Czy można podnieść swoją samoocenę bez dodatkowych kosztów? - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » NIEŚMIAŁOŚĆ, NISKA SAMOOCENA, KOMPLEKSY » Czy można podnieść swoją samoocenę bez dodatkowych kosztów?

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 13 ]

Temat: Czy można podnieść swoją samoocenę bez dodatkowych kosztów?

Cierpię na niskie poczucie własnej wartości, co utrudnia mi życie w wielu dziedzinach: związku, uprawianym sporcie, pracy.
Czy są jakieś sposoby na podniesienie własnej wartości bez ponoszenia dodatkowych kosztów ( tj. wydatków na psychologa - na nfz nie mam szans) ?
Borykam się z tym problemem już od dość dawna, czytam sporo porad internetowych na ten temat, które jednak niewiele wnoszą. Porady te są przeważnie niemożliwe do wykonania. Dodam też,że nie chciałabym angażować znajomych w tę sprawę, ponieważ nie są chętni do pomocy, zazwyczaj spotykam się z gniewem lub milczeniem z ich strony.
Czy ktoś z Was może próbował? Czy komuś  się udało?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Reklama
Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Czy można podnieść swoją samoocenę bez dodatkowych kosztów?

Tak jest, to możliwe Na początek pomoże Ci, praca nad rozwojem osobistym.Ja proponuję Tobie literaturę.Tam są wskazówki.Lub pozycję L.L.Hay. pt Możesz uzdrowić swoje życie.W razie pytań w trakcie czytania i pracy nad sobą służe pomocą.

https://youtu.be/uE1uubeaNfo
Wierność jest aktem nadziei, a trwała miłość aktem wierności.
https://youtu.be/I_O37cE1j64

3

Tak - są.

Dobrze, że intencjonalnie trafiłaś w sedno - poczucie wartości. Pewnie czasem zdarza się tak, że jesteś pewna siebie, ale pod skorupką istnieje poczucie własnej wartości, które potrafi, jak przypuszczam, blokować Cię w wielu dziedzinach życia.

Zmiana poczucia własnej wartości to proces. Dlatego nie śpiesz się z niczym i daj sobie tyle czasu ile potrzebujesz.

Najczęściej problemem niskiej samooceny ( choć nie zawsze ) są negatywne wdrukowania z czasów dzieciństwa. To schematy postrzegania rzeczywistości, które zbudowały naszą tożsamość. Jako, że w dzieciństwie nie mamy wyrobionych mechanizmów krytycznych, to przyjmujemy wszystko co dostajemy w procesie socjalizacji i efekcie naśladownictwa bezrefleksyjnie.

To co mogę Ci zaproponować ( w warunkach forumowych ) to praca nad swoimi emocjami oraz uważnością (mindfulness).

1. Za każdym razem gdy zdarzy się sytuacja, w której "coś Cię blokuje" i czujesz się niepewne, nie staraj się tego zmieniać na siłę, tylko zrób wgląd w siebie - introspekcję - Poczuj jakie emocje się w Tobie w danej chwili znajdują. Nie oceniaj ich, po prostu uświadom sobie co czujesz. Staraj się za każdym razem nazywać je. Np. Czuję się onieśmielona. Czuję się zawstydzona. W miarę możliwości dodawaj warunkowanie danej emocji. Np. Czuję się onieśmielona, ponieważ ktoś rozmawiał ze mną dłużej, niż się spodziewałam. Niczego nie oceniaj, nie kwestionuj, nie zmieniaj. Po prostu nazywaj rzeczy, które w danym momencie czujesz. Postaraj się wychwycić jak najwięcej takich sytuacji w ciągu dnia. Pamiętaj, że praca nad sobą wymaga wysiłku i nawet jeśli dane ćwiczenie wydaje Ci się bez sensu, to jest to krok w drodze do zbudowania silnej i pewnej siebie kobiety, która gdzieś w głębi Ciebie tkwi smile

Kolejne ćwiczenie, które możesz wykonać w warunkach domowych, a które zwiększy świadomość samej siebie, to ćwiczenie oddechowe.

Usiądź się lub połóż i przez 1 minutę skup się na swoim oddechu. Weź oddech... skup się na nim ... i spokojny wydech wtedy kiedy potrzebujesz. Na początku Twój umysł  może myśleć o zupełnie innych rzeczach, a Ty możesz czuć niepokój - to normalne. Pozwól być wszystkim emocjom, które są w Tobie w trakcie wykonywania tego ćwiczenia.

Oddech-  powietrze wchodzi do Twojego ciała i nadaje mu energii
Wydech - uwolnienie zbędnego napięcia 

Powyższe ćwiczenia wykonuj przez najbliższy tydzień. Po tym czasie, jeśli będziesz chciała, wróć na forum i napisz o swoich odczuciach - wszystkich.
I pomyślimy - jeśli będziesz chciała - co dalej.

Pozdrawiam i trzymam kciuki za Twoją zmianę! smile

Sapere Aude
Reklama

4

Perełka80 napisał/a:

Cierpię na niskie poczucie własnej wartości, co utrudnia mi życie w wielu dziedzinach: związku, uprawianym sporcie, pracy.
Czy są jakieś sposoby na podniesienie własnej wartości bez ponoszenia dodatkowych kosztów ( tj. wydatków na psychologa - na nfz nie mam szans) ?
Borykam się z tym problemem już od dość dawna, czytam sporo porad internetowych na ten temat, które jednak niewiele wnoszą. Porady te są przeważnie niemożliwe do wykonania. Dodam też,że nie chciałabym angażować znajomych w tę sprawę, ponieważ nie są chętni do pomocy, zazwyczaj spotykam się z gniewem lub milczeniem z ich strony.
Czy ktoś z Was może próbował? Czy komuś  się udało?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

To może jakieś książki, poradniki? Tylko takie specjalistyczne.

gg 48623644

5 Ostatnio edytowany przez rinho91 (2017-08-10 20:18:34)

Najlepsza książka na polskim rynku - w zakresie pracy nad poczuciem własnej wartości - to "Pewność siebie. Kompletna strategia wykorzystania własnego potencjału." - Artura Króla.

Sapere Aude
Reklama

6

Zauważyłam na dodatek,że poniżam samą siebie, lubię mówić o tym,że jestem głupia i gorsza od innych. Wczoraj złapałam się trzy razy na besztaniu samej siebie w sytuacjach, gdy w mojej ocenie zrobiłam coś źle lub wypadłam gorzej od innych.

7 Ostatnio edytowany przez Wielokropek (2017-08-12 13:02:25)

Moja rada, myślę, jest możliwa do zrealizowania bez wydania jakichkolwiek pieniędzy.

Perełka80 napisał/a:

Zauważyłam na dodatek,że poniżam samą siebie, lubię mówić o tym,że jestem głupia i gorsza od innych. Wczoraj złapałam się trzy razy na besztaniu samej siebie w sytuacjach, gdy w mojej ocenie zrobiłam coś źle lub wypadłam gorzej od innych.

Po co to robisz? Po co poniżasz siebie, po co mówisz innym, że jesteś głupia i gorsza od innych? Co w ten sposób chcesz osiagnąć?
Moja druga rada.
Wykreśl odpowiedzi: "Nie wiem." i "Po nic."

Edycja:
Zajrzałam do identycznego Twego wątku sprzed roku. Cóż, nawet najlepsze rady są niewiele warte, gdy osoba, która o nie prosi, zdecydowała się kontynuować grę "Tak, ale...".

Jeśli ktoś chce, znajdzie sposób.
Jeśli ktoś nie chce, znajdzie powód.

8

Nie robię tego z rozmysłem i w jakimś określonym celu. Po prostu jeśli się na siebie wkurzę, włącza się jakby pewien automatyzm. Nawet jeśli nie mówię tego ludziom, to zawsze w ten sposób o sobie myślę w takich sytuacjach. To jest coś w rodzaju przyzwyczajenia, albo nawet nałogu - jak odruchowe sięganie po papierosa u palacza.

9

Perełka80 napisał/a:

Nie robię tego z rozmysłem i w jakimś określonym celu. Po prostu jeśli się na siebie wkurzę, włącza się jakby pewien automatyzm. Nawet jeśli nie mówię tego ludziom, to zawsze w ten sposób o sobie myślę w takich sytuacjach. To jest coś w rodzaju przyzwyczajenia, albo nawet nałogu - jak odruchowe sięganie po papierosa u palacza.

Jesteś na dobrej drodze. Na razie skup się na "wyłapywaniu" takich sytuacji.

Sapere Aude

10

Witaj Perełko smile

Oczywiście, że jest świetny sposób na nieśmiałość - przede wszystkim uwierz w Pana Jezusa, dla Pana Boga nie ma rzeczy niemożliwych.
Niech Pan Bóg Ci Błogosławi.

11

Jeśli niska samoocena zaczyna przeszkadzać w funkcjonowaniu i realizacji życiowych zadać, to może czas spotkać się z psychologiem, porozmawiać z kimś kompetentnym, bo chyba trochę szkoda marnować czas na takie rozterki, gdy życie tak szybko mija, rozterki z pewnością nieuzasadnione smile gdyż każdy człowiek ma w sobie coś wyjątkowego i pięknego

12

Warto otoczyć się dobrymi ludźmi, nie musi to być koniecznie duże grono przyjaciół, wystarczy bliska osoba, która potrafi wspierać w trudniejszych momentach i pochwalić, co podnosi człowieka na duszy

13

Też miałem problem z niską samooceną. Czytam fora i artykuły na necie jak sobie z tym radzić. Teraz jest już dużo lepiej.

U mnie na początku ważne było zrozumienie siebie. Dobrze jest zrobić sobie test MBTI (np. strona 16personalities). Poczytaj o swoim typie osobowości, u mnie wszystko się sprawdziło w 100%. Twoje wady, zalety, jak dbać o swój komfort, nad czym pracować. Wiedząc to będziesz wiedzieć jak postępować zgodnie ze sobą. Czytałem też historie ludzi z moim typem osobowości. Były podobne do moich przeżyć. Rady, które dostawali na forach przydały się i mi. Później mniej więcej określałem typ osobowości znajomych, żeby zrozumieć ich postępowanie. Dzięki temu bardziej rozumiem innych, ich potrzeby, dlaczego postępują tak a nie inaczej. Np. introwertyk może chcieć z Tobą rozmawiać, ale wśród dużej ilości osób będzie mu trudniej, dlatego lepiej z nim pogadać 1 na 1.

Z informacji, które znalazłem na necie najważniejsze chyba są takie:

Myśl pozytywnie o sobie (z tym widzę masz problem). Ja myślę tylko pozytywnie o sobie, nie krytykuję, zawsze próbuję znaleźć pozytywne rzeczy w tym co robię. Np. w windzie spotkałem nową sąsiadkę, ale do niej nie zagadałem i zamiast mówić sobie: ale ze mnie tłumok myślę: przepusciłem ją w drzwiach, uśmiechnąłem się, zagadam do niej następnym razem. To są afirmacje - to co często powtarzasz sobie w głowie mózg uznaje za pewnik. Jeśli wiecznie siebie krytykujesz Twój mózg się do tego przyzwyczaja i masz jeszcze niższą samoocenę. Jeśli z kolej mówisz sobie pozytywne rzeczy np. jestem pewny siebie. Twój mózg zaczyna w to wierzyć i łatwiej Ci taką się stać. Na początku, więc koniecznie naucz się rozmawiać ze sobą, bez tego nie ruszysz dalej. Na necie znajdziesz nawet artykuł jak ze sobą rozmawiać.

Nie daj otoczeniu na siebie wpływać. Jak już poradzisz sobie z krytykowaniem samej siebie, to następnie poradź sobie z krytykowaniem przez otoczenie. Po prostu nie przejmuj się krytyką. Zasada jest taka: nie ciesz się tak bardzo pochwałami (myśl za to na spokojnie: ma rację to i to zrobiłąm dobrze), to nie będziesz się tak dołowała krytyką (myśl sobie: rzeczywiście z tym dałam ciała, popracuję nad tym i może następnym razem będzie lepiej).
Reaguj na drwiny i złośliwe uwagi, żarty na Twój temat, ale na spokojnie, nie pokazuj, że to Ciebie dotchnęło np. jestem wysoki i chudy, wiecznie słyszałem, komentarze typu jesteś chudy jak patyk (przez to nabawiłem się kompleksu). Teraz mówię np. wolę być chudy niż gruby. Takie komentarze mówiły mi osoby w tłuszczem i po takiej odpowiedzi po prostu nie wiedzieli co powiedzieć. Z czasem ludzie, którzy wcześniej ze mnie drwili, żartowali po tym jak zobaczyli, że potrafię się odszczeknąć traktują mnie z szacunkiem. Możemy normalnie rozmawiać.
Są osoby toksyczne, które świadomie lub nieświadomie obniżają pewność siebie innym. Jeśli masz taką osobę w swoim otoczeniu czytaj jak sobie z taką osobą radzić (najlepsza to izolacja). Ja miałem toksycznego ojca. Trochę odżyłem dopiero na studiach w innym mieście, ale zrozumienie tego dlaczego mi się poprawiło trochę mi zajęło.

Nie rozpamiętuj przeszłości (porażek, przykrych momentów, a nawet sukcesów) skup się za to na teraźniejszości i przyszłości, postaw na rozwój.

Dlatego rozwijaj ciało i umysł, zainteresowania, pasje.
Przyjmij postawę jestem w stanie osiągnąć to czego chce, rozwijaj się, stawiaj sobie śmiałe pozytywne cele i skoncentruj się na ich osiągnięciu
Każdy rodzaj sportu jest dobry: fitness, bieganie, rower, basen.
Jeśli np. jestes gruba skup się na odchudzaniu.
Chodź na kursy: fotografia, taniec, wszystko co Ciebie interesuje.
Dzięki temu wyjdzesz z domu do ludzi, poznasz nowe osoby, a każdy człowiek potrzebuje kontaktu z innymi. Fajnie jeśli masz znajomego, z którym możesz wyjść. Jak nie to może na miejscu kogoś poznasz. Będziesz miała też więcej tematów do rozmowy ze znajomymi.

Posty [ 13 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » NIEŚMIAŁOŚĆ, NISKA SAMOOCENA, KOMPLEKSY » Czy można podnieść swoją samoocenę bez dodatkowych kosztów?

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin
© www.netkobiety.pl 2007-2016