatkiem. wink. Dobrze byłoby postarać się o Przygody Koziołka Matołka, dzieci tego typu opowiadania uwielbiają. Pozdrawiam.

22

Odp: Co czytacie swoim dzieciom?

Dobre zakończenie to tez pojęcie względne - ostatnio słuchałam Jasia i Małgosi - niby był happy end, bo dzieci wróciły do domu, ale matka, która je wyprowadziła do lasu umarła i byi sami z ojcem - ciekawe, że zawsze to sa złe macochy, albo matki nawet tongue

Dla najmłodszych czyli 2-4 latków rzeczywiscie najlepiej sprawdzają się rymowanki, potem można dłuższe. My ostatnio mamy szczęscie do konkursów w radiu wygrałam i dwa dni czytałyśmy bajkę baletową Romeo i Julia - płaczu nie było wink a teraz na facebooku Magiczną cukiernię i audiobooka Hania Numorek, jeszcze nie znam, ale wyglądają sympatycznie smile.

23

Odp: Co czytacie swoim dzieciom?

My aktualnie jesteśmy na etapie czytania Kubusia Puchatka. Ponieważ Julka ma już 5 lat, po przeczytaniu rozdziału córka opowiada o czym czytaliśmy.

24

Odp: Co czytacie swoim dzieciom?

Wierszyki czytamy w dzień i uczymy się ich na pamięć. Na noc czytam dzieciom książki na których sama się wychowałam - "Bułeczka", "Oto jest Kasia", "Rozalka, Olaboga!", "Puc, Bursztyn i Goście", "Finek" i wiele innych. To bardzo mądre i zarazem ciekawe książki a dzieci bardzo je lubią. Swego czasu czytałam też na dobranoc "Krzyżaków", dzwinym trafem dzieci bardzo szybko zasypiały smile

25

Odp: Co czytacie swoim dzieciom?

ja zaczęłam synowi czytać jak miał pół roczku (wcześniej śpiewałam mu kołysanki) zaczęłam od krótkich wierzy Brzechwy i innych a teraz to harry czary mary i fantastyka a ma 5 lat ostatnio Gałkę od łóżka poza tym sama mu pisałam bajki...córuni póki co kołysanki z pana kleksa moje i piosenki, które uczyła mnie pra babcia

26

Odp: Co czytacie swoim dzieciom?

Uwielbiam czytać krótkie bajki Brzechwy, ale czasem też czytam np. Andersena które cudownie kojarzą mi się z dzieciństwem

27

Odp: Co czytacie swoim dzieciom?

Mój synek będzie miał za niedługo 4 latka, ma kilka różnych książeczek, ale nie interesują go tak jak encyklopedia smile
Jakiś czas temu zakupiłam w biedronce "Wszystko, co warto wiedzieć", jest kolorowa, są różne obrazki, lubi jak mu czytam o kosmosie, o różnych maszynach, o ciele itp.
Kupiłam encyklopedie z myślą o chrześniaku, któremu chciałam ją podarować, ale że synkowi się spodobało to musiałam zostawić.

Jakieś dziwne dziecko z mojego syna, nieraz mu proponuję inną książeczkę, a ten nie, encyklopedia i już, sam sobie wybierze co mam mu z niej przeczytać, czasem sam udaje że czyta i wymyśla różne historyjki do obrazków.

Więc jak na razie u nas tylko ta encyklopedia, której ja mam już dosyć, hehe.

28 Ostatnio edytowany przez harmagedon (2013-09-03 09:47:19)

Odp: Co czytacie swoim dzieciom?
Kasseni napisał/a:

Mój synek będzie miał za niedługo 4 latka, ma kilka różnych książeczek, ale nie interesują go tak jak encyklopedia smile
Jakiś czas temu zakupiłam w biedronce "Wszystko, co warto wiedzieć", jest kolorowa, są różne obrazki, lubi jak mu czytam o kosmosie, o różnych maszynach, o ciele itp.
Kupiłam encyklopedie z myślą o chrześniaku, któremu chciałam ją podarować, ale że synkowi się spodobało to musiałam zostawić.

Jakieś dziwne dziecko z mojego syna, nieraz mu proponuję inną książeczkę, a ten nie, encyklopedia i już, sam sobie wybierze co mam mu z niej przeczytać, czasem sam udaje że czyta i wymyśla różne historyjki do obrazków.

Więc jak na razie u nas tylko ta encyklopedia, której ja mam już dosyć, hehe.

Kasseni- mój na szczęście nie ogranicza się tylko do encyklopedii, ale też uwielbia tego typu książki. Przypadkiem trafiłam w księgarni na książkę "Skąd się biorą dziury w serze. Historyjki dla ciekawskich dzieci"- i gorąco polecam. Każdy rozdział to odpowiedź na konkretne pytanie- dlaczego banany są krzywe? Dlaczego gwiazdy świecą? Dlaczego ludzie maja rózny kolor skóry? itp. I nie jest to sucha wiedza, tylko odpowiedzi podane są w formie opowiadań. Samemu można się czegoś nowego dowiedzieć( np że najpotężniejszym zwierzęciem jest mechowiec...).

No a poza tym namiętnie czytamy szwedzkie kryminały(!) dla dzieci z serii Lassego i Mai. Niby dla starszych dzieci, ale mój czterolatek podczas lektury aż dostaje wypieków na twarzy:)

Odp: Co czytacie swoim dzieciom?

Drogie mamy !
Jeśli chodzi o to co czytać dzieciom to osobiście gorąco polecam bajki terapeutyczne dla dzieci. Każda bajka rozwiązuje jakiś problem, np: dziecko moczy się w nocy, rozwód rodziców, strach przed ciemnością. W książce są różne opowiadania dotyczące danego problemu, napisane prostym językiem. Ale jest także wiele ciekawych opowieści w internecie, wystarczy wygooglować smile Myślę, że jeśli nasze dziecko się czegoś boi, ma problem z nieśmiałością albo boryka się z innym kłopotem takie historie mogą mu pomóc. To nie jest reklama smile Raczej recenzja, sama przeczytałam D. Brett "Bajki które leczą" niejednemu dziecku w swojej rodzinie, na każdą opowieść maluchy reagowały takim samym entuzjazmem, nawet jeśli dana "trudność" ich nie dotyczyła. Bajki terapeutyczne mają przede wszystkim za zadanie oswojenie dziecka z problemem, uczą empatii i pokazują jak rozwiązać dany kłopot, przezwyciężają wstyd, pokazują dzieciom, że nie są z tym same i inni też mogą czuć się podobnie.
Jeszcze raz gorąco polecam i pozdrawiam smile

30 Ostatnio edytowany przez Olinka (2016-06-02 12:37:44)

Odp: Co czytacie swoim dzieciom?

O moje dzieciaki, chyba po mamusi, uwielbiają słuchać bajki z tomu Śpiewająca Lipka big_smile Co prawda nie wszystkie z nich są dla nich zrozumiałe, ale jakoś zawsze się zasłuchają, a później zasypiają. Nie czytam im jednak codziennie, a co drugi dzień na zmianę z oglądaniem bajek. W ciągu dnia prawie nie spędzają czasu przed tv, więc pozwalam im wieczorem, przy tym na szczęście też szybko usypiają. Dostają tablet do ręki, w ruch idzie [nieregulaminowy link], 15 min i mam je z głowy do rana smile

31

Odp: Co czytacie swoim dzieciom?

U mnie hitem jest "Dong co ma świecący nos" smile

32

Odp: Co czytacie swoim dzieciom?

My kupowalismy różne bajki i wierszyki. Potem synek mając jakoś 5 lat wolał już dłuższe opowieści kiedy codziennie wieczorem czytaliśmy jakiś fragment grubszych książek. Teraz już od dawna czyta sam, a z książek przeczytał ostatnio "Zaczarowany słoń", a teraz wybrał sobie Wilkena.

33

Odp: Co czytacie swoim dzieciom?

Moja 6-letnia córeczka wprost przepada za Tają z Jaśminowej. Kupiłam ją jakiś czas temu, bo sama pamiętałam tę książkę z dzieciństwa. Idealnie wpasowała się w moją młodość, kiedy biegałam boso po ogródku smile Tym bardziej ucieszyłam się, że Zuzia też ją pokochała. Na pewno pomógł fakt, że parę lat temu było wznowienie, więc nie straszę małej rozlatującymi się karteczkami, tylko mamy śliczny egzemplarz w twardej okładce z masą kolorowych, nastrojowych obrazków big_smile

34

Odp: Co czytacie swoim dzieciom?

oczywiście że całą klasykę swojego dzieciństwa wink)) miałam nawet pochowane jakieś ksiązki u mamy jak sama byłam mała, jakieś tomy baśni andersena. trochę mieszam z różnymi nowościami, są bardzo fajne książeczki dostępne, do tego wydane z pięknymi ilustracjami. ale tak przyznam, że liczę że moje dziecko powoli samo zabierze się za czytanie wink bo ostatnio na prawdę co raz mniej casu na to mam. ale tak z ciekawostek, jest taka lampka nocna z nilsena, seria magic colors bodajże, świeci jak lampka nocna, można też sobie ustawić że będzie zmieniała kolory, cyzli taka opcja na zaśnięcie. ale ma opcję podłączenia do bluetootha i puszczenia audiobooka na przykład. właśnie się zastanawiam nad tym. ciekawa jestem jakie macie zdanie na temat audiobookow właśnie, wiadomo że książka to książka i nic nie zastąpi papierowej wersji, ale z drugiej strony audiobooki też są fajne, zwłaszcza kiedy nie ma tylko recytacji treści, ale robi się  całą oprawę dźwiękową

35

Odp: Co czytacie swoim dzieciom?

Najlepszym wyborem będzie "Sanoko. Psst! Czy zdradzić ci moją tajemnicę?". Jest to inspirująca książka o zdobywaniu pewności siebie i odkrywaniu własnych talentów, która na pewno spodoba się waszym dzieciom. Moja córka bardzo ją polubiła i powiem wam, że dosyć szybko ją przeczytała. Dodatkowo dostępne są świetne łamigłówki i zagadki

36

Odp: Co czytacie swoim dzieciom?

Oprócz wymienionych powyżej tytułów moje dziecko lubiło Konika Garbuska, Pana Kleksa i Misia Uszatka.

Rosemary napisał/a:

A ja czytam mojemu prawie 9-miesięcznemu synusiowi Biblię dla maluchów, oboje bardzo to lubimy smile

Biblię dostałam w prezencie gdy dziecko miało 3 lata. Zaczęłam ją czytać na dobranoc i po kilku opowieściach, chyba przy wrzucaniu Józefa do studni, moje dziecko wybuchnęło wielkim płaczem. Najpierw zdziwienie, a gdy nie mogłam uspokoić płaczu zastanowiłam się co ja czytam małemu dziecku! Przecież tam każda opowieść kończy się tragicznie. Wygnanie z raju, zabójstwo Abla, spalenie Sodomy i Gomory, potop, Abraham składający Bogu ofiarę ze swojego syna Izaaka...przecież to jeden wielki horror. Dla dziecka Biblia to historie mordów, wojen i tragicznych wydarzeń. W mojej ocenie to nie jest odpowiednia lektura dla małego dziecka.

Posty [ 36 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » WYCHOWANIE, ZDROWIE I EDUKACJA DZIECKA » Co czytacie swoim dzieciom?

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności



© www.netkobiety.pl 2007-2024