Kobiety w IT - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 22 ]

1

Temat: Kobiety w IT

Czy są wśród Was dziewczyny studiujące informatykę lub pracujące w IT? Za rok piszę maturę i planuję zdawać rozszerzoną matematykę i fizykę i chyba pójdę właśnie na informatykę. Zastanawiam się tylko, czy sobie poradzę. Nie jestem taka, jak moi koledzy z mat-fiza, którzy ślęczą cały czas przed komputerem, ale od zawsze lubiłam matematykę i wydaje mi się, że umiem myśleć analitycznie. Moja rodzina też krzywo na to patrzy, bo to mało „babski” zawód i w sumie oni też zwiększają moje obawy, że raczej się tam nie odnajdę.

W tym właśnie sęk, że Czas nie znosi, aby go zabijano. Gdybyś była z nim w dobrych stosunkach zrobiłby dla Ciebie z twoim zegarem wszystko, co byś tylko chciała.
Lewis Caroll, Alicja W Krainie Czarów
Reklama
Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Kobiety w IT

Jak jestes niezla w matmie, to idz w strone matmy a nie kombinuj z IT.

Wiekszosc osob, ktore osiagaja jakies konkretne sukcesy w tej pracy to osoby, ktore w wieku szkolnym potrafia zrobic na kompie wiecwj, niz ty bedziesz w stanie po skonczeniu tych studiow. Owszem, kobiety tez bywaja w tym dobre, ale dla nich to jest zyciowa pasja, a nie eksperyment z wyborem kierunku studiow. Sorry, ale takie sa realia.

Nic tu nie ma ;P

3

Iceni napisał/a:

Wiekszosc osob, ktore osiagaja jakies konkretne sukcesy w tej pracy to osoby, ktore w wieku szkolnym potrafia zrobic na kompie wiecwj, niz ty bedziesz w stanie po skonczeniu tych studiow. Owszem, kobiety tez bywaja w tym dobre

Jeju, to sukces, że nauczyła się pisać i czytać. No ale niektóre kobiety też bywają w tym dobre.

Reklama

4

glamour_girl napisał/a:
Iceni napisał/a:

Wiekszosc osob, ktore osiagaja jakies konkretne sukcesy w tej pracy to osoby, ktore w wieku szkolnym potrafia zrobic na kompie wiecwj, niz ty bedziesz w stanie po skonczeniu tych studiow. Owszem, kobiety tez bywaja w tym dobre

Jeju, to sukces, że nauczyła się pisać i czytać. No ale niektóre kobiety też bywają w tym dobre.

i jeszcze obsługiwać forum internetowe wink

5

81-letnia Masako Wakamiya jest (prawdopodobnie) najstarszą programistką na świecie. Na pewno nie śmigała na komputerze w podstawówce.
http://money.cnn.com/2017/03/02/technol … index.html

Tak że wcale nie trzeba być komputerowym freekiem od pieluch, żeby osiągnąć coś w IT. Natomiast sam umysł ścisły nie wystarczy, programowanie nie jest łatwe - poczytaj coś o tym przed maturą i zorientuj się, czy rozumiesz podstawowe kody.

"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej".
Albert Einstein
Reklama

6

jest tez pare projektów zachęcających dziewczyny do studiowania informatyki -, trzeba poszukać w necie

7

Nie, to znaczy, ze nie sa tym ZAINTERESOWANE.  Dla typowej kobiety zajecie takie jak kodowanie itp bedzie po prostu na dluzsza skale NUDNE. Cos jak robienie na drutach dla mezczyzny - owszem, zdarzaja sie wyjatki, ale wyjatki maja to wpisane w swoja nature.

Do tego trzeba urodzic sie z pasja, a jak widac autorka zadnej pasji w tym kierunku nie wykazuje - gdyby je miala to nie potrzebowalaby rady bo wiedzialaby ze to wlasnie chce robic.:)

Jest wiele kobiet, ktore lubia "meskie" kierunki, ale one WIEDZA, ze tego chca, a nie sobie nad tym gdybaja..

Wiec gdyby autorka napisala "CHCE TO ROBIC! Bo to moja pasja i ja sie widze wlasnie w tym!" To tak - idz i podbijaj swiat, dziewczyno...

Ale takie "A mooooze?... " do mnie nie przemawia.

Nic tu nie ma ;P

8

Iceni napisał/a:

Nie, to znaczy, ze nie sa tym ZAINTERESOWANE.  Dla typowej kobiety zajecie takie jak kodowanie itp bedzie po prostu na dluzsza skale NUDNE. Cos jak robienie na drutach dla mezczyzny - owszem, zdarzaja sie wyjatki, ale wyjatki maja to wpisane w swoja nature.

Do tego trzeba urodzic sie z pasja, a jak widac autorka zadnej pasji w tym kierunku nie wykazuje - gdyby je miala to nie potrzebowalaby rady bo wiedzialaby ze to wlasnie chce robic.:)

Jest wiele kobiet, ktore lubia "meskie" kierunki, ale one WIEDZA, ze tego chca, a nie sobie nad tym gdybaja..

Wiec gdyby autorka napisala "CHCE TO ROBIC! Bo to moja pasja i ja sie widze wlasnie w tym!" To tak - idz i podbijaj swiat, dziewczyno...

ooo,nie wiedzialam ze chromosomy XX automatycznie sprawiaja,ze informatyka jest dla mnie nudna big_smile

9 Ostatnio edytowany przez Iceni (2017-08-10 17:12:31)

_v_ napisał/a:
Iceni napisał/a:

ooo,nie wiedzialam ze chromosomy XX automatycznie sprawiaja,ze informatyka jest dla mnie nudna big_smile

A ile godzim w zyciu spedzilas na nauce programowania, poznawaniu C++  Javy, PL/SQL czy jakiegokolwiek innego ?

Ile czasu autorka na to poswiecila zeby wiedziec, ze CHCE to tobic przez najblizsze 45 lat?

Bo surfowanie po sieci i obrabianie zdjec na darmowym programie to nie jest informatyka smile

Nic tu nie ma ;P

10

Iceni napisał/a:

A ile godzim w zyciu spedzilas na nauce programowania, poznawaniu C++  Javy, PL/SQL czy jakiegokolwiek innego ?

Ile czasu autorka na to poswiecila zeby wiedziec, ze CHCE to tobic przez najblizsze 45 lat?

Bo surfowanie po sieci i obrabianie zdjec na darmowym programie to nie jest informatyka smile

A ja myślę, że to brak pewności siebie sprawa, że kobiet w IT jest wciąż bardzo mało. Oczywiście studia należy wybierać zgodnie z zainteresowaniami, ale umówmy się, ile jest osób, które w liceum wiedzą na 100% co chcą robić w życiu. Nie każdy już od najmłodszych lat rozwija się w dziedzinie, w której później pracuje, a informatyk to na pewno zawód z przyszłością. Już teraz jest deficyt pracowników IT, a co dopiero będzie za 5-10 lat.

11

Kornelia88 napisał/a:
Iceni napisał/a:

A ja myślę, że to brak pewności siebie sprawa, że kobiet w IT jest wciąż bardzo mało. Oczywiście studia należy wybierać zgodnie z zainteresowaniami, ale umówmy się, ile jest osób, które w liceum wiedzą na 100% co chcą robić w życiu. Nie każdy już od najmłodszych lat rozwija się w dziedzinie, w której później pracuje, a informatyk to na pewno zawód z przyszłością. Już teraz jest deficyt pracowników IT, a co dopiero będzie za 5-10 lat.

To bedzie pytanie retoryczne:

Czy komus, kto do wieku maturalnego nigdy nie ugotowal samodzielnie obiadu, nie potrafi odroznic brukselki od kapusty wloskiej, nie ma pojecia jak zrobic pizze lub curry ale lubi biologie i geografie -  poradzilabys by podjal nauke w szkole kucharskiej bo WYDAJE mu sie, ze bedzie w tym dobry, bo lubi rosliny i podroze?

Nic tu nie ma ;P

12 Ostatnio edytowany przez glamour_girl (2017-08-10 17:50:29)

_v_ napisał/a:

jest tez pare projektów zachęcających dziewczyny do studiowania informatyki -, trzeba poszukać w necie

Wpisałam w google "informatyka dla dziewczyn" i na pierwszej stronie znalazłam 3 takie projekty:

1. "Dziewczyny na politechniki!" - akcja organizowana przez Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT)

2. "Dziewczyny studiujcie informatykę!" - akcja organizowana przez Wyższą Szkołę Ekonomii i Informatyki

3. "Nowe technologie dla dziewczyn" - program stypendialny firmy Intel we współpracy z Fundacją Edukacyjną Perspektywy

Z czego "Dziewczyny na politechniki!" to akcja organizowana od 10 lat.

13

Iceni napisał/a:
Kornelia88 napisał/a:
Iceni napisał/a:

To bedzie pytanie retoryczne:

Czy komus, kto do wieku maturalnego nigdy nie ugotowal samodzielnie obiadu, nie potrafi odroznic brukselki od kapusty wloskiej, nie ma pojecia jak zrobic pizze lub curry ale lubi biologie i geografie -  poradzilabys by podjal nauke w szkole kucharskiej bo WYDAJE mu sie, ze bedzie w tym dobry, bo lubi rosliny i podroze?

To będzie pytanie retoryczne. Ile osób wyleczy lekarz zanim pójdzie na medycynę? Też raczej najpierw interesuje się chemią i biologią, czyli przedmiotami ważnymi w medycynie, a dopiero na studiach zagłębi się w anatomię, choroby itd. Tak samo autorka postu czuje się mocna w przedmiotach, które są bardzo ważne w IT, matematyka to podstawa w programowaniu.

14

I o porade pyta sie na babskim forum, zamiast na jakimkolwiek tematycznym gdzie moglaby zasiegnac opinii od samych studentek big_smile

Rzeczywiscie bardzo logiczny i analityczny sposob podejscia do sprawy lol

Pytanie retoryczne numer dwa: A znasz statystyki i wiesz ile osob odpada z medycyny poniewaz WYDAWALO im sie, ze to ich wymarzony kierunek bo lubia biologie i chemie? smile))

Nic tu nie ma ;P

15

Ala99 napisał/a:

Czy są wśród Was dziewczyny studiujące informatykę lub pracujące w IT? Za rok piszę maturę i planuję zdawać rozszerzoną matematykę i fizykę i chyba pójdę właśnie na informatykę. Zastanawiam się tylko, czy sobie poradzę. Nie jestem taka, jak moi koledzy z mat-fiza, którzy ślęczą cały czas przed komputerem, ale od zawsze lubiłam matematykę i wydaje mi się, że umiem myśleć analitycznie. Moja rodzina też krzywo na to patrzy, bo to mało „babski” zawód i w sumie oni też zwiększają moje obawy, że raczej się tam nie odnajdę.

Pracuję w IT już od kilku ładnych lat, ale nie skończyłam studiów w tym kierunku. Wydaje mi się, że w branży jest coraz więcej kobiet, zwłaszcza na takich stanowiskach jak UX designer czy tester oprogramowania. Ludzie są bardzo życzliwi i skorzy do pomocy, także absolutnie nie obawiałabym się tego, że się nie odnajdziesz. Pytanie jest takie, czy to rzeczywiście byłoby to, co chcesz robić. Informatyka to bardzo ogólny kierunek, a nie konkretny zawód. Takie studia dadzą Ci solidne podstawy, ale ich ukończenie nie jest warunkiem koniecznym, by pracować w tej branży.

Co do wyboru ścieżki kariery, to na Twoim miejscu popróbowałabym różnych rzeczy z IT, zanim podejmiesz decyzję o pójściu na studia, które mogą Ci się nie spodobać. Nie wiem gdzie mieszkasz, ale jest całe mnóstwo bezpłatnych warsztatów i meetingów. Możesz się przejść, posłuchać, porozmawiać z ludźmi z branży, nie ma czego się bać. Dodatkowo możesz popróbować kursów online (również bezpłatnych). Ogólnie powinnaś przejawiać chęć do samodzielnej nauki, ponieważ w tej branży to norma. No i jeśli zaczęłabyś myśleć o tym poważnie, to koniecznie angielski.

"Kto chce się kiedyś nauczyć latać, musi się najpierw nauczyć stać, chodzić, biegać, skakać, wspinać i tańczyć."
REGULAMIN Forum Netkobiety.pl

16

Dzięki za odpowiedzi. Do matury mam jeszcze prawie rok i może faktycznie spróbuję coś porobić sama.
A założyłam wątek na tym forum, bo chciałam właśnie poznać babskie zdanie o pracy w IT, zdanie kolegów, którzy już są na studiach znam i oni twierdzą, że to męski zawód, bo faceci myślą bardziej logicznie. Moja rodzina chciałaby, żebym została nauczycielką matematyki i nawet wypychają mnie, żebym udzielała korepetycji dzieciom znajomych, ale próbowałam i po nich czuję, że to zupełnie nie dla mnie sad

cslady napisał/a:

Pracuję w IT już od kilku ładnych lat, ale nie skończyłam studiów w tym kierunku. Wydaje mi się, że w branży jest coraz więcej kobiet, zwłaszcza na takich stanowiskach jak UX designer czy tester oprogramowania. Ludzie są bardzo życzliwi i skorzy do pomocy, także absolutnie nie obawiałabym się tego, że się nie odnajdziesz. Pytanie jest takie, czy to rzeczywiście byłoby to, co chcesz robić. Informatyka to bardzo ogólny kierunek, a nie konkretny zawód. Takie studia dadzą Ci solidne podstawy, ale ich ukończenie nie jest warunkiem koniecznym, by pracować w tej branży.

Co do wyboru ścieżki kariery, to na Twoim miejscu popróbowałabym różnych rzeczy z IT, zanim podejmiesz decyzję o pójściu na studia, które mogą Ci się nie spodobać. Nie wiem gdzie mieszkasz, ale jest całe mnóstwo bezpłatnych warsztatów i meetingów. Możesz się przejść, posłuchać, porozmawiać z ludźmi z branży, nie ma czego się bać. Dodatkowo możesz popróbować kursów online (również bezpłatnych). Ogólnie powinnaś przejawiać chęć do samodzielnej nauki, ponieważ w tej branży to norma. No i jeśli zaczęłabyś myśleć o tym poważnie, to koniecznie angielski.

cslady, a jak trafiłaś do IT, skoro nie kończyłaś takich studiów? Rozwijałaś swoje zainteresowania, czy jak to u Ciebie wyglądało?

W tym właśnie sęk, że Czas nie znosi, aby go zabijano. Gdybyś była z nim w dobrych stosunkach zrobiłby dla Ciebie z twoim zegarem wszystko, co byś tylko chciała.

17

Ala99 napisał/a:

którzy już są na studiach znam i oni twierdzą, że to męski zawód, bo faceci myślą bardziej logicznie. .

to akurat jeden w większych mitów i, jak to mit, nieprawdziwy smile
zaczyna się mniej więcej w szóstym roku życia dziewczynek wmawianie im przez nauczycieli, czasem i rodziców, że matematyka jest dla chłopców, a dziewczynki nie umieją myśleć logicznie.
Większość dziewczynek w to wierzy, mało ma na tyle siły przebicia, zeby iść swoją drogą wbrew całemu światu.

18

Ala99 napisał/a:

A założyłam wątek na tym forum, bo chciałam właśnie poznać babskie zdanie o pracy w IT, zdanie kolegów, którzy już są na studiach znam i oni twierdzą, że to męski zawód, bo faceci myślą bardziej logicznie.

Może i facetom logiczne myślenie przychodzi w sposób bardziej naturalny (choć nie popieram takich uogólnień), ale nawet jeśli, to co z tego? big_smile Logiczne myślenie można wyćwiczyć, a nawet powinno się je ćwiczyć. Jeśli chcesz poznać kobiece spojrzenie na branżę, to polecam poczytać sobie typowo babskie grupy na FB, np. "#Mamo pracuj w IT" lub "Programuj, dziewczyno!". Zresztą w standardowych grupach kobiety udzielają się równie często i aktywnie. Poszukaj w swoim mieście inicjatyw organizowanych przez Geek Girls Carrots lub Girls Who Test (zależy co Cię interesuje). Praktycznie w każdym dużym mieście co jakiś czas są organizowane 3-miesięczne szkolenia (ze środków unijnych lub przez urząd pracy), po nich często następuje płatny staż w branży. Możesz popytać, ale to raczej rozwiązanie na po maturze, ponieważ wymagany jest status osoby biernej zawodowo, która nie uczy się dziennie i nie pracuje.

Chciałbym jeszcze zauważyć fakt, że tendencja się zmienia i teraz nie tylko kompetencje twarde, techniczne są ważne, ale równie ważne, o ile nie ważniejsze, są kompetencje miękkie, w których przodują kobiety (jeśli już uogólniamy).

Ala99 napisał/a:

cslady, a jak trafiłaś do IT, skoro nie kończyłaś takich studiów? Rozwijałaś swoje zainteresowania, czy jak to u Ciebie wyglądało?

Myślę, że moja historia jest zbieżna z historiami tysiąca innych osób, które zmieniły branżę na IT. Zaczęłam naprawdę późno, bo dopiero pod koniec studiów miałam pierwsze zetknięcie z HTML, CSS i UX. Było to na jakimś śmiesznym, prymitywnym poziomie, ale wciągnęło mnie na tyle, że czytałam, pytałam i uczyłam się na własną rękę. Myślę, że sam proces zaznajamiania się z branżą trwał u mnie ok. rok zanim podjęłam poważną decyzję, że w tym kierunku będę się rozwijać. Jednak zeszło mi długo z tego względu, że miałam w głowie wiele stereotypów na temat pracy w tej branży (wiele z nich padło w tym wątku), więc nie byłam do końca przekonana, by postawić wszystko na jedną kartę.

Co do moich zainteresowań, to zawsze były to zainteresowania związane z nauką języków obcych. Nowymi technologiami zaczęłam interesować się dopiero pod koniec studiów. I tak podsumowująco: fakt, nie programuję od piątego roku życia, więc nie będę już geniuszem, np. zmieniającym świat inżynierem w Tesli czy SpaceX, ale nigdy też nie miałam takich ambicji. Jednak zmiana branży w późnym wieku wcale nie przeszkadza w tym, żeby być dobrym pracownikiem, zarabiać tak jak wszyscy inni programiści o podobnym doświadczeniu komercyjnym, no i przede wszystkim lubić to, co się robi.

"Kto chce się kiedyś nauczyć latać, musi się najpierw nauczyć stać, chodzić, biegać, skakać, wspinać i tańczyć."

Moim zdaniem w IT będzie coraz więcej  kobiet. Zauważcie sobie, że jeszcze z 10 lat temu  nawet na taksówkach kobiety były rzadkością…

20

Dzięki dziewczyny! Dodałyście mi otuchy, znalazłam te grupy co mówiłyście i spróbuję sama zacząć z tym programowaniem i zobaczymy co mi z tego wyjdzie smile

21

mario.abramowicz napisał/a:

Moim zdaniem w IT będzie coraz więcej  kobiet. Zauważcie sobie, że jeszcze z 10 lat temu  nawet na taksówkach kobiety były rzadkością…

Kobiety w IT obecnie mają jak pączki w maśle. big_smile Jeśli na rozmowę przyjdzie facet i kobieta z podobnymi kwalifikacjami, to prawie zawsze bierze się kobietę, celem dywersyfikacji zespołu. Trzeba korzystać, zamiast wymyślać sobie bariery, które nie istnieją. big_smile A dla kobiet ta branża ogólnie jest super: elastyczny czas pracy, możliwość pracy zdalnej itp.

22

Nie słuchaj dobrych rad "zatroskanych" osób. To żadne odkrycie, że w wieku 19 lat nie wie co będzie się chciało robić przez najbliższe 40 lat. Zresztą coraz rzadziej przepracowuje się całe życie w jednym zawodzie. Zawód nauczyciela nie wydaje się być zbyt perspektywiczny ze względu na niż demograficzny więc niewiele tracisz. Zresztą mój kolega studiował matematykę na politechnice a i tak skończył robiąc kurs java bo jakaś firma rekrutowała. Nie zauważyłem by kobiety sobie gorzej radziły.
Jak chcesz mieć łatwiejszy start na studiach to przerób Pascala i C++. Bez problemu sobie znajdziesz jakiś podstawowy kurs w Internecie. Początek studiów to i tak głównie matematyka i fizyka. Nie wiem co tam macie na rozszerzonej informatyce ale pochodne, liczby zespolone i całki to podstawa. Uważaj na politechniki bo może być ci trudno bez technikum.

Posty [ 22 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin
© www.netkobiety.pl 2007-2016