Moje dzieci się kłócą. Jakieś rady ? - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!


Forum Kobiet » WYCHOWANIE, ZDROWIE I EDUKACJA DZIECKA » Moje dzieci się kłócą. Jakieś rady ?

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 18 ]

Temat: Moje dzieci się kłócą. Jakieś rady ?

Witam, słuchajcie moje dzieci synek 7 lat i córeczka 5 lata bardzo często się kłócą. Nie potrafię sobie poradzić bo nie mam już argumentów, żeby je pogodzić. Bardzo potrzebuje Waszej pomocy! Możecie mi coś poradzić ?

Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Moje dzieci się kłócą. Jakieś rady ?

Dlaczego uważasz, że masz je godzić?

3

Odp: Moje dzieci się kłócą. Jakieś rady ?

W sumie racja. Może pozwól im wypracować własną drogę do porozumienia? smile możesz podsuwać pomysły, ale nic na siłę smile

4

Odp: Moje dzieci się kłócą. Jakieś rady ?

moje dzieci tez sie kloca , ja zbytnio nie interweniuje , bo po chwili znowu jest dobrze i tak w kolko

ja wcale nie bylam lepsza z moim o rok starszym bratem, jako dzieci zylismy jak pies z kotem doslownie, minelo nam to jak troche podroslismy smile teraz dobrze sie dogadujemy i wpominamy ten okres jako zabawny ze tak miedzy nami bylo

5

Odp: Moje dzieci się kłócą. Jakieś rady ?

Rodzeństwo będzie prowadziło wojny bo od tego jest rodzeństwo. My tylko dbamy o to, aby siebie nie pozabijali, ewentualnie nie przekraczała starsza pewnych granic słownych, bo młodsza dopiero zaczyna mówić.
Co nie znaczy że młodszej pobłażamy jak przesadza.
Najczęściej, same to rozwiązują.

6

Odp: Moje dzieci się kłócą. Jakieś rady ?

Jak wygląda ich kłótnia? Czy jest to bicie się, krzyczenie?

7

Odp: Moje dzieci się kłócą. Jakieś rady ?

Ja bym jeszcze zadała inne pytanie: A czy ty się często w domu kłócisz? Z mężem? Z dzieckiem? Bo może one nie znają innego funkcjonowania?

8

Odp: Moje dzieci się kłócą. Jakieś rady ?

Moje dzieci najczęściej tylko krzyczą na siebie i zabierają sobie zabawki, ale czasem też widzę jak ciągają się po pokoju. Niby to nic strasznego, ale ciągle się boję, że to doprowadzi do jakiejś nienawiści między nimi:/

9

Odp: Moje dzieci się kłócą. Jakieś rady ?

A Twoje zachowanie doprowadzi do tego, że nie będą potrafiły dogadać się ze sobą, tylko będą biegać do Ciebie, byś rozstrzygnęła spór. Chcesz być sędzią we własnym domu?

Może lepszym sposobem jest znalezienie źródeł tych lęków i zaprzestanie pisania czarnych scenariuszy.

10

Odp: Moje dzieci się kłócą. Jakieś rady ?

Domyślasz się, co może być powodem tych kłótni? Czy robią to z zazdrości? Z innymi dziećmi też się kłócą?

11

Odp: Moje dzieci się kłócą. Jakieś rady ?

Nie, syn w przedszkolu się nie kłóci ma dużo kolegów i nie ma z nim większych problemów. Zdarza się im to tylko w domu jak zaczynają się bawić to dochodzi do jakiś kłótni typu : Tomek zabrał mi samochód, a Natalka nie da mi się bawić. Nie sądzę żeby wynikało to z zazdrości. Po prostu podczas zabawy często zdarza im się krzyczeć na siebie i ciągać się.

12

Odp: Moje dzieci się kłócą. Jakieś rady ?

Rywalizacja między rodzeństwem jest raczej zjawiskiem naturalnym, jednak do pewnego stopnia. Kłótnie mogą być też odbiciem złej atmosfery w Twoim domu (jeśli w domu dużo się krzyczy, jest sporo napięci, dzieci zaczynają to wyrażać w kontaktach między sobą). Wynikiem takie zachowanie jest także często nuda, gdy dzieciom brakuje pomysłów na zabawy, to wywołuje frustrację, a co za tym idzie agresję. Rodzicom zdarza się zostawiać dzieci z zabawkami i mówić „bawcie się grzecznie”, a to błąd. Dzieci powinny nauczyć się zabawy w odpowiedni sposób, nieagresywny, a najlepiej nauczyć się bawiąc się ze starszymi osobami, np. rodzicami. Kłótnie między rodzeństwem zanikają, gdy są zainteresowane jakimiś zajęciami, nieraz oznacza to, że Ty, jako rodzic, będziesz musiała zaangażować się w zabawę. Innym sposobem na poprawę stosunków między rodzeństwem są zabawy, które wymagają współpracy (np. kalambury, ciepło/zimno, tabu). Jeśli Twoje dzieci muszą robić coś razem, relacje między nimi poprawiają się nie tylko podczas gry, ale też w życiu codziennym. Istotne są także rozmowy z dziećmi. Dla dzieci kłótnie to czasem jedyny sposób na rozwiązanie konfliktu między sobą. Twoim zadaniem jest uczenie, zwracanie uwag na to, że jest to złe zachowanie. Powinnaś ćwiczyć z nimi inne metody rozwiązywania problemów, np. jeśli Twój syn zrobi coś córce, powinnaś powiedzieć córce, że nie powinna na niego krzyczeć, ani go bić, tylko zwrócić mu uwagę, że jej się to nie podobało i jest na niego zła lub przyjść do Ciebie, żebyś pomogła rozwiązać konflikt.

13

Odp: Moje dzieci się kłócą. Jakieś rady ?

Droga myszko140, zgadzam się z wpisami moich poprzedniczek, że spory i kłótnie pomiędzy rodzeństwem w wieku młodszym nie są niczym niezwykłym i niepokojącym. Nam, już jako dorosłym zdarza się przecież nie raz i nie dwa pokłócić, co jest często niezależne tylko od nas samych, ale od wielu bodźców zewnętrznych i naszego nastroju.  Z dziećmi może być podobnie, mogą mieć gorszy nastrój i pokłócą się czasem nawet o błahostkę. Zdarzy się jednak, że pokłócą się o coś dla nich bardzo ważnego. Pojawia się pytanie, w jakich sytuacjach powinnaś stać się arbitrem ich sporu? Nie zawsze nawet powinnaś moim zdaniem. Czasem lepiej jak dzieci same rozwiążą swój problem. Myślę, że jednak zareagować powinnaś  wtedy kiedy krzyki przestają być już argumentami, a stają się celowo wymierzonymi ciosami np. obelgami, a także wtedy kiedy zaczną się bić. Kiedy widzisz, że następuje eskalacja emocji i odczuwasz „w kościach”, że nastąpi groźny wybuch – zareaguj. W jaki sposób?

Wcześniej (jednak dla jasności – nie  momencie kłótni wink ) - porozmawiaj z nimi, że kłócić się możemy, bo czasem spory wynikną, a wszystko jednak zależy jednak od zgodnego rozwiązania sporu. Określ pewne granice. Może spróbuj ustalić ze swoimi maluchami jakieś „mini zasady” dotyczące kłótni (które oboje będą w stanie zrozumieć). Spiszcie razem na kartce. Uświadom im  że kiedy się biją, szarpią czy obrażają siebie sprawiają przykrość nie tylko sobie nawzajem, ale także i Tobie. Spróbuj w formie zabawy lub „małego teatrzyku” przedstawić im różne scenki kłótni, zaangażować je, pokazać różne sposoby na pogodzenie się. Wykonajcie wspólnie kukiełki i ćwiczcie.

Będzie to nie tylko nauka, ale dla nich i świetna zabawa! smile

Ustal z nimi, że kiedy będziesz widziała ich kłótnie, będziesz dawała im różne ostrzeżenia np. narysujcie wspólnie lub wykonajcie „przycisk zgody” w dowolnej formie (prosto, aby dzieciaki mogły go wykonać wspólne z Tobą) z kartonu, papieru, piłeczki, czegokolwiek. Może dzieci same podsuną Ci jakiś pomysł smile.  Dla nich będzie to jasna granica (o ile będziesz konsekwentna). Ustal z nimi, że ten przycisk ma dawać im „pomysły na zgodę” Jeśli będziesz widziała że kłótnia przeradza się w coś poważniejszego, głośniejszym tonem wołasz „przycisk zgody, ustalamy coś” i wówczas przystępujecie do zadania wink

Powodzonka, może zadziała to, co napisałam wink

14

Odp: Moje dzieci się kłócą. Jakieś rady ?

Ja z moją siostrą sprzeczałyśmy się bezustannie w dzieciństwie, a nawet biłyśmy się dość często jak rodzice nie patrzyli. Jak miałyśmy koło 10-12 lat to nam przeszło (może dlatego, że już nie wygrywałam wszystkich bijatyk) i teraz na prawdę dobrze się dogadujemy.
Jasne, zwracaj im uwagę, tłumacz, ale nic na siłę. Wyrosną, chyba każde rodzeństwo tak ma.

15

Odp: Moje dzieci się kłócą. Jakieś rady ?

Warto pamiętać, że problem w relacji mogą skutecznie rozwiązać osoby, które tę relację tworzą - w tym przypadku dzieci. Jako rodzic możesz być mediatorem w sporze: zachęcać je do rozmowy ze sobą i uczyć właściwej komunikacji. Ważne jest słuchanie tego, co mówią dzieci, by dojść do źródła konfliktu. Pomocne może stać się pytanie dzieci, jakie mają pomysły na rozwiązanie trudności, jak mogą podzielić się daną zabawką. O roli dorosłego jako sędziego i mediatora możesz przeczytać w artykule "Konflikty wśród dzieci - jak pomóc w ich rozwiązywaniu" (Bliżej przedszkola, maj 2012). Oczywiście, świetnym pomysłem jest znajdowanie takich zabaw, w które będą bawić się wspólnie. Przez nie dzieci będą się uczyć, że robiąc coś razem można się bawić jeszcze lepiej niż samemu. Nawet klocki, karty, gry planszowe czy inne zabawki, zwykle dostępne w domu, mogą stać się przedmiotem wspólnej integracji dzieci, ale również całej rodziny.

16

Odp: Moje dzieci się kłócą. Jakieś rady ?

Szanowna Pani
    Przede wszystkim chciałabym wytłumaczyć Pani skąd biorą się kłótnie w rodzeństwie. Jest to efekt procesu ewolucji i walki o byt, o czym w swoich dziełach pisał już Karol Darwin. W momencie kiedy pojawia się pierwsze dziecko jest ono otaczane opieką przez rodziców i ma ich na wyłączność. Kolejne potomstwo z perspektywy dzieci stanowią ograniczenie przywilejów. Dzieci nagle muszą dzielić się rodzicami. Stąd bierze się walka o ich względy. Tutaj istotne z perspektywy rodzica jest, aby starać się równomiernie rozłożyć opiekę nad dziećmi. Warto często zaznaczać, że kocha się ich tak samo i nie wyróżnia się żadnego z nich. Dobrze jest również spędzać jak najwięcej czasu wspólnie, tak aby dzieci z czasem nauczyły się, że zamiast ze sobą walczyć powinny ze sobą współpracować i pomagać sobie.
    W sytuacji kiedy dochodzi do kłótni nie należy się denerwować. Proponuję traktować konflikty rodzeństwa jako naukę prowadzenia dialogu i radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Polecam podchodzić do tego ze stoickim spokojem i wyjaśnić dzieciom, aby problemy między sobą rozwiązywały bez mieszania w to rodziców. W ten sposób unikamy zarzutów o faworyzowaniu którejś ze stron. Natomiast dzieci uczą się sposobów rozwiązywania własnych problemów i niezależności. Warto również zachęcać je do wyjaśnienia ze sobą problemu zamiast ciągłego kłócenia się. W ten sposób dzieci uczą się trudnej sztuki argumentowania i kompromisu.
    W bardzo trudnych konfliktach kiedy bez interwencji rodzica się nie obejdzie należy przybrać rolę mediatora, tj. należy wysłuchać każdej ze stron i wraz ze stronami poszukać wyjścia z patowej sytuacji. Jest to bardzo trudna sztuka ze względu na towarzyszące rodzicom emocje, jednakże taka forma rozwiązywania konfliktów jest najbardziej korzystna dla dzieci. W kłótniach rodzeństwa rodzic powinien reagować kiedy pewna granica zostaje przekroczona, tj. kiedy dzieci zaczynają stosować agresję.
    Na zakończenie chciałabym zaproponować pewną formę zabawy, która może pomóc nauczyć się rozwiązywać kłótnie między rodzeństwem. Profesjonalnie nazywa się to psychodramą. Polega to na tym, że dzieci dostają za zadanie odegrać kłótnie jak aktorzy – bez stosowania krzyku. Aby lepiej zrozumieć drugą stronę dzieci mogą po odegraniu kłótni zamienić się rolami. Po zakończeniu wspólnie siadamy wykonujemy kilka prostych ćwiczeń oddechowych i zaczynamy rozmawiać o tym co czuliśmy będąc w swojej roli, a co czuliśmy będąc w roli brata/siostry. W ten sposób uczymy dzieci patrzeć na całą sytuację z innej perspektywy, oraz pomagamy w zrozumieniu jak czuje się drugie dziecko. Ponadto pozwala to na rozładowanie zbędnego obciążenia emocjonalnego.

17

Odp: Moje dzieci się kłócą. Jakieś rady ?

Mogę polecić książkę pt:”Wychowanie bez porażek w praktyce. Jak rozwiązywać konflikty z dziećmi?” Thomasa Gordona, która opisuje wiele przykładów sytuacji konfliktowych rodziców z dzieckiem oraz sposoby rozwiązywania ich metodą wychowania bez porażek. Jest tam również rozdział pt: „Metoda bez porażek w rozwiązywaniu konfliktów między rodzeństwem”. Nie wiem jakie do tej pory stosowałaś metody, ale spróbuj np. na samym początku wysłuchać, co Twoje dzieci mają do powiedzenia. Nie próbuj rozwiązywać ich konfliktu, tylko powiedz głośno o tym, co mogą czuć w tej sytuacji, np. „Jest Ci przykro, że nie możesz teraz pobawić się tą zabawką”, „Żałujesz, że nie możesz pokazać tej gry kolegom z klasy”. Po tym zapytaj każde dziecko po kolei, czy mają może jakiś pomysł, który pomógłby rozwiązać ich konflikt, np: „Masz może propozycję, kiedy siostra mogłaby pobawić się tą zabawką?”. W ten sposób „utorujesz drogę procesowi rozwiązywania problemu” (T. Gordon). Nie mieszaj się w ich spór, ani nie stawaj po stronie żadnego z dzieci. Daj im możliwość „wzięcia sprawy w swoje ręce”.

18

Odp: Moje dzieci się kłócą. Jakieś rady ?

póki nie dochodzi do rękoczynów to się nie wtracaj wink niech ustalą to miedzy sobą

Posty [ 18 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » WYCHOWANIE, ZDROWIE I EDUKACJA DZIECKA » Moje dzieci się kłócą. Jakieś rady ?

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności



© www.netkobiety.pl 2007-2024