Krew - dar honorowy, dar bezcenny - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » STYL ŻYCIA I SPOŁECZEŃSTWO KOBIECYM OKIEM » Krew - dar honorowy, dar bezcenny

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 13 ]

1

Temat: Krew - dar honorowy, dar bezcenny

Gorąco wszystkich namawiam, żeby oddawać krew, bo dzięki temu te dzieci żyją – mówi prof. Alicja Chybicka o małych pacjentach we wrocławskiej Klinice Onkologii i Hematologii.

Jeśli dziecko nie dostanie transfuzji, której potrzebuje – umrze. Krew bywa towarem deficytowym. Zwłaszcza latem. A potrzebować jej może każdy. Także ty lub ktoś ci bliski. Krew ratuje życie ofiarom wypadków i bywa konieczna dla tych, którzy muszą się poddać operacji. Ale jest też lekiem dla walczących ze złośliwymi nowotworami. 

(źródło: fakt24.pl)

No właśnie, krew bywa towarem deficytowym, zwłaszcza latem, kiedy w sezonie urlopowym stacje odnotowują wyraźny spadek zainteresowania ze strony potencjalnych dawców, a równocześnie zdarza się więcej wypadków. Okazuje się, że słowem "dramat" w tym okresie określa się brak grupy Rh-, choć tak naprawdę problemy są praktycznie z każdą, przy czym w szczególności AB i B. 

Dawcy krwi są niezbędni, a jest to coś, co możemy dać drugiemu człowiekowi tak naprawdę bez żadnych konsekwencji, bo pobranie krwi to bodziec dla szpiku, by intensywniej produkować komórki krwi, dzięki czemu organizm błyskawicznie 'odrabia' te pół litra, które zostało oddane. Warto pamiętać, że krew oddaje się honorowo, co znaczy, że nie otrzymuje się z tego tytułu żadnej gratyfikacji, jedynie posiłek wzmacniająco-regenerujący, aby szybko wzmocnić organizm, tym bardziej krwiodawcom należy się szacunek za ich bezinteresowną chęć niesienia pomocy.

A Wy sami zdecydowaliście się kiedykolwiek oddać krew? Jeśli tak, to dlaczego? Jeśli nie - z czego to wynika?

Regulamin Forum Netkobiety.pl - koniecznie przeczytaj, a będzie Ci z nami łatwiej smile 

Nie czyń samego siebie przedmiotem kompromisu, bo jesteś wszystkim, co masz.
Reklama
Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Krew - dar honorowy, dar bezcenny

Oddaje krew w miarę regularnie od 7 lat. Pierwszy raz dla osoby bliskiej, a potem to już damo poszło.

3 Ostatnio edytowany przez Iceni (2017-08-12 10:57:37)

Nigdy. Ze zwykłego lenistwa. Ktoś  mi powinien dokopac w ramach mobilizacji, bo mam 0 (-) wiec typ, który zawsze jest potrzebny.

Nic tu nie ma ;P
Reklama

4

Oddawałam dopóki mogłam.

5

Oddałem od dwunastu lat jakieś dwadzieścia litrów. Nie śledzę tego, ale być może tu i ówdzie na ulgowe przejazdy bym się załapał smile

Reklama

6

misiando napisał/a:

Oddałem od dwunastu lat jakieś dwadzieścia litrów. Nie śledzę tego, ale być może tu i ówdzie na ulgowe przejazdy bym się załapał smile

Misiando, chapeau bas! smile
Z tego, co zdążyłam się zorientować, nie tylko należy Ci się tytuł "Honorowy Dawca Krwi Zasłużony dla Zdrowia Narodu", bodajże najwyższy z przysługujących krwiodawcom - przyznaje się go osobie, która oddała co najmniej 20 litrów krwi lub odpowiadającej tej objętości ilość innych jej składników - ale też szereg ulg i przywilejów. To są ulgowe przejazdy, ale też uprawnienia do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej i usług w aptekach, a nawet ulgi podatkowe w zeznaniu PIT. Myślę, że warto, abyś się tym zainteresował wink.

Regulamin Forum Netkobiety.pl - koniecznie przeczytaj, a będzie Ci z nami łatwiej smile 

7

Kiedyś chciałam oddać - a mam rzadki typ - to nie chcieli wziąć, bo rzekomo miałam niedowagę. Teraz ważę ok, ale okropnie boję się igieł, nawet na filmie patrzeć na nie nie mogę... Bałabym się teraz oddać krew - tak ogólnie, nie tylko przez igły, przeraża mnie sama myśl o "upuszczaniu" krwi, tak strasznie dużo jej pobierają... Może jakby pobierali mniej... ale tak, to jednak nie.

8 Ostatnio edytowany przez misiando (2017-08-12 22:15:01)

Olinka, dzięki za uznanie smile

Jestem na PIT 36-L, żadnych ulg. Zresztą to jakieś groszowe sprawy, za każdy litr liczą 130 peelenów od podstawy, czyli dla stawki 18% odpisać od podatku można... 10,53 od donacji smile

Za to dobre czekolady dają teraz. Kiedyś były z Żychlina, niejadalne.

A, grupa 0 Rh-. Uniwersalna.

EDIT:
A co chodzi z tą opieką zdrowotną poza kolejnością? Że do kolejki do rejestracji mogę na samo czoło od razu, czy że termin wizyty, i jak normalnie do kardiologa na za trzydzieści lat, to z odznaką pojutrze?

9

misiando napisał/a:

Za to dobre czekolady dają teraz. Kiedyś były z Żychlina, niejadalne.

U nas ostatnio króluje Wawel smile. Byłam naprawdę zaskoczona, bo nawet wybrali jakieś bardziej wypasione rodzaje niż zwykłe mleczne albo gorzkie big_smile. Do tego są cienkie kabanosiki, bodajże z Sokołowa, ewentualnie w zamian na miejscu ciepły posiłek, czyli jest nieźle.

misiando napisał/a:

A co chodzi z tą opieką zdrowotną poza kolejnością? Że do kolejki do rejestracji mogę na samo czoło od razu, czy że termin wizyty, i jak normalnie do kardiologa na za trzydzieści lat, to z odznaką pojutrze?

Mnie niestety ten temat nie dotyczy, a synowi, który od jakiegoś czasu krew oddaje regularnie, sporo jeszcze brakuje do takich przywilejów, więc nie mam 100% pewności, ale wydaje mi się, że nie przyspiesza to terminu wizyty u specjalisty, za to na pewno w dniu zgłoszenia przysługuje przywilej wejścia do gabinetu poza kolejnością. Podobnie jest z pomocą udzielaną w szpitalach. Można także taniej wykupić niektóre leki w aptece, zresztą także poza kolejnością. Odrębną kwestią jest, na ile te zasady są respektowane, bo z tym podobno nie zawsze jest kolorowo, choć zawsze można się tego domagać - prawo w końcu jest prawem.

Za to naprawdę warto się tematem zainteresować, bo na przykład na pierwszej z brzegu stronie RCKiK (padło na Wrocław) podają takie informacje:

Osoby posiadające tytuł „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi”(dokument uprawniający:„ Legitymacja Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi” wydana przez Zarząd Okręgowy PCK)
- bezpłatne zaopatrzenie w leki objęte wykazami leków podstawowych i uzupełniających do wysokości limitu,
- bezpłatne zaopatrzenie w leki, które świadczeniobiorca może stosować w związku z oddawaniem krwi lub w związku z oddawaniem szpiku lub innych regenerujących się komórek i tkanek albo narządów,
- prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach.

10

Kiedyś oddawałem po 400 ml regularnie.
Zebrało się w sumie ponad 7 litrów.
Gdy jednak zemdlałem po kolejnym oddaniu (w armii, wstyd przyznać), lekarz poradził mi, bym zawiesił na jakiś czas to moje "poświęcenie".
Trwa ono do dziś, niestety. A teraz, to już chyba za stary jestem, by komuś moja krew pomogła w potrzebie.
Wszak, dawcą szpiku nie mogę być z tego względu?

facet po przejściach

11

W mojej okolicy od kilku lat organizowana jest akcja poboru krwi. Przyjeżdżają do nas pracowniy z RCKiK z mojego BIG CITY i krew można oddać na miejscu, bez tułaczki tam.

Brałam udział w tym wydarzeniu i chciałam dwukrotnie oddać krew, jednak odrzucono mnie jako krwiodawcę. Nie kwalifikowałam się, bo nie przeszłam testów, które są bardzo drobiazgowe. Wcześniej przyjmowałam leki i to mnie skreśliło.

Moja grupa krwi jest bardzo popularna. A RH+.

Do idei oddawania krwi chyba nie muszę nikogo przekonywać. Bliska mi osoba miała przetaczaną krew, co uratowało jej życie.

I w tym anonimowym miejscu, ale o ogólnopolskim zasięgu, wszystkim honorowymi krwiodawcom wyrażam swój szacunek.

A pewnemu człowiekowi o rzadkiej grupie 0 w myślach zawsze dziękuję.

Nie naśladuj kogoś, kim nigdy nie będziesz,
bo nawet nie wiesz, jak kretyńsko wyglądasz.

12

Mam grupe "wypadkowa", czyli 0RH-. Przypuszczalem ze nie moge oddawac, ale zeby sie upewnic poszedlem kiedys do krwiobusu. Na wstepie mnie odrzucili ze wzgledu na przebyte choroby zakazne i wysokie prawdopodobienstwo bycia ich nosicielem. Peszek. Gdyby nie to to chetnie bym dal se upuscic troche czerwonej cieczy.

13

Kiedyś miała. Okazało się, że nie mogła bo samej mi brakowało. Anemia i kilka innych nieprzyjemnych rzeczy. Nie mniej wyszłam z tego i zbieram się żeby iść oddać bo  już podobno mogę. Ale jakoś zebrać się nie mogę... Chyba sama trochę szukam wymówki bo troszeczkę się boję...

I feel that there is nothing more truly artistic than to love people. - Vincent Van Gogh

Posty [ 13 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » STYL ŻYCIA I SPOŁECZEŃSTWO KOBIECYM OKIEM » Krew - dar honorowy, dar bezcenny

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin
© www.netkobiety.pl 2007-2016